Massuppsägning i privat sektor – många blir av med sina jobb

2024 04 05

Antalet uppsagda tjänstemän i privat sektor ökar kolossalt.

Totalt har 4 771 uppsagda tjänstemän inom det privata näringslivet sökt stöd hos Trygghetsrådet, TRR.

Detta enbart under årets första tre månader – och innebär en ökning med hisnande 81 procent jämfört med motsvarande period förra året då 2 640 tjänstemän sökte hjälp hos TRR.

– Även fast vi ser tecken på ljusare tider för svensk ekonomi så har vi fortsatt en försämrad arbetsmarknad och antalet uppsägningar har ökat, säger Johan Lagerhäll, vd på TRR.

Skett en avmattning

Enligt TRR var åren 2021 och 2022 särskilt starka på arbetsmarknaden.

Få uppsagda tjänstemän vände sig till organisationen under den perioden.

Men under 2023 skedde en avmattning på arbetsmarknaden i samband med konjunkturnedgången.

Det finns dock ett ljus i tunneln – trots ökningen av uppsagda finns det fortfarande goda chanser att hitta nya framgångsrika vägar.

TRR uppger att 96 procent av tjänstemännen som lämnade TRR under nämnda period antingen har fått ett nytt jobb, börjat studera eller startat eget företag.

I genomsnitt tar det fem månader från uppsägning till ny sysselsättning.

– Vår bedömning är att det fortsatt är goda utsikter för arbetssökande tjänstemän. Det rekryteras flitigt inom såväl privat som offentlig sektor och trots tuffare tider är många företag i gång med rekryteringar, säger Erica Sundberg, Operativ chef på TRR.

30 000 anslutna företag

TRR arbetar på uppdrag av Svenskt Näringsliv och Förhandlings- och samverkansrådet PTK. 

I organisationen finns omkring 30 000 anslutna företag och 1,1 miljoner tjänstemän.

Med TRR:s omställningsstöd kan du som uppsagd ha möjlighet att få ekonomisk ersättning, personlig rådgivning och tillgång till en mängd olika aktiviteter och verktyg, förklarar man på sin hemsida.

Fakta: branscherna med flest uppsagda tjänstemän under kvartalet

  1. Handel & Försäljning 18 procent
  2. Bygg/Anläggning/Fastighet 11 procent
  3. Teknikkonsult 9,5 procent
  4. Finans/Försäkring/Ekonomitjänster 6,5 procent
  5. Rekrytering/Bemanning 6,5 procent

Källa: TRR

Foto: M. Björk

Text: Redaktionen


5 jan 2026

Väldigt många svenskar har insjuknat

2026 01 06

Många är sjuka just nu.

Väldigt många svenskar har insjuknat den senaste tiden.

Sjukdomsfallen sätter hård press på sjukvården, och läkare riktar nu en uppmaning till svenska folket.

”Ökat sista veckan”

Influensasäsongen pågår för fullt och en stor andel av svenska folket tycks ha blivit smittade.

Redan i slutet av december rapporterades en stor ökning.

Nu vittnar bland annat läkare på Skaraborgs sjukhus om att det har blivit ännu värre den senaste veckan, rapporterar SR.

– Ja, vi har ju också en klar ökning av influensasjuka. Det har lagts in en hel del patienter sista kanske två veckorna, men det har ökat särskilt sista veckan hos oss också, säger Erik Backhaus, överläkare vid infektionskliniken på Skaraborgs sjukhus, till radiokanalen.

Ökningen av antalet sjuka innebär att sjukvården blir extra hårt pressad.

Överläkaren vill därför rikta en uppmaning till den som känner sig sjuk och vill kontakta sjukvården.

LÄS OCKSÅ: Samsung bekräftar - ny funktion till 400 miljoner telefoner

Uppmaning till sjuka

Han menar att det finns en sak man bör tänka på för att inte belasta sjukvården när det inte är nödvändigt.

– Man ska inte söka akuten i onödan, man kan ta kontakt med 1177 och få råd om vilken vårdnivå man behöver. Man kan kontakta sin vårdcentral, säger Erik Backhaus till radiokanalen.

Flera sjukhus har den senaste tiden vittnat om ett hårt tryck.

I vissa regioner har man gått upp i stabsläge för att klara av situationen.

Det gäller bland annat i Västmanland, rapporterade VLT på söndagen.

– Läget är ansträngt och Region Västmanland har därför beslutat att gå upp i stabsläge. Inflödet av patienter är högt, särskilt bland äldre och sköra personer med andningsbesvär och influensa, säger Alexander Ahlberg, tillförordnad hälso- och sjukvårdsdirektör, enligt tidningen.

Även NU-sjukvården i Västra Götaland har tidigare meddelat att man gått upp i stabsläge, liksom flera andra sjukhus.

LÄS OCKSÅ: Massavhopp - vill se höjda bensin- och dieselpriser

Foto: P. Tankilevitch

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: USA ska slå till mot ryssflaggat fartyg – Kreml vädjar

2026 01 06

USA uppges planera att stoppa en oljetanker som befinner sig på flykt.

Fartyget i fråga har historiskt transporterat venezuelansk och iransk råolja och har tidigare sanktionerats av det amerikanska finansdepartementet.

Det uppger två amerikanska tjänstemän med insyn i planerna, enligt CBS News.

Tankfartyget, som går under namnet Marinera, ska ha förföljts av USA i en månad och ett försök att borda skeppet ska redan ha gjorts, enligt samma uppgifter.

Marinera seglade tidigare med Panamas flagga, men har sedan en tid tillbaka bytt till rysk flagg.

– Vilket potentiellt skulle kunna komplicera känsliga samtal mellan USA och Ryssland om att avsluta Kremls krig i Ukraina, erfar CBS.

Kan vara på väg till Ryssland

Det aktuella fartyget förekommer i ett register över ryska fartyg som hör hemma i hamnen i den ryska staden Sotji. Enligt New York Times kan båten vara på väg till den ryska hamnstaden Murmansk.

Strax innan uppgifterna om att USA planerar att stoppa fartyget har Putinregimen officiellt vädjat till amerikanerna om att upphöra med alla försök att göra så.

– De två tjänstemännen som är bekanta med planerna på att stoppa Marinera sade att USA hellre skulle beslagta fartyget än att sänka det och sade att operationen skulle kunna likna den som genomfördes förra månaden då amerikanska marinsoldater och specialstyrkor som arbetar med den amerikanska kustbevakningen beslagtog The Skipper, en stor råoljetanker som seglar från Guyana, efter att fartyget hade lämnat hamn i Venezuela, uppger CBS.

LÄS MER: Kreml hånar Donald Trump

Uppgifter: fartygen kan beväpnas

Enligt källor från amerikanska underrättelsetjänsten har venezuelanska myndigheter diskuterat att placera beväpnad militär, och förklä dem till civila, på olika tankfartyg. Det ska också ha diskuterats att beväpna fartygen med luftförsvarssystem från sovjettiden, enligt CBS.

I december införde USA:s president Donald Trump en “total och fullständig blockad” av redan sanktionerade venezuelanska oljetankfartyg.

– Chocken för dem kommer att vara någonting de aldrig sett förut – tills de återlämnar all olja, mark och andra tillgångar som de tidigare stal från oss till USA, framhöll Trump på Truth Social vid tillfället.

LÄS MER: Ryska militärbloggare avundsjuka – ”j-vla idioter”

Arkivfoto: S. Joe resp President of Russia Office

Text: Redaktionen