22 juni 2026

Meddelande till svenska turister – “Du får inte pengarna tillbaka”

2024 07 02

I dagarna har svenska turister evakuerats i Grekland.

Anledningen är att kraftiga bränder på Kos har inneburit fara.

Därmed har över 200 svenskar evakuerats från sina hotell under de senaste dagarna.

Många av svenskarna har sedermera kunnat återvända till sina hotell igen, och resebolagen Tui, Apollo och Ving håller koll på situationen.

“Vi var oroliga”

Scenerna i Grekland har beskrivits som “apokalyptiska” och landets premiärminister har uttryckt att det är ett allvarligt läge, även om man har större resurser för att bekämpa bränderna än tidigare år.

Den senaste tidens utveckling har inneburit stress och oro för många på plats.

– Det är semester och när sådana här saker händer blir man ledsen och orolig. Speciellt i ett sådant här vackert område med så fina människor, säger svenske Sam Nelleros till SVT.

– Vi var väldigt oroliga, vi såg lågorna på nära håll.

“Får inte pengarna tillbaka”

Jessica Persson, som arbetar vid en resebyrå i Jönköping, riktar nu ett meddelande om att det är svårt att ångra en bokad solresa till en brinnande ö.

– I de allra allra flesta fall så är det ju tyvärr så att man inte får pengarna tillbaka, säger hon till SR.

Anledningen är att skogsbränder och liknande räknas som oförutsedda händelser, någonting som resebolag sällan tar ansvar för.

Kolla med försäkringsbolag

Allt hopp är dock inte ute, även om det är svårt att få någonting tillbaka i en sådan situation.

– Det man kan göra är att kolla med försäkringsbolag och med arrangörerna, men allt som oftast går det tyvärr inte. 

Många som bokar

Intresset för utlandsresor är bland svenskarna fortsatt högt, och bland de mest populära resmålen finns Spanien, Grekland och Cypern.

– De senaste veckornas väderomslag från högsommarvärme till svalare temperaturer har lett till en rusning efter sista minuten-resor hos TUI, förklarar resebolaget.

– Fler än fyra av tio charterresor som bokas just nu är sista minuten-resor med avresa i juni. Även efterfrågan på juliresor har ökat kraftigt den senaste tiden.

Foto: G. Cessati

Text: Redaktionen


03 aug 26

Ny funktion för BankID i augusti

2026 08 04

Förtidsröstningen inför valet 2026 börjar den 26 augusti.

Nu kommer en nyhet för alla som ska förtidsrösta eller rösta på valdagen den 13 september.

I årets val kommer väljare för första gången kunna välja att identifiera sig med ett digitalt id-kort i BankID-appen.

Identifieringen utförs genom att kontrollanter i vallokalerna skannar QR-koden på det digitala id-kortet.

– Digitalt id-kort från BankID är ett tryggt, smidigt och säkert sätt att styrka sin identitet. Det viktigaste är att kontrollanten skannar QR-koden när en identitet ska verifieras. Det kan man enkelt göra direkt i BankID-appen, säger Charlotte Pataky, pressansvarig vid BankID.

 ”Ingen information sparas”

BankID beskriver den nya verifieringsmetoden som säker och snabb.

– Det innebär en snabb och tillförlitlig identifiering i realtid. Kontrollen görs enkelt med BankID-appen på en mobiltelefon. Inga personliga uppgifter eller koder behöver delas och ingen information sparas, framhåller företaget.

Den som vill aktivera sitt digitala id-kort behöver ha ett giltigt svenskt pass eller nationellt ID-kort samt en mobil med Mobilt BankID och NFC-läsare. 

Processen består av tre steg:

1, Öppna BankID-appen och klicka på ikonen för "ID-kort". 

2, Ha ditt svenska pass eller nationella ID-kort till hands. 

3, Följ instruktionerna i appen. 

ANDRA LÄSER: Unik attack mot Ryssland – första gången i kriget 

Digitala röstkort

En annan nyhet inför årets val är att Valmyndigheten för första gången kommer att skicka ut röstkorten digitalt till alla väljare med en digital brevlåda. Det innebär att 6 518 642 personer får sitt röstkort digitalt.

– Oavsett om man får sitt röstkort digitalt eller på papper så räcker det att kunna identifiera sig vid röstning. Väljare behöver inte längre ta med sig röstkortet, säger Anna Nyqvist, kanslichef på Valmyndigheten.

LÄS OCKSÅ: Italien går in med militär – Grekland och Polen sluter upp

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen


04 aug 26

Ryssland agerar mot Sverige

2026 08 04

Ryssland vidtar militära åtgärder som ett svar på Sverige och Finlands inträde i Nato.

Det uppger Matti Pesu, forskare vid Utrikespolitiska institutet i Finland.

Enligt Pesu pågår en omfattande rysk militär upprustning längs gränsen mot Finland. Han ser det som ett svar på det svensk-finska inträdet i Nato.

– Ryssland skapar nu förutsättningarna för att genomföra sina uttalade mål. Om de vill ha mer trupper och utrustning behöver det mer utrymme och infrastruktur, säger Pesu till Iltalehti.

– Ryssland kan bli militärt farligare efter kriget än före kriget. De bygger ut sina väpnade styrkor och har lärt sig mycket av kriget i Ukraina. Till exempel ligger Ryssland delvis före västländerna inom drönarkrigföring, fortsätter han och tillägger:

– Fred i Ukraina betyder inte nödvändigtvis en säkrare tid för Europa.

115 000 soldater

Enligt uppgift planerar Ryssland att stationera 115 000 soldater i närheten av Petrozavodsk, huvudstaden i Karelska republiken. Det innebär en femfaldig ökning av antalet soldater i området, uppger Iltalehti.

Matti Pesu bedömer att upprustningen kommer att vara genomförd inom fem till tio år. Samtidigt varnar han för att ett militärt angrepp skulle kunna ske innan dess.

– Antalet trupper i fredstid visar bara en del av hotbilden. Bedömningen måste ta hänsyn till Rysslands hela militära potential och förmåga att förflytta trupper från olika håll, säger han till tidningen.

Huruvida Finland och Sverige riskerar att hamna i skottgluggen är osäkert.

– Vi vet ännu inte vilka resurser Ryssland har för att utöka sina väpnade styrkor eller hur landet prioriterar Finlands närområde i förhållande till andra områden, betonar Pesu.

ANDRA LÄSER: Unik attack mot Ryssland – första gången i kriget

”Handlar om att kunna möta Nato”

En stor granskning från de nordiska public service-kanalerna har tidigare avslöjat att Ryssland rustar upp i Sveriges närområde.

Enligt granskningen väntas Ryssland placera ut åtta divisioner, eller 80 000 soldater, endast kilometer från en svenskledd Natobas i norra Finland.

– Vi tror inte att de finns enbart för syns skull. Det handlar ju om att kunna möta Nato i en större konflikt längre fram, säger Thomas Nilsson, chef för militära underrättelsetjänsten Must, till SVT.

LÄS OCKSÅ: Italien går in med militär – Grekland och Polen sluter upp

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen