Massor av svenskar har samma problem – med kaffe

2024 11 29

Många svenskar lider av samma problem, som handlar om konsumtionen av kaffe.

Svenskar är ett av världens mest kaffeälskande folk.

Sverige har uppgetts vara det tredje mest kaffedrickande landet i världen, efter Finland och Nederländerna.

Men för vissa blir kaffedrickandet ett problem, rapporterar TV4.

”Utsöndras dopamin i hjärnan”

Kaffe innehåller koffein och är därför beroendeframkallande.

Många svenskar är beroende av kaffe och har svårt att avstå ifrån den eftertraktade drycken.

Den som försöker dra ner på eller helt sluta med kaffedrickandet, riskerar att drabbas av abstinens.

– Kaffe fungerar som alla andra droger, det stimulerar belöningssystemet. När vi dricker kaffe utsöndras dopamin i hjärnan. Dopamin är belöningshormonet som gör att vi vill fortsätta må bra, säger alkohol- och drogterapeuten Peter Roth vid Stockholms Beroendeklinik, till kanalen.

Så blir man fri från beroendet

Kaffe fungerar alltså på ett liknande sätt som andra droger, men till skillnad från dessa är kaffe inte farligt.

Många svenskar vill dock ändå dra ner på eller sluta med kaffedrickandet, kanske för att kaffe har rusat i pris på senare tid.

Att sluta kan vara svårare än man tror eftersom man drabbas av abstinens.

Beroendeexperten menar dock att man ska sluta tvärt och sedan uthärda under en period, så kan man bli fri från kaffeberoendet.

– Det tar upp till 24 timmar innan det fysiska behovet av koffein gått ur kroppen, då är man fri. Sedan kan kanske huvudvärken sitta kvar och man kan vara lite irritabel en tid, säger Peter Roth till kanalen.

Kaffe kan vara nyttigt

Det bör alltså inte vara alltför svårt att sluta med kaffe, trots att det ger abstinensbesvär under en tid.

Om man nu verkligen vill sluta med kaffe – forskning har nämligen visat att drycken medför flera hälsofördelar.

Forskning har bland annat sett en koppling mellan kaffedrickande och förbättrat humör, lindring av huvudvärk, och eventuellt också en minskad risk för stroke, Parkinsons och Alzheimers, rapporterar Verywell Mind.

Särskilt bryggkaffe och espressokaffe kan vara nyttigt för dig, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat.

Det är goda nyheter inte minst för det svenska arbetslivet, där det enligt uppgift dricks 12 miljoner koppar kaffe per dag.

LÄS OCKSÅ: Kaffet flödar i Sverige – en yrkesgrupp dricker mer än alla andra

Priset på kaffe förändras kraftigt – här är nya prislappen hos Ica

Foto: Nathan Dumlao

Text: Redaktionen


6 nov 26

7 000 måste anställas akut – 42 700 kronor i lön

2026 11 06

En svensk bransch skriker efter personal.

Sverige riskerar att få stor brist på elektriker och VVS-montörer inom några år.

Nu kan den som väljer yrkena få en medianlön på upp till 42 700 kronor i månaden.

Stor brist väntas till 2030

Sverige kan sakna närmare 7 000 elektriker och VVS-installatörer år 2030. Det visar en prognos från Installatörsföretagen.

I bedömningen har organisationen bland annat vägt in hur många som närmar sig pension, hur många som utbildas och hur stort behovet av installatörer väntas bli.

Bristen gäller alltså de båda yrkesgrupperna tillsammans.

Samtidigt väljer allt fler att byta yrkesbana senare i livet och utbilda sig till ett hantverksyrke med goda framtidsutsikter. En av dem är Johan Wedde, som lämnade jobbet som HR-chef för att bli rörmokare.

– Det här jobbet kommer inte att försvinna innan jag går i pension, säger han till DN.

Läs mer: Priset skenar – nödåtgärd vidtas för svenska hushåll

Fler unga söker

Nu finns tecken på ett ökat intresse för branschen.

Inför läsåret 2026/27 sökte 1 787 elever VVS- och fastighetsprogrammet i första hand. Det är 303 fler än året innan. Det visar Skolverkets siffror som tidningen Energi & Miljö har gått igenom.

– Att intresset för yrkesprogrammen ökar är positivt, det finns ett stort behov av personer med en gymnasial yrkesutbildning. Samtidigt ser vi fortfarande att fördelningen av sökande inte helt matchar de kompetenser som efterfrågas på arbetsmarknaden, säger Agnes Duregård, undervisningsråd på Skolverket, till Energi & Miljö.

Trots det ökade intresset väntas alltså efterfrågan på utbildad personal vara större än tillgången.

Så mycket tjänar yrkena

För den som funderar på att byta bana kan lönen vara en anledning att titta närmare på yrkena.

Enligt SCB:s lönestatistik för 2025 låg medianlönen för en VVS-montör på 42 700 kronor i månaden före skatt.

För installations- och serviceelektriker var motsvarande siffra 40 000 kronor. Den som börjar som lärling får dock en lägre lön under utbildningstiden.

Utbildning som krävs

Den som vill bli VVS-montör kan gå VVS- och fastighetsprogrammet på gymnasiet med inriktning VVS. Det går även att läsa en yrkesutbildning via komvux som vuxen.

Efter utbildningen följer normalt en lärlingsperiod på ett företag. VVS-branschens yrkesnämnd rekommenderar att den som väljer vuxenutbildning kontrollerar om den är ett godkänt VVS-college, eftersom det påverkar lärlingstidens längd.

För blivande service- och installationselektriker är el- och energiprogrammet med inriktning elteknik en vanlig väg. Även här finns yrkesutbildningar via komvux.

Efter den vanliga gymnasievägen krävs minst 1 600 timmars lärlingsanställning för att få branschens ECY-certifikat. Den som går en ETG-utbildning kan i stället få lärlingstiden ersatt av ett godkänt yrkesprov, enligt Elbranschens centrala yrkesnämnd.

Läs mer: Arbetslösa riskerar att bli utan ersättning

Foto: M.Bjork

Text: Redaktionen


7 nov 26

Ångrar allt om Ukraina – var ett misstag

2026 11 07

Stormen kring Starlink fortsätter.

Elon Musk medger ett misstag om Ukraina.

Det handlar om hjälpen med Starlink under den ryska invasionen, rapporterar Kyiv Independent.

Delar kritiskt utspel

Elon Musk har återpublicerat ett inlägg på sin egen plattform X.

Inlägget riktar kritik mot beslutet att förse Ukraina med tusentals Starlink-terminaler och kostnadsfri internettjänst i början av den fullskaliga ryska invasionen.

– I efterhand var det ett misstag av SpaceX att skicka tusentals kostnadsfria Starlink-terminaler till Ukraina och erbjuda tjänster för miljontals dollar i månaden utan kostnad i början av kriget, står det i inlägget.

Vidare hävdas det att tjänsten ursprungligen var tänkt att ge civila tillgång till internet, men att den senare fick en central roll i Ukrainas militära drönarkrigföring.

Musk har återpublicerat inlägget utan någon egen kommentar.

Läs också: Enorm rusning i Sverige – här handlar folk som aldrig förr 

Kritik mot Musk

Återpubliceringen kommer kort efter att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj riktat kritik mot miljardärens inflytande.

I en intervju med det tyska tv-programmet ZDF Magazin Royale ifrågasätter han hur mycket makt en enskild privatperson kan ha.

– Det finns för mycket makt i händerna på en mycket förmögen person. En sådan koncentration av makt är farlig, säger Zelenskyj.

Viktigt för Ukrainas försvar

Starlink, som drivs av Musks rymdbolag SpaceX, har fått en viktig funktion i Ukraina sedan Rysslands fullskaliga invasion inleddes.

Ukraina använder både kommersiella Starlink-terminaler och den militära varianten Starshield.

I mitten av oktober infördes en hastighetsbegränsning för Ukrainas Starshield-tjänst utan förvarning. Det störde den ukrainska militärens möjligheter att bekämpa ryska drönare med jetmotorer.

Musk tog inte på sig ansvaret för beslutet, men anklagade offentligt Ukraina för att bryta mot användarvillkoren genom att använda kommersiella Starlink-terminaler för offensiva drönarattacker.

– Att använda Starlink, en civil kommersiell tjänst, för offensiva drönarattacker för att döda människor har aldrig varit tillåtet, och det borde aldrig tillåtas, skrev han på X i oktober.

Ukraina avvisade anklagelserna och uppgav att Starshield används för att stödja militära operationer mot ryska styrkor på ukrainskt territorium.

Andra läser: Plötslig öppning för Ukraina – Zelenskyj hoppfull

Foto: President of Russia Office resp White House Official

Text: Redaktionen