Många svenskar begår samma misstag – Tele2 skickar ut chockfaktura

2023 12 28

Väldigt många svenskar tar tillfället i akt och “flyr” landet över jul och nyår.

Det kalla och bistra svenska vädret i kombination med en längre tids ledighet gör att en stor del av befolkningen beger sig till varmare breddgrader den här tiden på året.

Faktum är att så många som en tredjedel av svenskarna i år planerat att fira jul eller nyår utomlands trots det ekonomiska läget, enligt en undersökning från Europeiska ERV.

Vanligt är också att åka utanför EU – och Thailand är den absolut populäraste destinationen. Över 320 000 svenskar åker till Thailand varje år enligt UD.

Begår kostsamt misstag

Men i samband med utlandsresorna är det många som glömmer vilka priser som gäller för att använda mobiltelefonen utomlands – och det riskerar att bli extremt dyrt.

Problemet tycks vara så utbrett att teleoperatören Tele2 nu känner sig manade att gå ut varna för misstaget.

Annars väntar sannolikt en chockfaktura för kunden.

– Vi kan se att dataförbrukningen ökar för varje år, även när man är utomlands. Många vill använda mobilen precis som man gör när man är hemma, det vill säga hålla kontakten med nära och kära, streama tv, serier, film, sport med mera, säger Elin Ovéus, nätverkschef på Tele2, i ett pressmeddelande.

Märks särskilt nu

Just januari är den månad när roamingtrafiken, det vill säga när man lånar ett mobilnät från en annan operatör än var man har sitt abonnemang, ökar som mest.

Högst bland länderna som toppar listan över länder där roaming används som flitigast är Storbritannien – som för blott ett par år sedan gick ur EU. Därefter följer Thailand, Turkiet, USA och Schweiz.

Och det är just när roaming aktiveras utanför EU/EES som det kan bli fruktansvärt dyrt att surfa på telefonen.

– Inom EU kan man ringa, skicka sms och mms på samma villkor som hemma i Sverige, men för den som reser utanför EU/EES-området är det bra att tillfälligt stänga av roamingen, eftersom kostnaderna ofta är höga, säger Elin Ovéus.

– För den som vill surfa rekommenderas att man köper till ett surfpaket inför resan, eller när man landat på resmålet och fått sms med instruktioner, säger Elin Ovéus.

Uppmanar kunderna

Tele2 uppmanar att kontrollera bland annat följande inför en utlandsresa:

- Se över datapaketet och vad som ingår

- Stäng tillfälligt av roaming före resa utanför EU/EES

- Kontrollera funktionen “Kostnadskontroll för data i utlandet” för att undvika obehagliga överraskningar

Foto: Freestocks

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Tvärvänder om kritiserad skatt – höjdes 2024

2025 06 23

Regeringen har tidigare beslutat att höja avfallsskatten (deponisskatten).

– Från och med den 1 januari 2024 ska du som har ett företag som bedriver en verksamhet på en avfallsanläggning betala avfallsskatt med 725 kronor per ton avfall. Samma skatt per ton avfall kommer att gälla för företag som har en industrianläggning där avfall bildas, fastslog Skatteverket.

Nu låter det annorlunda.

Regeringen har beslutat att göra en översyn av skatten, vilket flera aktörer inom avfallshanteringsbranschen har efterfrågat.

– Det är hög tid att vi ser över deponiskatten. Det finns tecken på att skatten bidrar till att avfall hanteras sämre ur miljösynpunkt, därför får nu myndigheterna detta uppdrag, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) har också uttalat sig om det nya beslutet.

–  Det är viktigt att styrmedel som ska ge incitament till hållbar resursanvändning är effektiva och verkningsfulla. Omställningen till en cirkulär ekonomi har en stor potential att minska resursanvändningen och därmed begränsa klimat- och miljöpåverkan, säger hon.

”Samhällsekonomisk förlust”

Branschorganisationen Avfall Sverige har framhållit att avfallsskatten inte är ett effektivt styrmedel, varken miljömässigt eller ekonomiskt.

– I själva verket förefaller skatten ge en samhällsekonomisk förlust och dess utformning riskerar att hindra tillkomsten av attraktiva cirkulära lösningar för olika slags avfall, fastslog organisationen i september 2023.

Ska utreda skatten

Skatteverket och Naturvårdsverket får i uppdrag att göra en översyn av avfallsskatten och analysera skattens miljöstyrande effekt. Myndigheterna ska vid behov föreslå förändringar och lämna förslag på lagändringar.

Uppdraget ska redovisas senast den 1 juli 2026.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Mordförsök på Zelenskyj

2025 06 23

Den ukrainska säkerhetstjänsten SBU har stoppat två mordförsök på landets president Volodymyr Zelenskyj.

Det första mordförsöket planerades av den ryska säkerhetstjänsten FSB, rapporterar nyhetsbyrån Ukrainian National News (UNN).

Enligt UNN planerade FSB att mörda Zelenskyj när han befann sig i presidentkansliet i Kyiv. Den ryska säkerhetstjänsten ska ha rekryterat två överstar från UDO (Administration of State Guard of Ukraine) – en ukrainsk säkerhetsstyrka som är direkt underställd presidenten.  

– Komplotten gick ut på att döda Zelenskyj under hans förflyttning inom Ukrainas presidentkansli, uppger den ukrainske underrättelsechefen Vasyl Malyuk i ett samtal med journalister.

Efter incidenten har flera personer frihetsberövats, bland annat en överste i UDO.

– Det är dessa som ska skydda höga tjänstemän i vårt land. Samtidigt förberedde de ett mordförsök på vår president, säger Malyuk.

Andra mordförsöket

Det andra mordförsöket var planerat att äga rum på flygplatsen Rzeszów i Polen.

Enligt Malyuk hade en pensionerad polsk militär anlitats för uppgiften.

Den polska pensionären ska ha rekryterats av Moskva redan under sovjettiden.

Han "återaktiverades" för att eliminera Zelenskyj på flygplatsen i Rzeszów. Planen var att skjuta presidenten eller döda honom med en drönare.

Ukrainsk och polsk underrättelsetjänst satte stopp för mordförsöket.

– Vi grep honom tillsammans. Våra polska kollegor agerade professionellt; det var en gemensam operation, säger Malyuk.

Överlevt flera mordförsök

Volodymyr Zelenskyj har överlevt flera mordförsök de senaste åren.

Under krigets första veckor försökte Ryssland mörda honom flera gånger.

Två olika grupper av legosoldater fick i uppdrag att döda presidenten. Den ryskstödda Wagnergruppen och tjetjenska specialstyrkor, rapporterade The Times.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen