Massiv explosion i Ryssland – flera döda

2023 12 01

Minst tolv ryska soldater har bekräftats döda och ytterligare åtta stycken har skadats.

En stor explosion uppges ha inträffat på en militär träningsanläggning i södra Ryssland.

Det rapporterar flera ryska medier med hänvisning till tre anonyma källor inom Kreml.

Dog direkt

Explosionen beskrivs i nuläget som en olycka.

– Soldaterna ska ha dödats i en oavsiktlig explosion på Kuzmins militära övningsfält i Rostov-regionen, skriver oberoende Moscow Times.

Tidningen hänvisar till nyhetssajten 161.ru  som uppger att  Rysslands utredningskommitté har inlett en undersökning av händelsen. 

Enligt samma sajt inträffade explosionen den 3 november.

– Omkring 20 personer från marinbrigaden slog uppe en eld bredvid ett ammunitionslager under lunchrasten. En RPG-7 granatkastare rullade in i elden och exploderade. 

Åtta soldater dog direkt på platsen.

Fyra överlevde explosionen, men dog senare av sina skador på sjukhuset.

Mörkat händelsen

Den ryska regimen har lyckats mörka händelsen i nästan en månad.

Efter avslöjandet fortsätter Kreml att knipa igen.

Varken Rysslands försvarsdepartement eller utredningskommittén har kommenterat den rapporterade explosionen.

Besökt olycksplatsen

De döda militärerna uppges ha varit marinsoldater från Primorye-regionen i Rysslands Fjärran östern-distrikt.

Den ryska Stillahavsflottans högste befälhavare uppges ha besökt olycksplatsen i Rostovregionen.

Det exakta syftet med besöket är inte klargjort.

Viktig utpost 

Rostovregionen gränsar till Ukraina.

I den regionala huvudstaden Rostov finns den viktigaste ryska kommandoposten för kriget i Ukraina. Kommandoposten tillhör det södra militärdistriktet som bildades 2010. Militärdistriktet ansvarar för flera enheter som är aktiva i Ukraina.

Under Wagnergruppens uppror i juni tog gruppens legosoldater tillfälligt över det militära högkvarteret i Rostov-na-Donu.

Foto: J Kingma resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


STORBRITANNIEN: ”Fullständigt kaos” – 262 fångar släppta av misstag

2025 11 06

Brittiska fängelser är fulla till bristningsgränsen.

Och nu går landets regering ut och medger att rättssystemet och fängelserna i landet har stora brister.

– Systemet är i fullständigt kaos, säger justitiedepartementets Alex Davies-Jones, till BBC.

262 fångar har frigivits felaktigt – ökar kraftigt

Regeringen meddelar att 262 fångar har frigivits av misstag det senaste året, enligt en rapport från regeringens kriminalvårdsmyndighet.

Det är mer än en fördubbling mot föregående år då 115 fångar släpptes av misstag.

Antalet fångar i de brittiska fängelserna har fördubblats de senaste 30 åren, delvis på grund av ett misslyckat migrationssystem, uppger nyhetsbolaget.

– Utländska medborgare borde kunna utvisas direkt efter att de dömts, anser Alex Davies-Jones.

Starmer rasar mot siffrorna – "måste kliva fram"

Storbritanniens premiärminister Keir Starmer är förfärad över statistiken.

Han beskyller den konservativa regeringen för "bördan och påfrestningen på systemet" och uppmanar till att de förändringar som behövs kommer att genomföras.

– Men jag inser att det är vårt jobb att kliva fram och fixa det här, och det kommer vi att göra, säger han, till BBC.

– Nu måste vi ta tag i det här och kavla upp ärmarna. Vi måste vidta åtgärder här.

LÄS OCKSÅ: Norden: Bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Vanligt problem i Storbritannien – skadar förtroendet

Enligt rapporten från kriminalvårdsmyndigheten i Storbritannien är det tyvärr inget ovanligt att misstag sker på landets fängelser.

Och det skadar förtroendet för rättssystemet i landet.

– Dessa misstag inkluderar individer som släpps antingen för tidigt eller för sent från sitt straff, båda scenarierna får allvarliga konsekvenser och undergräver allmänhetens förtroende, uppger PGA, fackförbundet för anställda vid landets fängelse, till BBC.

LÄS OCKSÅ: USA i rekordras – värsta siffrorna på 20 år

Text: Redaktionen


6 november 2025

LARM: Klassisk nattlampa kopplas till vanlig dödsorsak

2025 11 06

En vanlig nattlampa kan leda till sjukdom.

Att sova i ljusa miljöer på natten kan vara mer riskabelt för hjärtat än många tidigare trott.

Detta visar en färsk studie med deltagare under nio års uppföljning, rapporterar CNN.

Risk för hjärtsjukdom

En ny studie publicerad i JAMA Network Open visar att personer som sover i ljusare miljöer kan ha betydligt högre risk för hjärtsvikt, kranskärlssjukdom och stroke.

De som sov under starkt ljus hade 56% högre risk för hjärtsvikt, 32% högre risk för kranskärlssjukdom och 28% högre risk för stroke.

Även risken för hjärtinfarkt och förmaksflimmer var högre hos de som exponeras för mycket nattljus.

– En begränsning är att vi inte vet var ljuset kommer ifrån, endast hur starkt det är. Att förstå typiska ljuskällor på natten kan göra det möjligt att ge mer informerade rekommendationer än bara “undvik starkt ljus på natten“, säger Dr. Daniel Windred, forskningsassistent vid Flinders University i Australien.

LÄS MER: Helt ny svensk cola kommer till affären

Studie under nio år

Studien analyserade nästan 89 000 personer och 13 miljoner timmar ljusdata under nio års uppföljning.

Resultaten visade att kvinnor var mer utsatta för hjärtsvikt och kranskärlssjukdom, medan yngre deltagare löpte större risk för hjärtsvikt och förmaksflimmer.

Forskarna poängterar att studien visar samband, inte kausalitet.

– Det kan finnas andra skillnader hos personer som exponeras för ljus på natten som förklarar den ökade risken för hjärtsjukdom, säger Dr. Tim Chico, professor i kardiologi vid University of Sheffield.

– Undvik dock starka alarmklockor och placera inte sängen direkt vid ett fönster. Att skydda sig från nattljus kan ge både bättre sömn och långsiktigt skydd för hjärtat, säger Dr. Windred.

Blockerar viktig hormon

Ljuset kan blockera produktionen av melatonin, hormonet som signalerar till kroppen att vila.

Störningar i den circadiska rytmen, kroppens inre 24-timmarsklocka, kan påverka hjärt- och kärlhälsan negativt.

– Minska ljus i sovrummet, begränsa skärmtid och använd mörkläggningsgardiner eller sovmask för att skydda hjärtat, säger Dr. Julio Fernandez-Mendoza, klinisk psykolog vid Penn State Health Sleep Research Center.

LÄS MER: Norden: Bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Foto: H Truong

Text: Redaktionen