Många villaägare kan snart få böter – på grund av snön

2025 01 02

Snön har dundrat in över stora delar av Sverige.

Det har blivit en vit inledning på året i nästan hela landet.

Många har fått börja morgnarna med att skotta sig fram till bilen för att överhuvudtaget kunna lämna huset.

Och att fastighetsägaren ansvarar för snöröjning och halkbekämpning på gångbanor även utanför sin villa är i sig inget nytt.

Det är det däremot att Malmö stad är på väg att gå ett steg längre, rapporterar Sydsvenskan.

Böter kan nämligen införas för den som inte fixar bort snön utanför sin bostad.

Tidigare fick man hem ett brev, men sen hände det inte så mycket. Nu finns det en möjlighet med skadestånd eller vite, säger Håkan Fäldt (M), som är vice ordförande i tekniska nämnden i kommunen, till tidningen.

Olika i olika kommuner

Förändringen skulle kunna bli aktuell till nästa vinter, förutsatt att politikerna i kommunfullmäktige godkänner det nya förslaget.

Exakt vilket ansvar man har som villaägare för att skotta och sanda gångbanan utanför tomtgränsen skiljer sig åt mellan olika kommuner i Sverige.

I majoriteten av dem är det dock villaägaren själv som ska röja snön. Att halkbekämpa gångbanor utmed tomtgränsen ingår också i samma ansvar.

Kritiseras

Reglerna har tidigare kritiserats av Villaägarnas riksförbund.

Enligt förbundet blir skottningen mer effektiv om den utförs av kommunen. Ett annat argument är att många inte kan skotta eller sanda på grund av sjukdom, ålder eller att man helt enkelt inte är hemma.

– Risken blir därmed högre att gående halkar och slår sig. När gångbanorna inte skottas, tvingas även gående ut på körbanan, har Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarnas riksförbund, tidigare sagt till Vi i villa.

En del har redan skadestånd

I flera kommuner finns redan möjligheten att kräva den villaägare som inte snöröjt på skadestånd om någon halkar och gör sig illa.

– Det vill dock till att den som halkade och skadade sig kan visa att olyckan har berott på bristande snöröjning och halkbekämpning samt att småhusägaren har varit vårdslös. I praktiken blir det en försäkringsfråga om det är en skada av betydelse, förklarar Ulf Stenberg.

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


4dec025

Skatteverket går ut med uppmaning – viktigt att kontrollera

2025 12 05

Skatteverket uppmanar alla svenskar till extra vaksamhet.

Anledningen är en stor ökning av bluffmejl som landar i inkorgen hos folk.

I den nya bluffvågen står Skatteverket som avsändare, vilket inte stämmer.

I bluffmejlen uppmanas mottagen att verifiera sina bankuppgifter för att Skatteverket ska kunna göra en utbetalning av skatteåterbäring, rapporterar TV4.

– Vår rekommendation är att du raderar mejlet eller meddelandet, uppger Skatteverket.

Lämna inga uppgifter

Skatteverket framhåller att myndigheten aldrig frågar efter den typen av uppgifter på mejl.

– Om det står att du ska lämna ifrån dig uppgifter om bankkontonummer eller kreditkortsnummer ska du inte göra det, framhåller myndigheten.

– Skatteverket efterfrågar aldrig dina kontouppgifter i mejl eller sms. Det gör vi endast via våra e-tjänster som du loggar in på med din e-legitimation.

”Var extra vaksam”

Det är alltid bra att vara vaksam när man får mejl, även om avsändaren framstår som känd, för att inte blir lurad av bedragare.

Det finns några saker som Skatteverket uppmanar alla att kontrollera om man får ett mejl från myndigheten.

– Bluffmeddelanden via mejl och sms kan vara svåra att skilja från riktiga meddelanden. Några saker som du kan vara extra vaksam på är om språket i meddelandet inte är korrekt, att webbadresserna inte leder till Skatteverkets webbplats eller att svenska och engelska blandas i meddelandet, uppmanar Skatteverket.

LÄS MER: UPPGIFTER: Stora pengar till svenska folket – norsk modell föreslås 

Senast i våras

Bedragare som använder Skatteverkets namn för att lura människor är särskilt vanligt i samband med deklarations- och skatteåterbäringstider.

Senast i våras gick en våg av bluffmeddelande ut till svenska folket.

– De anpassar sig hela tiden efter hur vi lever våra liv, säger Internetstiftelsens folkbildningsansvarige Björn Appelgren, till TV4.

– Många är oroliga för att göra fel och klicka på en länk eller fil som påstås gälla deklarationen. Bedragarna vet också att folk stressar över tider och återbetalningar.

LÄS OCKSÅ: EBBA BUSCH: ”Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Foto: Magnus D Skatteverket

Text: Redaktionen


5dec2025

Kraftig storm på väg mot Sverige – kan slå till på måndag

2025 12 05

En kraftig storm rör sig i riktning mot Sverige och kan slå till efter helgen.

Efter en tid med växlande temperaturer och snöfall i stora delar av Sverige kan nu ett stormväder vara på väg.

– Prognoserna indikerar att lågtrycket kommer att vara över de brittiska öarna på söndag. Härifrån rör den sig mot Danmark med kraftigt regn och tilltagande vindar, rapporterar danska TV2, med hänvisning till den europeiska väderprognoser från ECMWF.

Kan nå Sverige på måndag

Efter att ovädret har passerat Danmark väntas det slå mot södra Sverige under måndagen och framåt.

– Söndag kväll och natten mot måndag rör sig nästa lågtryck med regn in västerifrån över Götaland och Svealand. Då blir det även blåsigt vid Västkusten, uppger SMHI.

Prognosen är osäker

Det är ännu osäkert hur kraftigt ovädret blir, då lågtrycket just nu håller på att byggas upp.

– Måndagens väder ser blött och blåsigt ut. De senaste prognoserna har visat detta, säger meteorologen Lone Seir på danska TV2.

– Tidpunkten för regnet och vindens styrka är fortfarande osäkra.

Den danska kanalen går också ut med en varning gällande havet mellan Sverige och Danmark.

– Storm eller inte, måndagens starka vindar kan utgöra utmaningar för färjorna, det kan finnas restriktioner på broarna och lösa föremål kan flyga omkring, uppger kanalen.

LÄS MER: Ebba Busch: "Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Namngivna stormar

De flesta stormar blir inte ihågkomna någon längre tid.

– Men det finns också stormar som drabbat hela landsdelar svårt och som är ihågkomna efter mer än hundra år, uppger SMHI.

Men många stormar som drabbar de nordiska länderna blir ändå namngivna.

– Stormarna har oftast namngetts av SMHI eller våra nordiska granninstitut, men i vissa fall av någon annan europeisk vädertjänst, framhåller väderinstitutet.

– På senare år har även andra typer av oväder börjat namnges som till exempel oväder med extremregn. Det mest kända exemplet för vår del är nog ovädret Hans i augusti 2023.

LÄS MER: Första landet i Europa – Italien med helt nytt Ukrainabesked

Foto: Torsten Dederichs

Text: Redaktionen