MASSIV ÖKNING: Här är Volvos nya prislapp i USA

2025 04 11

USA är biltillverkaren Volvo Cars näst största marknad.

Var femte bil säljs till amerikanska kunder.

Men trots det tillverkar Volvo endast en modell i USA, elsuven EX90.

Nu flaggar Volvo Cars vd Håkan Samuelsson för att bolagets position i USA kan försvagas. Detta eftersom president Trumps nya tullar slår hårt mot biltillverkaren.

Efter att Trump infört 25-procentiga tullar på importerade bilar betalar Volvo i dag 27,5 procents tull till USA.

Den höga tullavgiften får stora konsekvenser för prissättningen. En bil som kostar 600 000 kronor får ett påslag på 165 000 kronor om kunden står för hela notan. Det innebär att priset ökar från 600 000 kronor till hela 765 000 kronor.

En ohållbar situation, enligt Håkan Samuelsson.

– Vid 27,5 procents tull kan vi inte långsiktigt sälja bilar. Då måste vi tillverka dem lokalt, men det är inget vi löser i morgon, säger han till DN.

Vill flytta tillverkning

Med anledning av de förhöjda tullarna vill Volvo flytta delar av sin tillverkning till USA. Det kommer dock dröja innan ny tillverkning är på plats. Enligt Håkan Samuelsson kan det ta upp till två år.

– På kort sikt, ett till två år, handlar det om att sälja de bilar vi har. Vi får belastning på vinstmarginalerna och kunderna kommer att få betala mer, säger han till tidningen.

Ebba Busch varnar

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) har avrått svenska företag från att flytta verksamheten till USA för att slippa tullar.

– Det är riskfyllt för ett bolags framtid att flytta till ett land som leds av en så oberäknelig ledare, sade hon på en pressträff.

Bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) anser att Volvo Cars måste kunna fatta sina egna beslut.  

– Volvo Cars kommer fortsätta vara en mycket stor arbetsgivare i Sverige. Det är därför vi hare har en löpande dialog, säger han till SVT och tillägger:

– Det är som är bra för Volvo Cars är bra för Sverige.

Foto: 

Text: Redaktionen


30 juni 2026

Swedbank: Gränsen går vid 50 000 kronor för privatpersoner

2026 06 30

Pengar bidrar till minskad stress och oro och i förlängningen större lycka.

Men enbart upp till en viss gräns.

Och den gränsen går vid en lön på 50 000 kronor. Därefter tycks inte pengar göra människor särskilt lyckligare, enligt en rapport från Swedbank.

John Karsberg är forskare vid Handelshögskolans center för lycka och välmående och har tagit del av studien.

– Lycka är gemenskap, möjligheten att påverka sin egen situation, balans i livet och även framtidstro. Men ett visst mått av pengar kan ju vara en förutsättning för att driva välmående och lycka, säger han till Di.

Hälften missnöjda med lönen

Rapporten, som släpptes i vintras, har återaktualiserats efter att riksdagspartierna de senaste veckorna lagt extra mycket fokus på hushållsekonomi i valrörelsen. Under Almedalsveckan har exempelvis Moderaterna lovat att barnfamiljer ska få upp till 5 000 kronor mer i plånboken om Tidöpartierna får nytt förtroende. Vänsterpartiet har samtidigt lovat en “bebispeng” på 15 000 kronor till nyblivna föräldrar.

Enligt Swedbank är det bara hälften av undersökningens deltagare som är nöjda med sin inkomst. 

– Pengar är inte lycka, men ekonomi påverkar hur vi mår. En trygg ekonomisk bas minskar stress och oro, och ökar möjligheterna att bygga en trygg och självständig tillvaro. Hur vi använder de pengar vi har spelar också roll, säger Madelén Falkenhäll, ekonom för finansiell hälsa på Swedbank. 

LÄS MER: Mobilräkningen kan skjuta i höjden – går att undvika

Folk med låga inkomster väljer pengar

Storbanken visar att folk tenderar att välja pengar framför lycka i större utsträckning fram till en lön på 37 000 kronor. Därefter avtar trenden och bryts alltså ännu tydligare vid 50 000 kronor.

Det kan tolkas som att människor helst vill ha mer lycka, men att de medvetet eller omedvetet tänker att pengarna är vägen dit, eller att för lite pengar kan stå i vägen för lycka, säger Micael Dahlen, professor i Lycka på Center for Wellbeing, Welfare and Happiness vid Handelshögskolan i Stockholm. 

Handelshögskolan har dessutom frågat hur mycket folk skulle kunna tänka sig att betala varje månad för att bli ännu lyckligare, utifrån en tiogradig skala.

Omkring 3 000 kronor var det vanligaste svaret, enligt Di.

LÄS MER: Kritiskt läge inför hösten – tung smäll hotar hushållen

Foto D. Husted

Text: Redaktionen


29 jun 26

UPPMANING: Tanka inte bilen

2026 06 30

Svenska bilister uppmanas att inte tanka sina bilar.

Bränslepriserna har sänkts något efter helgen, men det lönar sig att vänta.

På onsdag väntas prissänkningen synas direkt vid pump.

Liten säkning

Under dagen justeras riktpriset på bemannade stationer ned med 10 öre per liter.

Det innebär att bensin 95 nu kostar 17,09 kronor per liter, medan diesel ligger på 18,79 kronor per liter.

Samtidigt rör sig oljepriset svagt uppåt.

Brentoljan handlas strax under 73 dollar per fat, vilket normalt hade pressat upp pumppriserna.

Ändå väljer drivmedelsbolagen att genomföra en mindre sänkning.

Vänta med att tanka

Trots dagens lilla prissänkning pekar mycket på att det inte är rätt tidpunkt att fylla tanken.

Om man kan bör man alltså avstå.

På onsdag träder regeringens tillfälliga skattesänkning på bensin och diesel i kraft.

– 1 juli sänker vi skatten på bensin och diesel så att prisets sänks med ytterligare 3 kronor vid pump till och med 30 november, sade finansminister Elisabeth Svantesson (M) för drygt en vecka sedan.

Enligt branschaktörer väntas det ge ett tydligt utslag direkt vid pump.

Om marknaden håller sig stabil väntas priserna sjunka med omkring tre kronor per liter.

– I det mycket osäkra omvärldsläget är det här en åtgärd för att motverka stigande drivmedelspriser vilket underlättar för alla som är beroende av bilen, sade Elisabeth Svantesson (M), tidigare i våras.

De senaste åtgärderna från regeringen väntas göra att Sverige snart har Europas näst lägsta bensinpris, uppger EFN.

Märkbar skillnad

Skillnaden väntas bli märkbar direkt för vanliga bilister.

För en tank på 30 liter motsvarar den kommande sänkningen en besparing på nästan 100 kronor jämfört med att tanka före förändringen.

Om prognoserna håller kan bensinpriset sjunka till omkring 14,20 kronor per liter och diesel till cirka 15,90 kronor per liter.

För många hushåll handlar det just nu om tajming.

Att tanka idag kan innebära att du betalar flera kronor mer per liter än vad som väntas inom bara några dagar.

Foto: Engin akyurt

Text: Redaktionen