Många struntar i viktigt förbud – kan få böter: “Är folk inte läskunniga?”

2024 08 27

Alldeles för många människor struntar i ett av polisens absolut viktigaste förbud.

Trotsandet har nu fått polisen i Linköping att ryta ifrån på skarpen.

Man syftar på att folk tar sig friheten att klampa in på avspärrade områden som används av polisen för att utreda brott.

Vid flera tillfällen när jag och kollegor har bevakat avspärrningar struntar människor i att platsen är TYDLIGT avspärrad, framhåller Polisen Linköping på sociala medier.

"Vill inte jäklas med er"

Myndigheten tillägger:

– En del väljer att gå förbi eller under banden och går i vissa fall rakt in på en brottsplats. Avspärrningar finns av en anledning, inte för att vi vill jäklas med er! 

– Vi förstår att det kan vara frustrerande ibland men snälla tänk ett steg till.

Polisen talar om att det är många som motiverar lagbrottet med att man “ska bara…”, “måste bara…”, “vill bara…” eller “orkar inte gå runt…”.

Helt oacceptabelt, enligt polisen.

– Vid en händelse kan det ibland vara bättre att spärra av ett lite större område först för att sedan kunna minska avspärrningen. Det kan exempelvis vara för att inte riskera att tredje person skadas, att viktiga spår förstörs eller helt enkelt för att vi och annan blåljuspersonal ska kunna jobba ostört på platsen.

– För varje person som går in innanför avspärrningen krävs det resurs att få bort eller hindra personen och fokus och tid tas från ovan nämnda spårsäkring, fånga upp vittnen och kommunicera viktiga signalement med mera.

"Är folk inte läskunniga?"

Många stöttar Linköpingspolisens uppläxning. I kommentarsfältet på Facebook hyllas inlägget och användare beklagar sig över problemet.

– Är folk inte läskunniga!! skriver en person.

– Folk har ingen respekt eller inget förstånd längre.

– Grip dom och sätt dom ett dygn i häkte, dom lär inte gå in där en gång till, skriver andra.

Böter eller fängelse i högst ett år

Överträdelse av myndighets bud, det vill säga att kliva in på ett avspärrat område, är ett brott.

Det kan ge böter eller till och med fängelse i upp till ett år.

Så här säger lagen om förbudet:

 ”Den som olovligen rubbar, skadar eller annars förfogar över egendom som är föremål för utmätning, kvarstad, betalningssäkring, beslag eller annan liknande åtgärd skadar eller borttager myndighets anslag eller försegling eller eljest olovligen öppnar vad myndighet tillslutit eller ock överträder annat dylikt av myndighet meddelat förbud, dömes för överträdelse av myndighets bud till böter eller fängelse i högst ett år.”

Källa: Brottsbalken 17 kap 13 §

Foto: Polisen Göteborg

Text: Redaktionen


30 augusti 2026

Stubb säker – kommer skaka under Putins fötter

2026 08 30

Alexander Stubb uttalar sig nu om säkerhetsläget.

Under den senaste tiden har flera rapporter kommit som tyder på att Ryssland är på väg att mobilisera nyrekryter.

Så många som 600 000 kan mobiliseras under 2026 och 2027.

Samtidigt har oro uttryckts gällande att Putin skulle kunna öppna en ny front mot ett Natoland.

Finlands president Alexander Stubb tror inte alls på det – och han säger samtidigt att Putin kan ha stora inhemska konsekvenser att vänta.

Kan skaka

Europa måste förbereda sig militärt, säger Stubb.

Men han tror inte på någon rysk attack mot Nato, rapporterar Kyiv Independent.

– För närvarande är Rysslands alternativ för eskalering ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och jag tror att en mobilisering skulle få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland, säger Stubb.

“Indikation”

Fler än hundra tusen ryssar har enligt uppgifter flytt till Georgien på grund av uppgifterna om en stundande mobilisering.

Men det skulle kunna få marken under Putins fötter att skaka.

Trots det ser även Stubb tecken på att det kan vara på gång.

– Om man tittar på de lagar de nu inför – som i princip handlar om att stänga gränser och begränsa rörligheten – så är det en indikation på det, säger han.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Ekonomen kommenterar

Det opopulära kriget fortsätter, ryska oljeraffinaderier och lager sprängs av ukrainska drönare och ekonomin utmanas.

Den ryska toppekonomen Sergei Guriev säger att Putin får det allt svårare att dölja problemen.

– Putin måste nu säga ”ja, vi har träffar och nedslag och explosioner, men allt är under kontroll” – det är mycket kostsamt för honom, säger Guriev enligt Newsweek.

“Svårt att dölja”

Guriev, som tidigare rådgivit Dmitrij Medvedev, ser det som ett tecken att Putin faktiskt är ute och medger problem i ekonomin.

– Det här är väldigt svårt att dölja nu. Statsmedia rapporterar inte så mycket som man kan tro om alla de där problemen, men Putin måste redan tala om det här. 

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office resp N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


29 augusti 2026

Nya regler kan införas för Sveriges pensionärer

2026 08 29

Enklare regler vid ansökan om premiepension föreslås nu.

En utredning har sedan tidigare tillsatts om hur premiepensionssystemet kan bli enklare att förstå och bättre anpassat till pensionstiden. 

Nu har regeringen tagit emot utredningens betänkande, där flera förändringar av premiepensionens utbetalningsalternativ föreslås.

Ska bli enklare

Premiepensionen får en allt större betydelse för den framtida pensionen. 

Det konstaterar äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

– Samtidigt visar utredningen att många pensionärer har svårt att förstå skillnaderna mellan dagens utbetalningsalternativ som är väldigt lika varandra, säger hon.

– Därför är det viktigt att se över hur systemet kan göras enklare, tydligare och mer kostnadseffektivt samtidigt som valfriheten värnas.

Har svårt att förstå

När premiepensionen ska börja betalas ut måste spararen välja mellan att antingen vara kvar i fondförsäkringen eller flytta kapitalet till en traditionell försäkring. 

Enligt utredningen är kunskapen om premiepensionens olika utbetalningsalternativ låg.

Många pensionärer har svårt att förstå skillnaden mellan produkterna.

Nu föreslås en enda statlig utbetalningsprodukt.

Regeringen menar att förvalsalternativet AP7 Såfa bättre uppfyller det lagfästa målet för premiepensionen.

Läs mer: Här satsar svenskarna sina sparpengar

Kan upphöra

Utredningen föreslår att staten framöver bara ska erbjuda en statlig utbetalningsprodukt för premiepensionen.

– Den traditionella försäkringen föreslås därför upphöra för nytecknande, förklarar regeringen.

– Samtidigt föreslås att det ska vara möjligt att välja bort den traditionella försäkringen för de som redan valt – något som inte är möjligt idag. 

Oklart när

Regeringen betonar också att den valfrihet som finns på fondtorget ska finnas kvar även under pensionstiden för den som själv vill välja hur premiepensionskapitalet ska förvaltas. 

Det är däremot oklart när de nya reglerna ska införas om förslaget blir verklighet.

Läs mer: Oväntad kostnad för många svenskar – myndighet varnar

Foto: N. Andersson Regeringskansliet resp T Miroshnichenko

Text: Redaktionen