7 maj 2026

Många svenskar får detta samtal just nu – lägg på direkt

2024 11 23

Nya bedrägerisamtal ställer till med problem.

Nu kommer nya uppgifter om att bedragare gör samtal för att försöka lura folk på pengar.

Det är hjälporganisationen Plan International som används av bedragarna.

Det framhåller organisationen själva via sin webbsida.

“Kommit till vår kännedom”

Plan International förklarar.

– Det har nyligen kommit till vår kännedom att vissa personer blivit kontaktade via telefon av en okänd avsändare som uppger sig ringa från Plan International och/eller Klarna International. Ibland i samma samtal, ibland i två separata samtal.

Lägg på direkt

Samtalet eller det inspelade röstmeddelandet har handlat om en betalningsförfrågan på ett visst belopp, oftast i euro, och att man ska klicka sig vidare om man vill få en återbetalning eller mer information.

Det rör sig alltså om bedrägeriförsök, och personer som drabbas av det gör rätt i att undvika att följa några uppmaningar och lägga på direkt.

Då kan de ringa

Plan framhåller att det finns tillfällen då de ringer, men att de aldrig någonsin ber om några känsliga uppgifter.

– Vi ringer för tillfället bara ut om en fadder aktivt hört av sig till oss eller om det är något annat specifikt kopplat till ert fadderbarn eller givande, understryker organisationen.

– Vi ber dock aldrig personer vi ringer ut till att identifiera sig med t.ex. BankID, och vid samtal när personer själva ringer in direkt till oss är det enbart faddernummer eller personnummer vi ber er knappa in.

Flera nummer

Plan har noterat ett antal nummer som är bedragare och på deras hemsida kan man se alla nummer som organisationen har sammanställt.

Plan uppmanar den som har fått ett suspekt samtal till att kontakta organisationen och understryker på nytt att de aldrig ber om känsliga uppgifter.

– Vi har dessutom inga givare som bidrar i euro utan all betalning kopplat till Plan International Sverige är registrerat i svenska kronor.

Den som är rädd över att bli bedragen gör fortsatt rätt i att vara skeptisk och ha sunt förnuft, samt följa bankernas och polisens uppmaningar.

Foto: P van Eijk

Text: Redaktionen


19 aug 26

60 000 kronor per villa – alla kan ansöka 1 september

2026 08 20

Snart kommer många husägare kunna ta del av ett nytt stöd.

Från och med den 1 september kan villaägare ansöka om bidrag för energieffektivisering i småhus – det vill säga villor, radhus, kedjehus och parhus.

Det nya stödet syftar bland annat till att minska hushållens känslighet för höga energipriser.

Nu går Handelsbanken ut med en uppmaning.

Storbanken beskriver stödet som ett bra tillfälle för villaägare att se över sin energianvändning och ekonomi inför framtida renoveringar.

– Många villaägare vill sänka sina energikostnader men det kan vara svårt att veta var man ska börja och vilka investeringar som gör störst skillnad. Ett bra första steg är att få koll på husets energianvändning och vilken skillnad investeringen gör för både plånboken, energiklass och klimatet, säger Mathias Olausson, kontorschef Handelsbanken Kungälv.

– Därefter kan vi hjälpa till med att se över finansiering och hur olika renoveringsåtgärder påverkar den egna ekonomin.

Fem tips inför ansökan

Här är Handelsbankens fem tips inför öppnandet av ansökan:

1, Börja med att se över husets energiförbrukning och var de största energitjuvarna finns.

2, Kontrollera om du omfattas av stödet. Huset ska bland annat ha ett värdeår före 1990 och användas som permanent bostad. Hus som redan är anslutna till fjärrvärmenätet omfattas inte.

3, Se vilka åtgärder som passar ditt hus. Stödet omfattar flera typer av åtgärder, bland annat tilläggsisolering, byte eller förbättringar av fönster och dörrar samt vissa åtgärder och förbättringar av husets uppvärmningssystem.

LÄS OCKSÅ: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi 

4, Planera ekonomin innan du startar. Stödet betalas ut först när åtgärderna är genomförda. Därför är det bra att tidigt räkna på hela investeringen och fundera över hur den ska finansieras. Titta på kostnaden här och nu och på hur åtgärden kan påverka husets framtida energianvändning och dina boendekostnader.

5, Se till helheten och tänk långsiktigt. Att energieffektivisera ett hus är ofta en långsiktig investering. Genom att väga samman husets energianvändning, planerade renoveringar och den egna ekonomin blir det lättare att prioritera mellan olika åtgärder.

Källa: Handelsbanken

ANDRA LÄSER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Foto: Marcusoscarsson.se 

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen