Maträtt stoppas – SD får sin vilja igenom
2026 05 15
Nu är det slut på religiöst motiverad specialkost.
Så blir fallet för eleverna på Kungsbackas skolor och förskolor efter ett nytt beslut i kommunen.
Det innebär bland annat att det inte kommer att serveras särskilda köttalternativ utifrån religion, till exempel kyckling istället för fläskkött för muslimska elever eller kosheranpassad mat för judiska elever.
Istället ska de vegetariska alternativen räcka som ersättning.
SD var drivande
Moderaterna, Liberalerna, Kristdemokraterna, Centerpartiet och Sverigedemokraterna styr i Kungsbacka. Förslaget vann med 37 röster mot 23, där C röstade emot.
SD har varit drivande i frågan.
– För oss är detta en fråga om likvärdighet, ansvar och sunt förnuft. Kommunen ska erbjuda bra, näringsriktig och mättande mat till alla barn. Men skolan ska inte organisera sin måltidsverksamhet utifrån religiösa särkrav, framhåller Stefan Jägnert (SD), gruppledare, i Kungsbackaposten.
"Gör judiskt liv omöjligt"
Frågan har skakat om och fått uppmärksamhet även utanför Kungsbackas gränser.
Ermin Skoric (S) sitter i kommunfullmäktige i kommunen och har reagerat starkt. Han kommer anmäla beslutet till DO.
– Det här strider tydligt mot diskrimineringslagstiftningen och gör judiskt liv omöjligt för barn i Kungsbacka, säger han till Dagens ETC.
LÄS MER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker
"Trams"
Stefan Jägnert ger inte mycket för Ermin Skoric kritik.
– Det är ju bara trams. Det är väl för att försöka få röster från dem som är emot det här inför valet, säger han till GP.
SD-gruppledaren understryker att eleverna får tro på vilken religion de vill. Däremot ska religionen inte spela någon roll för vilken skolmat som ska serveras till barnen.
– Kommunens uppgift är inte att tillgodose religiöst motiverade särlösningar. Kommunens uppgift är att skapa en likvärdig verksamhet för alla barn, använda skattemedel ansvarsfullt och hålla fast vid att skolan ska vara neutral och sammanhållande, skriver Jägnert i KP.
LÄS MER: Swedbank: Så mycket av lönen bör du spara varje månad
Foto: CDC
Text: Redaktionen


