– Mer än jag hade kunnat drömma om

2021 06 07

Jimmie Åkesson konstaterar att SD har påverkat svensk politik rejält sedan partiet kom in i riksdagen 2010.

– Sedan dess har vi satt press på S och M, som märkt att vi tagit deras väljare på migrationsfrågan, och tvingat dem att ändra sin politik och också flyttat hela migrations- och integrationsdebatten till vår planhalva, säger han till GP.

– Informellt har vi påverkat väldigt mycket mer än jag hade kunnat drömma om. Migrationsfrågan, integrationen, kriminalpolitiken… att det gått så mycket i vår riktning, säger SD-ledaren som samtidigt slår fast att partiet ännu så länge haft svårare att påverka formellt.

Det är dock något som väntas förändras om M-KD-SD-sidan vinner valet 2022, möjligen med stöd av Liberalerna. I så fall skulle SD troligen  få en hel del påverkan även rent formellt. Men i praktiken har SD redan förändrat en mängd saker i svensk politik de senaste tio åren, sedan intåget i riksdagen eter valet 2010.

– Sedan dess har vi satt press på S och M, som märkt att vi tagit deras väljare på migrationsfrågan, och tvingat dem att ändra sin politik och också flyttat hela migrations- och integrationsdebatten till vår planhalva, säger Jimmie (SD) till GP.

Foto: Jimmie Åkesson, FB

[yop_poll id="168"]

Europeiskt torg döps om – efter Donald Trump

2025 10 16

Ett torg i Ukraina kommer att döpas om efter Donald Trump.

Trump-administrationen fortsätter med sina ansträngningar för att få till stånd ett fredsavtal mellan Ryssland och Ukraina.

Efter framgången i Gaza är det många som har fått upp hoppet om att ett eldupphör kan gå att lösa även när det gäller Ryssland och Ukraina.

Nu kommer besked om att ett torg i det krigshärjade landet kommer att döpas om efter Donald Trump, rapporterar Kyiv Independent.

Döps om

Det är i staden Tjernihiv – belägen i de norra delarna av landet – som den amerikanska presidentens namn kommer att pryda ett helt torg.

Tjernihivs stadsfullmäktige döper nu om Sagotorget (Fairy Tale Square) efter USA:s president Donald Trump.

Beslutet att döpa om Sagotorget fattades "för att hedra framstående politiska ledare i modern tid, samt för att dra internationell uppmärksamhet till återuppbyggnaden av hjältedstaden Tjernihiv".

“Hoppas på Trump”

Marina Semenenko, en medlem av partiet Europeisk Solidaritet som lade fram förslaget, förklarar.

– Invånarna i Tjernihiv uttrycker sin uppriktiga förhoppning om att det, inför nya internationella utmaningar, blir Donald Trump som lyckas anstränga sig för att stoppa ännu ett stort krig och uppnå varaktig fred. Vi tror att han för detta med rätta skulle kunna bli Nobelpristagare.

Läs mer: ”De har lovat” – Trump bekräftar kalldusch för Putin

Attack i går kväll

Tjernihiv är en av många ukrainska städer som har attackerats av Ryssland under Kremls anfallskrig.

Så sent som i går kväll slog ryska drönare ner i staden.

En brand bröt ut vid en civil anläggning i Tjernihiv, och en drönare träffade ett bostadshus i Semenivka, uppger Ukrainska Pravda.

Inga dödsfall

Räddningstjänsten uppger att inga personer dog i samband med attacken.

– Lyckligtvis rapporterades inga dödsfall.

Det är i nuläget oklart om några personer skadades i drönarattacken.

Läs mer: Putin hånad i Sankt Petersburg

Arkivfoto: Tayminna resp Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


Historiskt läkemedel på väg: 600 000 svenskar har sjukdomen

2025 10 16

I dag lider 600 000 svenskar av sjukdomen sömnapné. Av dessa behöver omkring 400 000 behandling för sjukdomen som orsakar andningsuppehåll i sömnen. 

– Det blir syrebrist i hjärnan som kan leda till flera farliga symptom och biverkningar. Vid upprepade andningsuppehåll sjunker syresättningen i blodet vilket kan orsaka hjärt- kärlproblem. En av de vanligaste orsakerna till hjärtinfarkt är just dålig syresättning i blodet, skriver organisationen Apné Sverige om folksjukdomen.

Helt ny medicin

I dag tvingas många patienter med sömnapné använda en andningsmask kopplad till en maskin under natten.

Nu har dock masken, som många upplever som störande, fått en utmanare. För första gången någonsin är en läkemedelsbehandling mot sömnapné inom räckhåll, rapporterar Göteborgs universitet med hänvisning till en europeisk studie där forskare från det svenska universitetet haft ledande roller.

Studien visar att läkemedlet sulthiam minskar antalet andningsuppehåll och förbättrar sömnkvaliteten för patienter med sömnapné. Patienter som använde läkemedlet hade upp till 47 procent procent färre andningsuppehåll och bättre syresättning jämfört med dem som fick placebo.

– Sulthiam stabiliserar kroppens andningsreglering och öka andningsdriften, vilket minskar risken för att svalget faller ihop under sömnen. När det gäller biverkningar var de flesta lindriga och övergående, skriver Göteborgs universitet om läkemedlet.

LÄS MER: Svenska läkemedelsjätten investerar 25 miljarder i Kina – efter stor skandal 

Stort genombrott

Jan Hedner, senior professor i lungmedicin på Sahlgrenska akademin vid Göteborgs universitet, har haft en ledande roll i studien. Han beskriver resultatet som ett genombrott.

– Vi har länge arbetat länge med den här behandlingsstrategin, och resultaten visar att det går att påverka sömnapné farmakologiskt. Det känns som ett genombrott, och nu ser vi fram emot större och längre studier för att avgöra om effekten håller över tid och om behandlingen är säker för bredare patientgrupper, säger professorn.

LÄS OCKSÅ: Läkemedelsverket varnar – “Ovanligt att se den här förfalskningen”

Foto: Magnus Pehrsson Folkhälsomyndigheten

Text: Redaktionen