Mediejättar lurade – känd författare dödförklarades

2024 02 20

Under tisdagen gick två av Sveriges största medieaktörer ut med en stor nyhet.

TV4 och Dagens Nyheter hävdade att den kände svenske författaren Jonas Jonasson var död.

Helt felaktigt.

Uppgifterna kom från ett bluffkonto på sociala medie-plattformen X. Kontot uppgav sig för att vara bokförlaget Polaris officiella.

Men i själva verket har kontot skapats av den italienska journalisten Tommaso Debenedetti, rapporterar DN. Debenedetti har i flera år ägnat sig åt att skapa fejkkonton för att ”synliggöra brister i källkritiken”.

TV4 och DN har korrigerat uppgifterna.

Fått tag på frun

Jonas Jonasson skakades av nyheten.

– Jag satt och arbetade när telefonen ringde. Personen i andra änden lät märkligt lättad över att jag svarade. Det var så jag fick veta att jag var dödförklarad, säger författaren till SR Ekot.

Han tvingades sedan ringa runt till nära och kära och förklara situationen. Jonas Jonasson uppger att han fått tag på sin fru, men att han inte lyckats kontakta sin son.

– Allt är väldigt obehagligt, säger författaren till radion.

”Väldigt olyckligt”

Bokförlaget Polaris reagerar kraftigt på fejkkontot.

– Det verkar vara nyskapat. Det här är väldigt olyckligt och vi jobbar på att anmäla kontot.

Det säger Stephanie Smolak, som är PR-ansvarig på Polaris bokförlag, till DN.

Känd bluffmakare

Tommaso Debenedetti har tidigare falskeligen dödförklarat flera kända svenska personer.

Efter riksdagsvalet 2022 slog han till mot nytilträdda svenska ministrar.

Endast några timmar efter att den nya regeringen tillträtt dök kulturminister Parisa Liljestrand (M) och skolminister Lotta Edholm (L) upp på sociala medie-plattformen Twitter (nuvarande X).

Båda kontona delade genast chockerande nyheter.

”Lotta Edholm” skrev att författaren och journalisten Jan Guillou plötsligt avlidit.

”Parisa Liljestrand” skrev i sin tur att författaren Camilla Läckberg omkommit i en bilolycka.

 I en intervju med SVT berättade Debenedetti att han skapar fejkonton för att ”synliggöra brister i källkritiken”.

– Det är väldigt enkelt att skapa falska nyheter. I Storbritannien, Frankrike och Tyskland har 99 procent av ministrarna Twitter- eller Facebook-konton. Det är otroligt, men många ministrar i Sverige har ingen närvaro i sociala medier, sa han till tv-kanalen och tillade:

– Situationen är farlig för vem som helst kan skapa falska nyheter. Jag skapar falska nyheter för att visa hur lätt det är att sprida dem. Det tog en halvtimme att sprida dessa nyheter. Sen avslöjar jag att det rör sig om falska nyheter.

Foto: T. Thompson 

Text: Redaktionen


JUST NU: Island slår larm om allvarligt militärt hot

2025 08 31

Island varnar om ett allvarligt militärt hot.

Island slår larm om ett militärt hot som blir allt mer påtagligt.

Det handlar om Rysslands agerande i Arktis, det stora havsområdet med omkringliggande landområden runt jordens norra pol.

Ryssland agerar allt mer beslutsamt i Arktis – och öppnar gamla sovjetiska militärbaser igen.

Nu slår Islands utrikesminister larm.

”Mycket oroande”

Islands utrikesminister Þorgerður Katrín Gunnarsdóttir varnar för att Rysslands agerande i Nato är ett ”allvarligt problem” för Nato, rapporterar Newsweek.

– Arktis är fortfarande centralt i Rysslands strategiska kalkyl, och dess aktiviteter i regionen går långt utöver defensiva åtgärder, säger den isländska utrikesministern till tidningen.

– Rysslands militära ställning i Arktis är mycket oroande, tillägger hon.

Ryssland har i flera år ägnat sig åt att öppna upp gamla sovjetiska militärbaser i Arktis igen, enligt tidningen.

De bygger också nya anläggningar i regionen.

Putinregimen har även investerat stort i sin nordliga flotta som är baserad i Murmansk-regionen och gränsar till Natoländerna Finland och Norge.

”Får konsekvenser”

Rysslands intresse för Arktis är både ekonomiskt och militärt.

Arktis är också den region i världen som påverkas mest av klimatförändringarna, som bland annat leder till att nya vägar öppnas upp för handel och militär trafik.

– Detta får konsekvenser för både Nato och Ryssland, eftersom den operativa miljön blir mer dynamisk och omstridd, säger Gunnarsdóttir till tidningen.

Det organiserade samarbetet mellan Ryssland och de övriga länderna runt Arktis har nästan helt stannat av efter Rysslands invasion av Ukraina.

Men Ryssland kontrollerar mer än hälften av Arktis kust.

Samarbete med Kina

Nato har stärkt sin närvaro i Arktis, men Ryssland har samtidigt utökat sitt samarbete med Kina, trots att Kina inte är en arktisk nation.

Detta har den tidigare Biden-administrationen i USA varnat för, och Peking ses nu som en stor finansiär av rysk energiutvinning i Arktis, samtidigt som samarbetet också tar sig militära uttryck.

– Arktis är inte en avlägsen eller isolerad region – det är en central arena för global säkerhet, säger Gunnarsdóttir till tidningen.

Text: Redaktionen


Förändring i svenska butikshyllor – från september

2025 08 31

En förändring kommer att synas i svenska butikshyllor i september.

Imorgon måndag övergår augusti till september, och då kommer också en förändring att börja bli synlig i svenska butikshyllor.

I januari meddelades att pantbeloppet höjs under 2025.

Men det är först nu i september som det kommer att bli synligt i butikshyllorna.

Förändring i butikshyllan

Pantbeloppet höjs på dryckesförpackningar av PET och aluminium, har Returpack/Pantamera tidigare meddelat.

Panten höjs från en till två kronor på aluminiumburk och liten PET-flaska, och från två till tre kronor på stor PET.

– De första produkterna kommer att finnas på butikshyllan i början av september 2025, har Returpack/Pantamera tidigare meddelat.

Producenterna har haft till september på sig att uppdatera förpackningar och etiketter, samtidigt som handelns kassa- och inköpssystem har uppdaterats.

Man har också varit tvungen att uppdatera alla pantautomater för att kunna hantera de nya pantbeloppen – men det ska ske ”i god tid före september”, har Returpack/Pantamera tidigare sagt.

Tips till konsumenterna

Den pant man får är dock den som står på förpackningen.

Under en övergångsperiod kan alltså samma produkt finnas i två olika förpackningar med olika pantbelopp. Man får alltså inte mer pant för gamla förpackningar, utan bara för nya med den nya märkningen.

– Vårt tips till konsumenterna är att vara uppmärksamma på pantmärket på förpackningen, då ser man tydligt vilket belopp man får tillbaka när man pantar, har Returpack/Pantameras marknads- och kommunikationschef Katarina Lundell tidigare sagt i ett uttalande.

– Det är ingen idé att spara på gamla förpackningar, de blir inte mer värda. Så det bästa är att fortsätta panta som vanligt, säger Katarina Lundell.

Vill få folk att panta mera

Målet med höjningen är att stimulera människor till att panta mera.

– Sveriges pantsystem är världsledande, eftersom konsumenterna vet att det gör skillnad för miljön och klimatet att panta. Vi ser varje år en liten ökning av vår höga pantningsgrad som nu ligger strax under 90 procent, säger Tomas Kjellker, vd på Returpack/Pantamera.

– Genom att göra den här höjningen ger vi systemet ytterligare en skjuts så att vi kan återvinna ännu fler burkar och flaskor, tillägger han.

Foto: Coop

Text: Redaktionen