Mardröm för Putin: “Finns inget han kan göra”

2024 01 25

Vladimir Putin har länge fruktat en expansion i Nato.

Diktatorn har återkommande beskrivit det som en anledning till det pågående kriget mellan Ryssland och Ukraina.

Men efter invasionen för två år sedan och de fortsatta ryska hoten har försvarsalliansen istället vuxit.

Finland är numera fullvärdig medlem och Sverige har i veckan tagit stora kliv mot att nå samma sak. Även Ukraina har intensifierat sina önskemål om att gå med i Nato.

Putin övergiven

Efter att Turkiet röstat ja till svenskt medlemskap har Ungerns premiärminister Viktor Orbán släppt tyglarna och sagt att det ska röstas om Sverige så fort som möjligt.

– Vi kommer att fortsätta att skyndsamt uppmana den ungerska nationalförsamlingen att rösta för ett svenskt Natomedlemskap vid första möjliga tillfälle, uttryckte Orbán igår.

Beskedet beskrivs av många som ett hårt slag för Putin och Ryssland.

Orbán anses vara en av diktatorns få allierade inom Nato, och tillkännagivandet på onsdagen är en av flera indikationer på att ett eventuellt stöd för Ryssland i militäralliansen är på väg att upplösas.

Det rapporterar Newsweek.

"En mardröm"

Samma dag undertecknade dessutom Slovakiens premiärminister Robert Fico, som öppet gjort proryska uttalanden och dragit in det militära stödet till Ukraina, ett uttalande som stöder “Ukrainas territoriella integritet och suveränitet”.

Den amerikanska tidningen beskriver övergångarna som en “mardröm” för Putin.

Ryssland är nu helt ensamma i Östersjöområdet – bortsett från den ryska enklaven Kaliningrad mellan Litauen och Polen.

"Finns inget han kan göra"

– Putin är fullständigt medveten om att det inte finns mycket han kan göra, säger Erwan Lagadec, professor vid George Washington University Institute for European, Russian and Eurasian Studies, till Newsweek.

Forskaren syftar på Natos fortsatta expansion. 

– Hans militär är redan överansträngd i Ukraina.

Dubbla budskap

Den ryska presidenten hävdade nyligen att han är intresserad av att “utveckla relationer” med Natomedlemmar och inte har någon anledning att strida mot medlemsländerna.

Samtidigt har exempelvis Finland, Polen och de baltiska länderna återkommande hotats med hätsk retorik och aggression från Ryssland.

LÄS MER: Ryska uppgifter – Finland på väg att bli nytt Ukraina

LÄS MER: Direkt order från Putin – fem Natoländer i riskzonen

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Flera kärnkraftverk i Europa har akutstängt

2025 07 04

Kärnkraftsoperatörer på flera platser i Europa tvingas till akuta åtgärder.

Reaktorer i minst två europeiska länder har abrupt behövt stängas av.

Det handlar bland annat om det schweiziska kärnkraftverket Beznau som delvis kopplats bort från elnätet. En reaktor har stängts helt medan en annan körs på 50 procent kapacitet, rapporterar ansedda The New York Times.

Även två reaktorer vid kärnkraftverket Golfech i södra Frankrike har stängt med kort varsel. Där handlar det om två reaktorer.

Aldrig hänt

Anledningen till den plötsliga nedstängningen är den rekordhöga värmebölja som just nu sköljer över stora delar av Europa.

Värmen har fått vattnet som kärnkraftverken använder för kylning att värmas upp, vilket gör att reaktorerna inte kan vara i bruk.

– Det är första gången som anläggningen har varit tvungen att stängas på grund av vattentemperaturen, säger en talesperson för Schweiz energidepartement, enligt NYT.

Hotar djurlivet

En bidragande faktor till att besluten om nedstängning fattats är för att skydda flora och fauna, bland annat i floden Aare.

När det uppvärmda vattnet släpps ut i den redan överhettade floden skulle det hota djurlivet.

– Många växter och djur är känsliga för termisk förorening, vilket uppstår när mänsklig aktivitet förändrar temperaturen i naturliga vattendrag, som floder, förklarar den amerikanska tidningen.

– Varmare vatten innehåller mindre syre och blir mer mottagligt för algblomning. När kraftverk plötsligt sätts igång eller stängs av kan fiskar dö av de plötsliga temperaturförändringarna.

LÄS MER: Jättesmäll för svensk vindkraft

UD varnar svenskar

Temperaturerna har i dagarna nått över 40 grader på flera delar av kontinenten, enligt Euronews.

I Portugal uppnåddes exempelvis nytt värmerekord på 46,6 grader. Även i Spanien har nya rekordtemperaturer uppmätts.

På Kreta och i Turkiet har värmen även bidragit till omfattande skogsbränder. Hundratals brandmän har satts in för att bekämpa bränderna.

Svenska UD har gått ut med varning till resenärer på grund av väderförändringen.

Från och med lördag 28 juni och i minst fyra dagar väntas en kraftig värmebölja slå till över stora delar av landet. På sina håll kommer temperaturerna att överstiga 40 grader. Kontrollera att din mobil fungerar om du skulle behöva ringa nödtelefonnumret 112, framhåller UD.

Foto: JoachimKohler-HB

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland har attackerat Natojättes ambassad

2025 07 04

Under natten mellan torsdag och fredag har Ryssland genomfört en av de största luftattackerna mot Ukraina under kriget.

Enligt det ukrainska luftförsvaret har Ryssland avfyrat 539 drönare och 11 ballistiska robotar mot mål i Ukraina.

Flera civila områden har attackerats.

I huvudstaden Kyiv har 23 personer skadats. Byggnader har förstörts och bränder rasar på flera platser.

Städerna Dnipro, Sumy, Charkiv och Tjernihiv har också attackerats.

– Återigen visar Ryssland att de inte har någon avsikt att avsluta kriget och terrorn. Först runt klockan 9 i dag upphörde flyglarmet i Kyiv. Det var en brutal, sömnlös natt, skriver Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj på X.

Natolands ambassad har träffats

Enligt Polens utrikesminister Radosław Sikorski har den polska ambassaden i Kyiv träffats i nattens stora drönar- och robotattack.

Det meddelar ministern i ett inlägg på X.

– En massiv rysk attack har orsakat bränder och stora skador, bland annat på den polska ambassaden i Kyiv, skriver Sikorski.

Nu vänder sig utrikesministern direkt till USA:s president Donald Trump, som nyligen talat i telefon med Rysslands diktator Vladimir Putin.  

– President Trump, Putin hånar era fredsansträngningar. Vänligen återuppta leveranser av luftvärnsammunition till Ukraina och inför hårda, nya sanktioner mot angriparen.

LÄS MER: Massiv smäll för Putins armé – kritiskt mål attackerat

Attackerade under samtalet

President Zelenskyj uppger att Ryssland inledde sitt massiva luftanfall under Trumps och Putins telefonsamtal.

– Det är värt att notera att de första flyglarmen började ljuda nästan samtidigt som medier rapporterade om ett telefonsamtal mellan president Trump och Putin.

Jätte inom Nato

Under 2025 planeras Polens försvarsbudget till 4,7 procent av BNP.  Siffran innebär att Polen fortsätter att vara det Natoland som lägger mest pengar på försvaret i förhållande till sin ekonomi.

Det är oklart om Polen kommer att svara på Rysslands attack.

LÄS MER: Bakslag för Putin – värsta krisen sedan 90-talet 

Foto: Sociala medier 

Text: Redaktionen