Många svenskar får detta sms just nu – radera direkt

2024 11 18

Ett nytt bedrägeri-meddelande når många just nu.

Bedrägerier är alltjämt ett betydande samhällsproblem.

Nu cirkulerar ett nytt bedrägeri-sms som många svenskar får.

Det rör sig om ett bluffmeddelande som uppmanar till att ta kontakt för att en faktura är på väg att förfalla.

Det rapporterar Råd & Rön.

Så lyder meddelandet

Bedragarna utger sig vara från Sergel Inkasso.

Så här lyder meddelandet som sprids:

– Hej! Förfallodatumet på din faktura har utlöpt. Var god kontakta oss för att undvika påminnelseavgifter.

Därefter följer ett telefonnummer som alltså inte går till Sergel Inkassos kundtjänst.

Den som får meddelandet bör inte följa några uppmaningar utan istället radera sms:et omgående.

Sergel Inkasso varnar

Även Sergel Inkasso har gått ut med en varning för att uppmärksamma kunder på bedrägeriförsöken.

– Vi vill varna för bedrägeriförsök där personer utger sig för att vara från Sergel. Dessa försök kan ske genom sms, mejl och telefonsamtal, varnar bolaget.

– Om du blir ombedd att identifiera dig med Bank-ID, vänligen se till att begäran kommer från Sergel eller Sergel Kredittjänster AB.

“Tänk på detta”

Sergel Inkasso fortsätter.

– Använd endast betalningsuppgifter som tydligt framgår på ditt inkassokrav eller när du loggar in på Mina Sidor. Var noga med att alltid kontrollera att Sergel är angiven som betalningsmottagare.

På många sätt

Det finns många olika sätt som bedragare försöker lura folk på pengar på.

Under de senaste åren har bedrägeriförsök via sms, mejl och telefonsamtal varit vanligt förekommande.

Bedragarna försöker då få offret att lämna känsliga personliga uppgifter genom att vagga in dem i en falsk trygghet, exempelvis genom att låtsas vara kända företag eller myndigheter.

Bank-ID och Swish används ofta för att överföra pengar och banker samt polisen går ut med återkommande varningar som uppmanar allmänheten till att vara försiktiga med känsliga uppgifter.

Sund skepsis och att hålla sig uppdaterad är en god grund för att undvika att bli lurad.

Foto: P. Du Preez

Text: Redaktionen


14 september 2026

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 09 14

Polisen sätter in extra kontroller under hela veckan.

Med start idag den 14 september kommer extra hastighetskontroller genomföras längs de svenska vägarna i hela landet. Satsningen gäller veckan ut.

– En vanlig missuppfattning är att polisens roll i trafiken är att bötfälla så många som möjligt, säger Ursula Edström, trafikstrateg vid polisen.

– Det stämmer inte – vi är där för att förebygga olyckor och rädda liv. Det är också anledningen till att vi berättar i förväg om hastighetskontrollerna

Här ligger fokus

Under årets inledande sex månader omkom 76 personer i vägtrafikolyckor i Sverige, enligt statistik från Transportstyrelsen. Vägar med högre hastigheter är överrepresenterade i den statistiken.

Därför kommer polisen särskilt fokusera på vägar med hastighetsbegränsningar från 70 kilometer i timmen och uppåt under veckans utökade kontroller. Målet är att svenska bilister ska sänka hastigheten och hålla sig inom lagens ramar.

– Dock är det fortfarande många som underskattar vad några fåtal kilometer i timmen kan få för konsekvenser vid en olycka. I en frontalkollision är risken stor att dödas om man kör fortare än 80 kilometer i timmen, säger Ursula Edström.

Läs också: Stor bank höjer räntan

Räddar 20 liv varje år

Hastigheten har en avgörande faktor för utgången av en eventuell kollision, menar Trafikverket. Det är en av anledningarna till den stora satsningen på fartkameror längs svenska vägar.

– Trafiksäkerhetskamerorna som finns utplacerade längs de statliga vägarna räddar cirka 20 liv årligen. Dessutom räddas fler än 70 personer från att bli allvarligt skadade, säger Maria Krafft, trafiksäkerhetsdirektör på Trafikverket.

– Kamerorna är placerade där de gör mest nytta för att sänka hastigheten på de vägar där vi har höga hastigheter och risken för olyckor är stor

Nationella trafikveckan

Polisen genomför flera trafiksäkerhetsveckor varje år.

Förutom hastighetskontroller kan fokus för kontrollerna vara exempelvis nykterhet, brott på väg och yrkestrafik.

Kontrollerna är också en del av en större satsning på kontroller inom hela EU.

Läs mer: Ryssland går om USA

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


14 sep 2026

Rakt besked från V – har talat med S

2026 09 14

Vänsterpartiet pekas ut som en av valets stora vinnare.

Nooshi Dadgostar och hennes parti ökade med 1,5 procentenheter jämfört med 2022 och parkerar på 8,2 procent under måndagsmorgonen.

Nu ger partiet ett tydligt besked inför eventuella regeringförhandlingar. Vänsterpartiet, som under valrörelsen haft som krav att sitta i regeringen för att släppa fram Magdalena Andersson (S) som statsminister, kommer inte att vika sig.

Maria Forsberg, partisekreterare i V, menar att det är det mandat som väljarna gett dem.

– Vi har varit tydliga med att deras röster ska räknas precis som alla andras. Och vi vill gå in i en regeringskonstellation, säger hon till SVT.

Har talat med S

Maria Forsbergs förklaring till partiets ökade stöd är att väljarna vill ha en vänstersväng i politiken.

– Då har man lagt sin röst på Vänsterpartiet. Det är vi som har varit garanten för att det ska bli den typen av politik.

På måndagsförmiddagen bekräftar även Forsberg att samtal förs med Socialdemokraterna. Vem V har talat med vill partisekreteraren inte avslöja.

Vi är tydliga med att ska våra röster räknas så ska vi vara en del av en regering. Vi är gärna med och har en regering, men vi står fast vid vår linje, säger Maria Forsberg om S till Aftonbladet.

Enligt Forsberg kommer V även att prata med Centerpartiet.

– Det är inte en hemlighet att vi gärna hade haft en S–V–MP-regering, men vi har också sagt att vi kan samarbeta med Centerpartiet. Då måste man titta på de alternativ som finns.  

Andra läser: Bolånejätte höjer räntan

Uteslutet för C

Centerpartiet har uteslutit ett regeringsalternativ där Vänsterpartiet ingår i regeringen. På måndagen meddelar C att den röda linjen ligger fast. Socialdemokraterna har under valrörelsen påtalat att ett scenario med V i en S-ledd regering är mycket osannolikt.

– Det partiet står ju mycket, mycket långt från att sitta i en regering, så är det, sade Tobias Baudin, partisekreterare i S, till Expressen förra veckan, efter tidningens avslöjande om att åtta V-kandidater strukits från partiets listor inför valet på grund av att de spridit antisemeitisk propaganda på sociala medier.

Här är siffrorna med 6 273 av 6 626 valdistrikt räknade på måndagen:

🔴Vänsterpartiet                   8,2
🔴Socialdemokraterna     28,1        
🟢Miljöpartiet                          6,1
🟢Centerpartiet                      7,1
🔵Liberalerna                           5,4
🔵Moderaterna                     19,9
🔵Kristdemokraterna           6,2
🔵Sverigedemokraterna   17,6
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 49,5   
🔵🔵 M+KD+SD+L             49,1 
 

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet Agnes Stuber/Vänsterpartiet

Text: Redaktionen