7 maj 2026

Många svenskar får detta samtal just nu – lägg på direkt

2024 11 23

Nya bedrägerisamtal ställer till med problem.

Nu kommer nya uppgifter om att bedragare gör samtal för att försöka lura folk på pengar.

Det är hjälporganisationen Plan International som används av bedragarna.

Det framhåller organisationen själva via sin webbsida.

“Kommit till vår kännedom”

Plan International förklarar.

– Det har nyligen kommit till vår kännedom att vissa personer blivit kontaktade via telefon av en okänd avsändare som uppger sig ringa från Plan International och/eller Klarna International. Ibland i samma samtal, ibland i två separata samtal.

Lägg på direkt

Samtalet eller det inspelade röstmeddelandet har handlat om en betalningsförfrågan på ett visst belopp, oftast i euro, och att man ska klicka sig vidare om man vill få en återbetalning eller mer information.

Det rör sig alltså om bedrägeriförsök, och personer som drabbas av det gör rätt i att undvika att följa några uppmaningar och lägga på direkt.

Då kan de ringa

Plan framhåller att det finns tillfällen då de ringer, men att de aldrig någonsin ber om några känsliga uppgifter.

– Vi ringer för tillfället bara ut om en fadder aktivt hört av sig till oss eller om det är något annat specifikt kopplat till ert fadderbarn eller givande, understryker organisationen.

– Vi ber dock aldrig personer vi ringer ut till att identifiera sig med t.ex. BankID, och vid samtal när personer själva ringer in direkt till oss är det enbart faddernummer eller personnummer vi ber er knappa in.

Flera nummer

Plan har noterat ett antal nummer som är bedragare och på deras hemsida kan man se alla nummer som organisationen har sammanställt.

Plan uppmanar den som har fått ett suspekt samtal till att kontakta organisationen och understryker på nytt att de aldrig ber om känsliga uppgifter.

– Vi har dessutom inga givare som bidrar i euro utan all betalning kopplat till Plan International Sverige är registrerat i svenska kronor.

Den som är rädd över att bli bedragen gör fortsatt rätt i att vara skeptisk och ha sunt förnuft, samt följa bankernas och polisens uppmaningar.

Foto: P van Eijk

Text: Redaktionen


Natoland slår larm – “Har slut på vapen”

2026 07 08

Natolandet Bulgarien kan inte skicka mer vapen till Ukraina.

Det beskedet ger premiärminister Rumen Radev i Ankara på onsdagen.

I samband med Natotoppmötet i Turkiet framhåller Radev att Bulgarien inte längre har några vapen att skicka till Ukraina.

Detta eftersom att landet har tömt sitt lager för att skicka militära resurser till det krigshärjade landet, rapporterar Ukrainska Pravda.

Bara reparation

Radev understryker att Bulgarien inte längre har kapacitet att överföra vapen och ammunition från sina lager till Ukraina.

Han säger däremot att de är villiga att hjälpa till med reparation av militär utrustning. 

Enligt honom har landet skickat 13 stödpaket till Kyjiv, och nu står det tomt i lagren.

“Har slut på vapen”

Så här låter det från den bulgariske premiärministern:

– Vi har uttömt våra möjligheter till militärt stöd, jag menar vapen och ammunition från de bulgariska militära lagren, säger han.

– Vi har redan levererat 13 hjälppaket och har ingenting kvar att skicka till Ukraina. Det vi fortfarande kan erbjuda är tekniskt militärt stöd. 

Reparation av militär utrustning i Bulgarien blir istället landets stöd till Ukraina, säger Radev.

Läs mer: Rysk flygbas under attack

Nytt stöd från Kanada

Samtidigt fortsätter stöd att komma från Ukrainas övriga partners.

Kanada har i dagarna gett besked om 900 miljoner dollar i nytt militärt stöd till Kyjiv, rapporterar Kyiv Independent.

Det motsvarar omkring 8,7 miljarder svenska kronor.

Men inget luftförsvar

Paketet innehåller 475 miljoner dollar för ammunition, nästan 400 miljoner dollar för att bygga 35 kanadensiskbyggda pansarfordon, och 50 miljoner dollar för kritisk teknologi och ingenjörsutrustning. 

Däremot finns det inget luftförsvar i stödpaketet.

– Vår främsta prioritet är mer luftförsvar. Att skydda liv är det viktigaste, och Rysslands ballistiska robotattacker, tillsammans med deras andra robot- och drönarstrider, är terror som måste bemötas tillsammans med våra partners, säger Volodymyr Zelenskyj.

Läs mer: Oljepriset stiger efter nya attacker

Foto: By Government.bg, CC BY 4.0 resp By President.gov.ua, CC BY 4.0, resp O. Opanasenko

Text: Redaktionen


8 juli 2026

Ryska broar sprängs i luften

2026 07 08

Ukraina har förstört flera ryska broar.

Under det senaste dygnet har fyra broar sprängts i luften av ukrainska attacker.

Samtliga broar i regionen Belgorod.

Syftet med attackerna är att skära av försörjningsvägarna till de ryska styrkorna i ockuperade Kharkiv, rapporterar oberoende The Moscow Times.

Missil har slagit ner

En missil träffade en bro i Kolykhalino och skar på så sätt av vägen till flera samhällen vid gränsen till Ukraina.

Ytterligare tre broar har under det senaste dygnet förstörts i ukrainska attacker.

– Uppenbarligen försöker fienden störa logistiken hos våra enheter, som nu aktivt genomför offensiva operationer i Charkivregionen, uppger ryska myndigheter, enligt tidningen.

Intensifierat attackerna

Ukraina har den senaste tiden förstört flera broar i områdena som förser den ryska armén med materiel och förnödenheter.

– Målet är transportleder genom vilka den ryska armén överför personal, vapen och ammunition, framhåller Ukrainas generalstab, enligt tidningen.

Samtidigt slår också ukrainarna direkt mot den ryska stridsförmågan.

Under onsdagen kommer ytterligare en rapport om en fullträff.

Ett ryskt stridsflyg har skjutits ner i luften, enligt Ukrainas flygvapen.

– Goda nyheter från flygvapnet! Idag eliminerade vi ännu en rysk flygterrorist, uppger militären i ett uttalande, rapporterar RBC-Ukraine.

Flyghangarer attackerade

Den senaste veckan har flera ryska stridsflyg slagits ut i attacker mot flyganläggningar

– Inga hangarer är säkra. Ukrainas säkerhetstjänst krossar ryska flygbaser på Krym och träffar jetplan och drönare, rapporterade Kyiv Post i förra veckan efter en ukrainsk attack.

Läs också: Rysk flygbas under attack

Sju stridsflyg förstördes

Flera flygbaser har varit måltavla för attacker den senaste veckan.

Ibland har flera flygplan eliminerats i ett och samma anfall.

– Attacken förstörde minst sju ryska stridsflygplan samt träffade drönarhangarer, uppgav tidningen i samband med förra veckans attack.

Läs också: Drönarstorm mot Moskva – största attacken sen krigets start

Arkivfoto: E. Kypreos

Text: Redaktionen