Massiv attack mot Ryssland – regnar ned över Moskva
2025 12 11
Över 300 drönare har i natt skickats mot Ryssland.
Ryska myndigheter utfärdade då en varning om ett omedelbart drönarhot, uppger Kyiv Post med hänvisning till rysk media.
Under natten till torsdagen har attackerna fortsatt.
Ett massivt anfall har riktats mot Moskva med drönare som regnar ned över huvudstaden, uppger borgmästaren Sergej Sobjanin enligt Kyiv Independent.
Minst 31 drönare uppges ha skjutits ned av det ryska luftförsvarssystemet.
– Sobjanin började rapportera om attacker mot den ryska huvudstaden sent på kvällen den 9 december och uppdaterade då fler drönare påstås ha skjutits ner över staden. Explosioner rapporterades i förorter till Moskva, enligt den ryska nyhetskanalen Telegram Shot, skriver den ukrainska tidningen.
Akutstoppar flygen
Till följd av drönarna har flygtrafiken ställts in på samtliga flygplatser i Moskvaregionen, uppger finländska Iltalehti som hänvisar till den ryska flygtrafikmyndigheten Rosaviatiya.
Även på andra platser i centrala Ryssland har flyg ställts in med omedelbar verkan. Flera flyg på väg till Moskva har istället tvingats landa i Sankt Petersburg.
Inga dödsfall eller skador har hittills rapporterats av de ryska myndigheterna.
– Räddningstjänsten arbetar på kraschplatserna, uppger Sergej Sobjanin på Telegram under flera tillfällen i natt.
LÄS MER: Ukraina slår tillbaka – återtar mark från Ryssland
Slår till mot militära mål
Ukraina använder sig regelbundet av långdistansdrönare för att slå tillbaka mot den ryska invasionen. Drönarna används för att attackera ryska militära och industriella mål, exempelvis oljeraffinaderier, vapenfabriker och ammunitionsdepåer.
Senaste Ukraina gick till motattack mot Moskvaregionen i den här omfattningen var den 27 oktober tidigare i höstas.
LÄS MER: Stor byteshandel nära – Ukraina kan få stridsflyg
Arkivfoto: T. Odintsova resp J. Figueroa
Text: Redaktionen


