Massiv smäll för Putins armé – se enorma explosionen här
2025 05 23
Ukraina har genomfört en storskalig drönarattack under natten mellan torsdag och fredag.
Nu kommer rapporter som tyder på att en viktig rysk vapenfabrik har förstörts.
Enligt den ukrainska generalstaben har drönare träffat batterifabriken Energia i staden Jelets, i sydvästra Ryssland. På sociala medier sprids filmklipp och bilder på en massiv explosion.
Se video på attacken genom att klicka på en länk längst ner i artikeln
Stort bakslag för Moskva
Enligt den ukrainska militärledningen har all produktion på fabriken stoppats efter attacken.
En tung smäll för den ryska krigsmakten.
– Nedstängningen kan leda till att en del av de ryska ockupanternas militära utrustning och vapen kan komma att sakna kritiska batterier, framhåller Ukrainas generalstab i ett uttalande.
Energia är Rysslands största tillverkare av batterier och ackumulatorer till den ryska militären. Både EU och USA har infört sanktioner mot fabriken på grund av dennas viktiga roll för den ryska krigsmakten.
Komponenter som tillverkas i fabriken används i bland annat drönare, stridsflygplan, radioapparater och ledningssystem.
Flera döda i Ukraina
Samtidigt fortsätter Ryssland att terrorbomba ukrainska städer och byar.
Det senaste dygnet har ryska drönarattacker dödat sju personer och skadat 20 personer, rapporterar Kyiv Independent med hänvisning till ukrainska myndigheter.
Enligt det ukrainska luftförsvaret har ryska styrkor avfyrat 175 drönare och en ballistisk robot under de senaste 24 timmarna.
I Chersonregionen har 43 samhällen attackerats, rapporterar Kyiv Independent.
– Tre personer har dödats och sex personer har skadats, uppger den lokala guvernören Oleksandr Prokudin enligt tidningen.
SE FILM PÅ EXPLOSIONEN HÄR (LÄNK TILL X)
Foto: Sociala medier
Text: Redaktionen