Massiv kritikstorm mot stadsteater – “Horribel situation”

2024 05 17

Uppsala stadsteater har hamnat i ett rejält blåsväder.

Det är med anledning av regissören och skådespelaren Richard Turpins hyllningar av Ryssland som många nu uttrycker sitt missnöje med såväl Turpin som Uppsala stadsteater.

För närvarande är Turpin aktuell som frilansande skådespelare i en av stadsteaterns föreställningar.

Nu riktas uppmaningar om att bojkotta stadsteatern helt och hållet.

Det rapporterar Dagens Nyheter.

“Horribel situation”

Flera personer som bokat biljetter till föreställningen har nu avbokat, och reaktionerna från teaterpubliken har varit kraftiga.

– Så länge ni i ledningen inte tar ansvar för denna horribla situation så uppmanar jag till bojkott av alla era föreställningar, framhåller en användare på sociala medier till stadsteatern enligt DN.

“Varenda Uppsalabo”

En annan användare menar att “varenda Uppsalabo” som hyllar demokratin borde bojkotta teaterns föreställningar.

Uppsala stadsteater har svarat på den massiva kritikstormen via sociala medier.

– Det har kommit till vår kännedom att en frilansande skådespelare som just nu är kontrakterad på teatern har uttryckt kontroversiella politiska åsikter, menar teatern.

– Åsikterna som framförs är skådespelarens privata och har inget att göra med verksamheten på Uppsala stadsteater. Uppsala stadsteater står alltid upp för demokrati och mänskliga rättigheter. 

Hyllar Ryssland

Det är via svensk-ryska vänskapsföreningen som Richard Turpin har uttryckt sig.

– Med väst går det inte att leva i fred. Hur mycket vi än älskar freden, kriget i Ukraina och den ryska segern är av världshistorisk betydelse. Det visste nog inte Putin för två år sedan. Nu vet alla det. Med kriget i Ukraina randas en helt ny värld, framhåller Turpin.

– Leve Ryssland.

Kraftiga strider

Striderna mellan ryska och ukrainska soldater är just nu mycket intensiva och Ryssland fortsätter att trycka på i Kharkiv-regionen.

Ryssland har gjort fortsatta framsteg under den senaste tiden, och det råder oro bland västerländska länder om att landets styrkor kan vara på väg att ta sig djupare in i Ukraina.

Foto: W. Pribadi

Text: Redaktionen


16 sep 2015

Ny typ av fartkamera i Sverige – nu kommer man inte undan

2025 09 16

Trafikverket växlar upp för att stärka säkerheten ute på landets vägar.

Redan idag finns det omkring 2 500 trafiksäkerhetskameror, ofta kallade fartkameror, runtom i Sverige.

Enligt Trafikverket bidrar kamerorna till sänkt hastighet och räddar liv.

– Trafiksäkerhetskamerorna i landet räddar närmare 30 liv per år och fler än 70 personer per år från att bli allvarligt skadade i trafiken. Vi vill inte att någon ska behöva åka fast för fortkörning, men vi gör allt vi kan för att människor inte ska dödas eller skadas allvarligt i trafiken, säger Jonas Nygren från myndigheten, i ett uttalande.

Ny typ sätts upp

I dagarna gav Trafikverket besked om att fler kameror är på väg ut. Den här gången i Småland.

Men en av kamerorna sticker ut. Det handlar nämligen om en ny typ, rapporterar SR.

Det nya är att den tar ännu skarpare bilder och lättare upptäcker hastighetsöverträdelser vid exempelvis omkörningar.

Nu ska det med andra ord bli svårare att komma undan jämfört med vad det varit tidigare.

Kameran som nu testas ska placeras på väg 151 mellan Hestra och Värnamo. 

LÄS OCKSÅ: Höjer hastigheten till 150 km/h – först i hela EU.

Prioriterar landsbygden

Enligt Trafikverket kommer många av de nya kamerorna som sätts upp att prioriteras på vägarna ute på landsbygden. Där vet myndigheten att många kör för fort.

Kamerorna placeras på vägar med mycket trafik, höga hastigheter och hög olycksrisk. Alla kameror placeras synligt. I varje kamera finns ett system som mäter fordonets hastighet med hjälp av radar, framhäver Trafikverket.

LÄS MER: Viktigt polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

Avlivar myten

Det har länge florerat rykten om att fartkamerorna till stor del står avstängda. Trafikverket har tidigare hävdat att det inte stämmer.

– Endast de som kör för fort fotograferas och registreras. Alla kameror är direktkopplade till Polisen och fungerar både dag och natt, under hela året.

Foto: Trafikverket

Text: Redaktionen


16 sep 2015

Inte hänt sedan 90-talet – krisdrag från Ryssland

2025 09 16

Ryssland tar till ett nytt krisdrag för att försöka kringgå västerländska sanktioner.

För första gången sedan 1990-talet har Ryssland infört traditionell byteshandel i den ryska utrikeshandeln.

Exempelvis byts vete mot kinesiska bilar och linfrön mot byggmaterial.

– Kinesiska banker är rädda för att hamna på sanktionslistor, under sekundära sanktioner, så de accepterar inte pengar från Ryssland, säger en källa inom betalningsmarknaden till Reuters.

25 000 sanktioner

Ryssland har under de senaste åren förstärkt sina band med Kina. Även Indien tillhör länderna som diktaturen handlar mest med.

Att Putinregimen nu återinfört byteshandel visar hur mycket kriget i Ukraina har “förvrängt” handelsrelationerna för ett land som är världens största producent av naturresurser, framhåller Reuters.

Totalt har västvärlden och dess allierade infört över 25 000 sanktioner mot Ryssland till följd av den olagliga invasionen av Ukraina.

Utåt sett har diktatorn Vladimir Putin påstått att den ryska ekonomin ändå är i toppslag.

Men.

– Framväxten av byteshandel är ett symtom på avdollarisering, sanktionstryck och likviditetsproblem bland partners, säger Maxim Spassky, sekreterare för generalrådet för den rysk-asiatiska unionen för industrialister och entreprenörer, till nyhetsbyrån.

LÄS MER: ”Värsta sedan krigsstarten” – Ryssland pressas rejält

Orsakade kaos på 90-talet

Ryssland har bekräftat att byteshandel nu sker. Det påstås dock att antalet transaktioner är “obetydligt” jämfört med det totala antalet utrikeshandelsavtal.

– Byshandelstransaktioner inom utlandet möjliggör utbyte av varor och tjänster med utländska företag utan behov av internationella transaktioner, uppges det stå i ett dokument från ryska finansdepartementet som Reuters har tagit del av.

När byteshandel infördes på 1990-talet efter att Sovjetunionen fallit orsakade det kaos på marknaden, bland annat på grund av svårigheter att fastställa varornas värde.

På den tiden var det brist på kontanter, gigantisk inflation och upprepade devalveringar som drev på byteshandeln.

LÄS MER: Putin på väg att beslagta miljarder

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen