Många svenskar googlar på samma sak – på grund av vädret

2025 07 09

Svenskarna tar till bokningssidorna för att fly undan det gråa vädret.

Sommaren har än så länge inte infriat solälskarnas förväntningar i Sverige.

Den riktiga sommarvärmen har lyst med sin frånvaro – och istället har det blivit mycket regn och gråa himlar.

Det har fått svenskarna att rusa till datorerna för att boka sista minuten-resor, rapporterar SVT.

Resebolagen firar

Flera resebolag vittnar nu om att det är högt tryck vad gäller sista minuten-resor till utlandet.

TUI uppger att det har skett en fördubbling i bokningar under de senaste veckorna.

– Fördelen är att du kan göra fynd, men det finns också en risk med att vänta allt för länge i och med att du behöver vara mer flexibel, säger kommunikationsansvarige Dian Martinez Valencia.

Trenden tydlig

På Google har sökningarna “sista minuten” samt “sista minuten resor” ökat under de senaste dagarna – någonting som tydligt kopplas ihop med det dåliga vädret.

Även Vings pressinformatör Anna Hagberg vittnar om ett högt tryck.

– Det uteblivna och ostadiga svenska sommarvädret har minst sagt skapat rusning. De närmaste två veckorna så har vi 33 procent färre stolar kvar med avresa från Arlanda jämfört med i fjol, säger hon.

Läs mer: Kundilska mot Norwegian – vägrar betala tillbaka

Så blir vädret här hemma

Torsdagen inleds med soligt väder men fram på dagen växer stackmoln till på en del håll. 

Främst i Götaland och västra Svealand kan det komma eftermiddagsskurar, som lokalt skulle kunna bli kraftiga med åska.

– Till kvällen närmar sig sedan ett intressant lågtryck landet österifrån från Baltikum, vars tillhörande regn ser ut att nå Gotland sent torsdag kväll, meddelar SMHI.

Lågtryck på väg

På fredagen har flera lågtryck hittat fram till Sverige.

Det ena lågtrycket passerar åt nordost utmed Norges kust, men kan nå in med något regn över fjällkedjan. 

Det andra lågtrycket rör sig in österifrån över landets södra halva.

– Detta lågtryck ser ut att kunna ge stora regnmängder, men merparten av regnet ser i nuläget ut att falla över Baltikum och Finland och därmed väntas mer beskedliga mängder när det når södra Sverige. Dock är mängderna osäkra.

Foto: Solen Feyissa

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump stensäker – “Han kommer inte att jävlas”

2025 08 15

I dag fredag kommer Donald Trump och Vladimir Putin att mötas i Alaska.

Det är det första mötet mellan de båda sedan kriget i Ukraina började.

Mycket är ännu oklart gällande mötets innehåll, men enligt uppgifter så kommer det bara att vara Putin, Trump och deras två tolkar som medverkar.

Den amerikanske presidenten är stensäker på att Vladimir Putin inte kommer att “jävlas” med honom, rapporterar Sky News.

Trump stensäker

Donald Trump har fått frågan om Vladimir Putin har ett ”starkt kort” på handen i morgon.

– Jag tror att om jag inte var president skulle han ta över hela Ukraina, säger Trump enligt Sky News.

– Det är ett krig som aldrig borde ha inträffat. Om jag inte var president skulle han, enligt min mening, hellre ta över hela Ukraina, men jag är president och han kommer inte att jävlas med mig.

Trump säger också att han ställer sig positiv till ett potentiellt andra möte, som också skulle kunna äga rum i Alaska.

“25 procent”

Trump själv tycks vara optimistisk om att man ska kunna få till resultat under toppmötet.

Han flaggar dock för att det finns en viss risk att ingenting blir gjort.

– Jag tror att han nu är övertygad om att han kommer att sluta ett avtal, säger han enligt The Hill.

– Men det finns en 25-procentig risk att mötet inte blir framgångsrikt.

Läs mer: Ryssland har förlorat stridsflygplan

Historisk plats

Valet av plats är historiskt betydelsefullt: de två presidenterna möts på amerikansk mark som en gång tillhörde Ryssland.

Alaska tillhörde Ryssland fram till 1867, då det köptes av USA. 

År 1959 blev det en amerikansk delstat, uppger BBC.

“Logiskt”

Vladimir Putins assistent Yuri Ushakov har sagt att det är en ”logisk” plats att träffas på, eftersom endast Berings sund skiljer de två länderna åt.

Trump och Putin kommer att träffas på Joint Base Elmendorf-Richardson i utkanten av Alaskas största stad, Anchorage, i den södra delen av delstaten.

Läs mer: Ryskt fartyg attackerat

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


Ryskt fartyg attackerat

2025 08 15

Ett ryskt fartyg lastat med ammunition och militärt materiel från Iran har attackerats.

Ukraina fortsätter att intensifiera sina drönarattacker mot ryska militära mål.

Nu kommer uppgifter om att ett ryskt fartyg lastat med ammunition och militärt materiel från Iran har attackerats av de ukrainska drönarna, rapporterar Ukrainska Pravda.

Fartyg attackerat

Olya är en hamnstad i byn Olya i Limansky-distriktet, Astrakhan-regionen. 

Den ligger i Volga-deltat, på högra stranden av floden Bakhtemir, som rinner ut i Kaspiska havet.

Ryssland använder hamnen i Olya som en viktig logistisk knutpunkt för leverans av militär utrustning från Iran.

Enheter från de ukrainska specialstyrkorna har tillsammans med andra delar av försvarsmakten attackerat den ryska hamnen och bland annat träffat ett lastfartyg som transporterade ammunition.

Bekräftar attacken

Den ukrainska försvarsmakten bekräftar attacken på sociala medier.

– För att minska fiendens möjligheter att utföra luftangrepp genomförde enheter från Ukrainas specialstyrkor, i samarbete med andra delar av försvarsmakten, en attack mot hamnen i Olya, framhåller de på Facebook.

– Enligt tillgänglig information träffades fartyget Port Olia 4, lastat med komponenter till Shahed-drönare och ammunition från Iran. Resultaten av attacken håller på att preciseras.

Läs mer: Ryssland har förlorat stridsflygplan

Även oljeraffinaderi

Uppgifter kommer även om att Ukraina har attackerat ett ryskt oljeraffinaderi i Samara oblast.

Raffinaderiet i Samara oblast i Ryssland fattade eld efter en drönarattack mot anläggningen under natten, rapporterar Kyiv Independent.

Möte idag

Raffinaderiet är ett av det ryska energibolaget Rosnefts största anläggningar och levererar bränsle till militära enheter i centrala och södra Ryssland.

Samtidigt inväntar omvärlden resultatet av det toppmöte som på fredagen hålls mellan Donald Trump och Vladimir Putin i Alaska.

Det ska enligt uppgifter röra sig om ett möte där enbart Trump, Putin och deras två tolkar medverkar.

Bilden ovan är inte på samma fartyg som det som har attackerats.

Arkivfoto: K. Sergeychik

Text: Redaktionen