Många svenskar blir plötsligt kontaktade – Finansinspektionen varnar
2025 02 16
Finansinspektionen går nu ut med en varning.
Det rör sig om bedrägeriförsök.
Bedragarna har nu kapat Finansinspektionen logga och utger sig komma från myndigheten för att försöka lura folk på pengar.
Det handlar om såväl telefonkontakt som via mejl - och FI meddelar nu att det finns vissa saker att hålla utkik efter.
FI varnar
Just nu kontaktar bedragare konsumenter och påstår sig arbeta för FI.
Myndigheten uppmanar konsumenter att alltid vara försiktiga och vaksamma när de blir kontaktade.
– Bedragarna tar kontakt via telefon eller mejl, varnar Finansinspektionen.
– De erbjuder till exempel hjälp med att få tillbaka pengar som konsumenten tidigare har förlorat i ett investeringsbedrägeri eller pengar som konsumenten har på ett påstått bankkonto.
Använder loggan
Bedragarna utger sig för att arbeta på Finansinspektionen.
De kan använda en mejladress där varianter av namnet Finansinspektionen ingår, de använder FI:s logotyp och använder även namn på medarbetare på FI.
– FI kontaktar aldrig konsumenter för att hjälpa till att få tillbaka förlorade pengar, fortsätter myndigheten.
– Vi hjälper heller inte till med återbetalningar för personer som förlorat pengar i investeringsbedrägerier.
Starta inte Bank-ID
Finansinspektionen meddelar att om du blir kontaktad av någon på detta vis ska du aldrig starta ditt bank-id eller din bankdosa på uppmaning av den som kontaktar dig.
Inga seriösa aktörer kommer att uppmana dig att använda dina inloggningsuppgifter på det sättet.
Polisen och banken
FI avslutar.
– Låt inte heller någon du inte känner fjärransluta till din dator. Om du misstänker att du har blivit utsatt för ett investeringsbedrägeri ska du alltid göra en polisanmälan.
Finansinspektionen är de senaste i en rad företag, myndigheter och organisationer vars varumärken har kapats av bedragare.
I vanlig ordning gör man rätt i att direkt kontakta banken och informera om vad som har hänt om man skulle bli utsatt för bedrägeri eller bedrägeriförsök.
Foto: R. Worrall
Text: Redaktionen