Mardrömsresa för taxichaufför

2023 06 25

En taxifärd i centrala Västerås förvandlades till en mardrömsresa för föraren.

Händelsen inträffade under natten till söndagen i stadsdelen Skiljebo som ligger nära Västmanlands Sjukhus i centrala Västerås.

Stod inte rätt till

Det hela började med att den manliga föraren som är i 35-årsåldern fick en beställning till en adress nära sjukhuset.

Men när föraren kom fram till adressen så upptäckte han snabbt att allt inte stod rätt till.

På platsen fanns inte någon som var i behov av en taxiresa utan i stället väntade två maskerade och svartklädda personer på taxin.

Använde tillhygge

– När mannen anlände till den uppgivna platsen utsattes han för ett rån, rapporterar Västmanlands Läns Tidning.

Rånarna nöjde sig inte med att muntligen kräva pengar av föraren.

De hotade även chauffören.

– Med någon form av tillhygge, uppger polisen.

Polisjakt inledd

Rånet genomfördes inne i taxibilen och föraren fann ingen annan utväg än att gå rånarna till mötes.

– Rånarna fick med sig kontanter, enligt Sveriges Radio Västmanland.

Föraren kom undan utan fysiska skador.

Polisen har nu inlett en jakt på de två gärningsmännen och en utredning har på påbörjats.

– I nuläget är ingen gripen.

Det framhåller Västeråspolisen.

Intressanta pusselbitar

I utredningen kan det finnas flera intressanta pusselbitar.

En pusselbit är själva taxibeställningens genomförande och en annan är eventuella övervakningskameror i taxibilen.

Det framhåller VLT

Cityfestival och Summer Meet

Polisen i Västmanland förbereder sig nu samtidigt inför en av sommarens mest intensiva helger.

– Den 29 juni–1 juli arrangeras stadsfesten Västerås Cityfestival och den 6–8 juli arrangeras bilträffen Summer Meet i Västerås.

– Med två så stora evenemang leds polisens arbete inom ramen för en särskild händelse som handlar om att polisen organiserar sig på ett annat sätt än i vanliga fall.

– Det innebär att särskilda resurser och personer avsätts för att arbeta enbart med den särskilda händelsen och hanteras separerat från övrig verksamhet.

Kommenderingen är polisområde Västmanlands största planerade händelse under året

Det framhåller Västeråspolisen.

Foto: B Waldemar

Text: Redaktionen


28 augusti 2026

Tu-95-bombplan attackerat

2026 08 28

Ett ryskt bombplan av typen Tu-95 har skadats.

Ukraina har slagit till mot en rad måltavlor i Ryssland.

Bland annat har oljeraffinaderiet Jaroslavl träffats av Kyjivs drönare.

Samtidigt har ett ryskt bombplan av typen Tu-95 skadats, rapporterar Kyiv Independent.

Bombplan attackerat

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar attacken mot bombplanet.

Han förklarar att attacken riktades mot den stora flygbasen i Engels i Saratov oblast, nära gränsen till Kazakstan.

– I Rysslands Engels träffade krigare från den ukrainska säkerhetstjänsten SBU:s Alfagrupp ett Tu-95MS-missilbärande flygplan. Det är dessa flygplan som utför anfall mot Ukraina, framhåller Zelenskyj.

Bekräftar skadorna

Analytiker har tittat på bilder och filmklipp som visar skadorna på bombplanet.

Telegramkanalen Stratehichna Aviatsiia, som följer rysk luftfart och övervakar drönar- och robotrobotavfyringar, bekräftar träffen.

– Anfallet träffade ett Tu-95MS-flygplan, närmare bestämt flygplanets vinge. Flygplanet kan inte repareras, menas det enligt Ukrainska Pravda.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Det är Tu-95MS

Tu-95MS är ett strategiskt robotbärande bombplan från sovjettiden som för närvarande används av Ryssland. 

Enligt Ukrainas militära underrättelsetjänst använder ryska styrkor denna typ av flygplan för att beskjuta Ukraina med kryssningsrobotarna Kh-101, Kh-555 och Kh-55. 

Raffinaderi träffat

Bilder och filmklipp som sprids på sociala medier visar samtidigt åtminstone två bränder vid oljeraffinaderiet Jaroslavl.

Även det bekräftar den ukrainske presidenten.

– Under det senaste dygnet slog krigare ur våra ukrainska försvarsstyrkor till mot ett oljeraffinaderi i Jaroslavlregionen. Avståndet är 1 000 kilometer från frontlinjen, menar han.

Ukraina har också slagit till mot måltavlor i Svarta havet enligt presidenten.

Läs mer: Krisläge för Trump – sätter sig på planet direkt

Foto: By Sergey Kustov - commons.wikimedia, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen


28 augusti 2026

Projektet misslyckades – nu vänder sig Natojätten till Sverige

2026 08 28

Frankrike flörtar med Sverige om ett nytt stridsflygplanssamarbete.

Frankrike, Tyskland och Spanien arbetade under en längre tid med nästa generations stridsflygprojekt.

Men projektet kollapsade på grund av meningsskiljaktigheter mellan franska Dassault Aviation och tyska Airbus Defence and Space.

Nu flörtar Frankrike med Sverige gällande ett nytt stridsflygplanssamarbete, rapporterar Politico.

Flörtar med Sverige

Sverige har med Gripen-planen upprättat ett gott rykte i Europa när det kommer till tillverkning av stridsflygplan.

En fransk tjänsteman säger nu att Paris är öppet för att samarbeta med Sverige för nästa generations stridsflygplan.

– Vi letar båda två efter flygplan som är ganska lika, ganska små, säger tjänstemannen.

“Såklart”

Tjänstemannen svarar på frågan om det finns några möjligheter för samarbete framöver.

– Självklart finns det många: vi har tillverkningskapacitet för flygmotorer som Sverige inte har — det är något vi skulle kunna samarbeta kring.

Även Tyskland ska tidigare ha varit i kontakt med Sverige om ämnet.

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Macron på besök

Uppgifterna om ett potentiellt samarbete kommer inför att Frankrikes president Emmanuel Macron besöker Sverige på måndag.

Det rör sig då om ett bilateralt möte med fokus på Sveriges och Frankrikes fördjupade försvarspolitiska samarbete, enligt regeringen.

Signerar ramavtal

Statsminister Ulf Kristersson (M) och president Macron deltar på måndagen i en signeringsceremoni för Sveriges anskaffning av fyra fregatter.

Under ceremonin signerar även försvarsminister Pål Jonson (M) och Frankrikes försvarsminister Catherine Vautrin ett ramavtal för att “stärka det svensk-franska samarbetet inom operativa frågor, försvarsförmåga och industriell utveckling”. 

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Foto: Nato

Text: Redaktionen