Matbutik på nätet gör succé – förbereder för expansion

2024 09 10

Online-matbutiken Delitea växer ordentligt.

Det har varit några skakiga år inom e-handeln.

Flera ledande aktörer och online-butiker har tvingats tacka för sig.

Så är inte fallet för Delitea, som växte med 22 procent under 2023.

Det rapporterar Dagligvarunytt.

63 miljoner kronor

Delitea, som levererar mat, dryck och delikatesser, omsatte 63 miljoner kronor i fjol.

E-handeln med dagligvaror backade med 4,5 procent, samtidigt som Delitea observerade en stabil tillväxt.

– De senaste åren har fyllts av negativa nyheter om utvecklingen inom e-handel, särskilt inom livsmedelsbranschen, säger vd Michael Gegerfeldt enligt Dagligvarunytt.

– Därför är det jäkligt skoj att vi kan visa upp den fina tillväxt vi haft samtidigt som vi förbättrat lönsamheten och skapat tydligare profil mot en butik som erbjuder mat som skapar glädje.

Nytt lager

I takt med tillväxten flyttar bolaget i år lager till en större anläggning.

Detta för att förbereda för ytterligare expansion.

Det nya lagret bedöms kunna innebära ännu snabbare leveranser såväl som ett bredare sortiment.

Solcellsanläggning på taket

Delitea samarbetar med Apotea vad gäller lagret som just nu ligger i Morgongåva utanför Uppsala.

Där har man satsat ordentligt på solceller.

– Solcellsanläggningen består av totalt 5560 solcellsmoduler á 18,5 kg med en solcellsyta på 9100 kvadratmeter. Logistikcentret är helt koldioxidneutralt, förklarar Delitea.

– Apoteas solcellsanläggning har en total kapacitet på 1501 kW. och kommer årligen att producera runt 1,5 GWh, vilket motsvarar mer än lokalens elförbrukning på årsbasis. 1,5 GWh motsvarar även elförbrukningen för 100 villor eller en elbil som kör 230 varv runt jorden. 

Väntas underlätta

Många e-handlare och online-matbutiker har fått det mycket tufft under de senaste åren.

En ljusning i mörkret är Riksbankens kommande räntesänkningar, som kan lätta situationen för många mindre företag runt om i landet.

Ekonomiska bedömare förutsätter att det blir flera ytterligare räntesänkningar innan årets slut.

Bilden föreställer inte företagets produkter

Foto: M. Vitchakorn

Text: Redaktionen


19 maj 26

Sänker skatten för äldre

2026 05 20

Regeringen går fram med en ny skattesänkning.

Om Tidöpartierna vinner valet kommer jobbskatteavdraget för seniorer att förstärkas med totalt 460 miljoner kronor.

– Förslaget innebär att skatten för seniorer som arbetar minskar med cirka 1 600 kronor per år. Skattesänkningen riktas till alla seniorer som arbetar, framhåller regeringen i ett uttalande.

Skattesänkningen föreslås träda i kraft den 1 januari 2027.

Höjd åldersgräns

Utöver sänkningen av skatten föreslås det att åldersgränsen för att ta del av jobbskatteavdraget för seniorer höjs från 66 till 67 år. 

– Det innebär att den som vid årets ingång har fyllt 67 år omfattas av skattelättnaden. Åldersgränsen följer därmed riktåldern för pension, uppger regeringen.

Kan göra stor skillnad

Att arbeta lite längre och skjuta upp pensionen kan göra stor skillnad för plånboken.

Pensionsbolaget Alecta listar tre fördelar med att jobba längre:

- Du fortsätter att tjäna in allmän pension (i vissa fall även tjänstepension) så länge du fortsätter att jobba. 

- Den pension du tjänat in fördelas på färre år, vilket betyder mer pengar per månad när du börjar ta ut pension. 

- Skatten på både pension och arbete sjunker rejält från det år du fyller 67 år. 

Enligt bolaget är en tumregel att varje extra års arbete ger en medelinkomsttagare mellan 1 500 och 2 000 kronor mer i pension varje månad före skatt.

– För den som arbetar utan att ta ut pension kan skatten bli riktigt låg. På inkomster upp till 29 900 kronor i månaden blir skatten faktiskt bara runt 8 procent, framhåller Alecta.

LÄS MER: Många vågar inte chansa – går miste om tusenlappar

Behövs bättre förutsättningar

Samtidigt riktas kritik mot systemet.

– Med ökande ålder i arbetskraften så ökar också andelen arbetstagare med hälsoproblem och nedsatt arbetsförmåga, säger Magnus Linnarud Johansson, psykolog på Centrum för arbets- och miljömedicin.

Han är en av författarna till rapporten ”Att förlänga arbetslivet - om insatser på arbetet för äldre medarbetare” från Centrum för arbets- och miljömedicin i Region Stockholm och Institutet för miljömedicin vid Karolinska Institutet.

I rapporten fastslås det att en stor andel svenskar kan tänka sig att arbeta längre om förutsättningarna var rätt. Kritik riktas mot att få arbetsgivare skapar dessa förutsättningar genom exempelvis ökade möjligheter att arbeta deltid, fler lediga dagar och större möjlighet att styra arbetets upplägg.

– Inom arbetaryrken är det fler som tycker det är viktigt med minskade fysiska krav, att få andra arbetsuppgifter eller möjligheter att byta arbete. Bland tjänstemän är det vanligare att tycka att möjligheten till distansarbete och större frihet att styra sitt arbete är viktiga förändringar, säger Magnus Linnarud Johansson.

LÄS OCKSÅ: Ukraina har tagit fram nytt vapen – väger 250 kilo 

Foto: Axel Adolfsson Moderaterna

Text: Redaktionen


19 maj 2026

Amerikansk gigant öppnar i Sverige – 130 000 anställda

2026 05 19

Ett världsledande amerikanskt megaföretag slår upp portarna i Sverige.

Omsättning på drygt 45 miljarder dollar årligen, 130 000 anställda och ett börsvärde på cirka 80 miljarder dollar.

Så lyder siffrorna för Thermo Fisher Scientific, en global jätte inom medicinteknikindustrin, som förra veckan öppnade i Mölndal utanför Göteborg.

På plats står nu ett laboratorium på 2 800 kvadratmeter.

Investeringen i Göteborg omfattar ett bioanalytiskt laboratorium som fokuserar på hur kroppen reagerar på olika läkemedel för patienter som deltar i kliniska studier, säger Leon Wyszkowski, chef för analytiska tjänster inom klinisk forskning på Thermo Fisher Scentific, till GP.

"Gör världen friskare"

Närvaron i Sverige och Göteborg har varit på gång under en längre period. Redan i september 2024 lät jätten meddela att företaget siktade på att expandera i Europa.

Vår närvaro i Sverige kommer att stödja våra kunder med korrekta och snabba data, vilket ger dem möjlighet att fatta informerade beslut, samtidigt som vi främjar Thermo Fishers uppdrag att göra världen friskare, renare och säkrare, sade Leon Wyszkowski i ett uttalande då.

Så många svenska jobb blir det

För närvarande har Thermo Fisher ett 40-tal anställda på laboratoriet i Mölndal.

Det är en siffra som ska växa, enligt företaget. Det efterfrågas forskare, kemister och biologer men också medarbetare som kan hantera logistik och provsvar.

– 140 nya medarbetare är maximalt vad vi kan komma att anställa – åtminstone utefter den här första investeringen på 2 800 kvadratmeter, säger Leon Wyszkowski till GP.

ANDRA LÄSER: Viktigt meddelande till alla som får elstödet

Välkomnas

Laboratoriet ligger i det som kallas för GoCo Health Innovation City i Mölndal. Där har amerikanerna välkomnats med öppna armar.

Deras etablering och närvaro här understryker vårt engagemang för att främja ett dynamiskt ekosystem där banbrytande teknik och briljanta idéer möts för att forma framtidens hälsoinnovation, säger Jacob Torell, vd på fastighetsbolaget Steptura. 

ANDRA LÄSER: Förbjudet på studenten – familjer kan få böta 4 000 kronor

Foto: Steptura

Text: Redaktionen