Många villaägare kan snart få böter – på grund av snön

2025 01 02

Snön har dundrat in över stora delar av Sverige.

Det har blivit en vit inledning på året i nästan hela landet.

Många har fått börja morgnarna med att skotta sig fram till bilen för att överhuvudtaget kunna lämna huset.

Och att fastighetsägaren ansvarar för snöröjning och halkbekämpning på gångbanor även utanför sin villa är i sig inget nytt.

Det är det däremot att Malmö stad är på väg att gå ett steg längre, rapporterar Sydsvenskan.

Böter kan nämligen införas för den som inte fixar bort snön utanför sin bostad.

Tidigare fick man hem ett brev, men sen hände det inte så mycket. Nu finns det en möjlighet med skadestånd eller vite, säger Håkan Fäldt (M), som är vice ordförande i tekniska nämnden i kommunen, till tidningen.

Olika i olika kommuner

Förändringen skulle kunna bli aktuell till nästa vinter, förutsatt att politikerna i kommunfullmäktige godkänner det nya förslaget.

Exakt vilket ansvar man har som villaägare för att skotta och sanda gångbanan utanför tomtgränsen skiljer sig åt mellan olika kommuner i Sverige.

I majoriteten av dem är det dock villaägaren själv som ska röja snön. Att halkbekämpa gångbanor utmed tomtgränsen ingår också i samma ansvar.

Kritiseras

Reglerna har tidigare kritiserats av Villaägarnas riksförbund.

Enligt förbundet blir skottningen mer effektiv om den utförs av kommunen. Ett annat argument är att många inte kan skotta eller sanda på grund av sjukdom, ålder eller att man helt enkelt inte är hemma.

– Risken blir därmed högre att gående halkar och slår sig. När gångbanorna inte skottas, tvingas även gående ut på körbanan, har Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarnas riksförbund, tidigare sagt till Vi i villa.

En del har redan skadestånd

I flera kommuner finns redan möjligheten att kräva den villaägare som inte snöröjt på skadestånd om någon halkar och gör sig illa.

– Det vill dock till att den som halkade och skadade sig kan visa att olyckan har berott på bristande snöröjning och halkbekämpning samt att småhusägaren har varit vårdslös. I praktiken blir det en försäkringsfråga om det är en skada av betydelse, förklarar Ulf Stenberg.

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


Helt ny superbro på gång i Norden – ska snart stå klar

2026 01 14

En sprillans ny bro är på väg att stå klar i Sveriges grannland.

Danska Vejdirektoratet har gått in på slutspurten.

Senast nästa månad ska den nya Storströmsbron stå färdig. Det markerar slutet på det enorma projektet om att ersätta den tidigare bron, som förbinder Själland med Falster.

– Som det ser ut nu räknar vi med att det sker senast i februari 2026, säger projektledaren Niels Gottlieb om premiären, enligt Vejdirektoratet.

Kan användas av semestersvenskar

Projektet har blivit försenat. Planen var egentligen att bilar skulle kunna köra över bron redan i höstas.

Den nya bron kommer att bli fyra kilometer lång och blir därmed Danmarks tredje största bro, enbart överträffad av Öresundsbron och Stora bältbron. Prislappen har landat på omkring 4,1 miljarder danska kronor.

Bron kommer dessutom att vara till glädje för många semestrande svenskar som kan utnyttja färdvägen på väg ned till kontinenten. 

– Vi ser alla fram emot att kunna öppna den nya bron för bilar, cyklister och fotgängare. Vi vet också att det finns många i området som ser fram emot broöppningen, säger Niels Gottlieb.

LÄS MER: Två länder i Europa kan slås samman

Viktig länk

Den tidigare Storströmsbron kommer att rivas när den nya är helt klar. Den gamla är över 80 år gammal och närmar sig bäst före-datum, vilket kräver stora underhållsinsatser för att hålla trafiken säker. 

Dessutom bedöms bron vara för smal för dagens trafikvolymer och har enbart en enkelspårig järnväg, vilket begränsar tågtrafiken.

I den nybyggda varianten kommer det istället att finnas en dubbelspårig järnväg, vilket bedöms vara en nyckel i en framtidssäker anslutning.

– Storströmsbron är av stor regional betydelse och är även en viktig del av järnvägskorridoren mellan Köpenhamn och Tyskland. Denna järnvägskorridor går via järnvägslinjen Köpenhamn-Ringsted via Køge och kommer att förstärkas avsevärt med den kommande Fehmarn Bält-tunneln och tillhörande järnvägsanläggningar, förklarar Vejdirektoratet.

LÄS MER: Byggjätte i konkurs

Foto: News Öresund

Text: Redaktionen


12 januari 2026

”Har gjort det nästintill omöjliga” – styrkebesked från Ukraina

2026 01 14

Under natten har ryska attacker mot anläggningar i Kryvyj Rih slagit ut strömmen för omkring 45 000 ukrainare.

Beskedet kom från Oleksandr Vilkul som leder militärförvaltningen i staden.

– Fienden har återigen genomfört en storskalig drönarattack mot en infrastrukturanläggning, uppger han i ett inlägg på Telegram.

Var snäll och fyll på med vatten och ladda era enheter om ni kan.

”Har gjort det nästintill omöjliga”

Inga människor ska ha skadats i den massiva attacken, som slog ut stora delar av elförsörjningen under natten.

Men tidigt på morgonen kommer ett styrkebesked från den ukrainska regionen.

– Energiarbetarna har gjort det nästintill omöjliga. Strömmen har återkopplats i Kryvyj Rih efter den ryska drönarattacker som lämnade 45 000 utan elektricitet, säger Oleksandr Vilkul, rapporterar Kyiv Independent.

– Pannanläggningarna har startats upp och når redan driftstemperaturer. Kommunala transporter går normalt, inklusive höghastighetsspårvagnen. Vattenförsörjningen fungerar.

LÄS MER: Ryssland har attackerat sig själva

Kallt i Ukraina

De ryska attackerna mot infrastrukturen i Ukraina slår hårt mot landets befolkning nu när vinterkylan har slagit till.

– Nattens temperaturer i Kiev var -14 grader. Väderprognoserna visar att frostförhållanden sannolikt kommer att fortsätta i minst två veckor till, uppger tidningen.

Förra veckan slog de ryska styrkorna ut elförsörjningen i flera regioner.

– Invånarna i huvudstaden Kiev har kämpat med liknande utmaningar de senaste dagarna, när tusentals invånare stod utan värme efter en massiv nattattack den 9 januari som riktade sig mot kritisk infrastruktur och dödade minst fyra personer.

Många sammandrabbningar

Det senaste dygnet har de ryska och ukrainska styrkorna drabbat samman på flera platser längs fronten, allra flest kring staden Pokrovsk.

– Igår utsatte fienden ukrainska enheter och befolkade områden för fyra missilattacker och 42 flyganfall. De använde 25 missiler och släppte 78 bomber, uppger den ukrainska generalstaben i ett uttalande, rapporterar tidningen.

LÄS MER: Ryssland har attackerat polsk anläggning

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen