10 januari 2026

Många saknar koll – växande trend kan ge böter

2025 08 16

Polisen flaggar för att okunskapen är stor kring ett populärt transportmedel.

Trafikpolisen i Sörmland har under sommaren stött på många elsparkcyklar som framförts utan tillräckliga tillstånd.

Två män har dömts för att ha kört elsparkcyklar, så kraftfulla att de räknas som mopeder, utan körkort.

– Vi ser väldigt många elsparkcyklar som är alldeles för kraftfulla som klassas som mopeder och ibland som motorcyklar, säger Björn Thunblad på polisregion Öst till SVT.

Dömdes för olovlig körning

För de två männen i Sörmland blev domen grov olovlig körning med dagsböter som påföljd.

Det berodde på att elsparkcyklarna som de färdats på klassades som moped klass 1, vilket kräver att föraren har körkort.

Brottet ansågs grovt då de både männen hade indragna körkort sedan tidigare.

Låg kunskap om elsparkcyklar

Kunskapen om reglerna som gäller för det populära färdmedlet är låg.

Det är väldigt vanligt med elsparkcyklar som är mer kraftfulla än vad föraren har rätt att köra.

Men det är upp till konsumenterna att ha koll, vilket många saknar, framhåller Björn Thunblad.

– Ända från när elsparkcyklarna kom har vi sett att det finns en brist hos konsumenterna kopplat till vilka regler som gäller och vilka krav som ställs på en som konsument, säger han.

Reglerna som gäller

En elsparkcykel kan klassas som en cykel förutsatt att den inte går fortare än 20 kilometer i timmen och har en kontinuerlig märkeffekt på högst 250 watt.

Om elsparkcykeln går snabbare eller har en högre effekt klassas den inte längre som en cykel och kan inte köras efter cykelregler.

- Elsparkcykeln ska ha bromsar och en ringklocka.

- Kör du i mörker ska elsparkcykeln ha fram- och baklyse samt vara utrustad med reflexer.

- Om den som kör är yngre än 15 år krävs hjälm.

- Det är inte tillåtet att skjutsa någon på en elsparkcykel.

- Det är inte tillåtet att köra en elsparkcykel på en trottoar eller gångbana.

Källa: Transportstyrelsen

Foto: Alan Labisch

Text: Redaktionen


23 april 2026 (använd ej på SoMe)

Hel matkedja förutspås lägga ned – flera butiker stängda

2026 04 23

Det går trögt för Axfoods “svarta får”.

Drygt ett och ett halvt år har gått sedan Willyskoncernen Axfood fick grönt ljus från Konkurrensverket att köpa City Gross butiker.

Förvärvet har hittills inte varit någon succé.

Tre City Grossbutiker har sedan dess stängt och flera har konverterats till Willysbutiker.

När de senaste kvartalssiffrorna publiceras på torsdagen visas fortsatt svaga siffror för kedjan. Rörelseresultatet ligger på minus 54 miljoner och försäljningen minskade med 1,2 procent. Delvis på grund av just butiksstängningarna, konstaterar Axfood idag.

Förutspås gå i graven

I höstas stängde City Gross sin butik i Kungens Kurva i Stockholm. Butiken gick med stora förluster.

Betydligt fler kan dock ryka. Till och med samtliga 40 i landet, om man ska tro Ulf Johansson, handelsprofessor vid Lunds universitet.

Experten har tidigare förutspått att City Gross kommer att gå i graven.

Jag tror inte att City Gross finns så länge till, märket är för okänt och det handlar också om ganska få butiker. Varför kämpa för att bevara ett varumärke när man i koncernen har andra etablerade varumärken? har han sagt till Dagligvarunytt. 

LÄS MER: Viktig Bank ID-varning går ut till hushållen

Axfood: en långsiktig satsning

Ulf Johansson syftade bland annat på att Axfoods besked om att en handfull City Grossbutiker ska övergå till Willysbutiker tydligt visar att man inte tror på varumärket.

– Varumärket kommer inte att leva vidare, det dog med Bergendahls. Willys är ett mycket starkare varumärke, löd expertens dom.

Axfood själva ser mer positivt på framtiden.

Trots att City Gross gick back 54 miljoner är det ett steg framåt från de 118 miljoner kedjan gick minus motsvarande kvartal förra året. Sista kvartalet 2025 blev det också en rörelsevinst på 14 miljoner kronor.

Vårt arbete med att stärka City Gross till att bli en långsiktigt konkurrenskraftig stormarknadsaktör löper enligt plan, och första kvartalet visade på en fortsatt positiv utveckling, framhåller Axfood i ett uttalande idag.

LÄS MER: Prischock kan slå mot kunder – ”Kan stiga med 200 procent”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


12 mars 2026

Tyskland förbereder sig för anfall

2026 04 23

Tyskland rustar upp.

Tyskland har för första gången i modern tid tagit fram en samlad officiell militärstrategi för Bundeswehr.

Landet planerar en kraftig militär upprustning, rapporterar RBC Ukraine.

Ryssland pekas ut

I den nya strategin slår Tyskland fast att Ryssland är den centrala säkerhetsutmaningen i Europa.

Enligt dokumentet ses utvecklingen som så allvarlig att den påverkar hela Nato.

Försvarsminister Boris Pistorius varnar specifikt för hotet mot Ryssland.

– Ryssland förbereder sig genom upprustning för en militär konfrontation med Nato och ser användning av militärt våld som ett legitimt verktyg för att driva sina intressen, säger han till tyska Deutsche Welle.

Samtidigt beskriver han hur Ryssland redan för ett hybridkrig mot väst genom spionage, sabotage och cyberattacker.

Tyskland varnar också för att utvecklingen kan leda till en direkt militär konflikt.

– Enligt dokumentet skapar Moskva förutsättningar för ett militärt angrepp på Nato-länder, uppger tidningen.

LÄS MER: Iran ställer ultimatum till Trump

Kraftig upprustning

Tyskland bygger nu upp landets försvarsmakt, Bundeswehr ordentligt.

Enligt strategin ska minst 460 000 soldater tillsammans med allierade vara redo att möta en eventuell attack.

I planen ingår satsningar på artificiell intelligens, kvantdatorer, robotik och billiga drönare.

– Vi omvandlar Bundeswehr till Europas starkaste konventionella armé. På kort sikt ökar vi vår försvarsförmåga, på medellång sikt strävar vi efter en betydande kapacitetsökning, och på lång sikt säkerställer vi teknologiskt övertag, säger Pistorius.

Stöd till Ukraina

Tyskland kopplar också den nya strategin till kriget i Ukraina.

Den tyska utrikesministern har kallat upp Rysslands ambassadör efter hot mot mål på tyskt territorium, vilket Berlin beskriver som ett försök att skrämma Europa.

Samtidigt fortsätter Tyskland att stärka Ukrainas försvar, bland annat genom ett långsiktigt luftförsvarsprogram som ska pågå i flera år.

LÄS MER: Ukraina vill byta namn – för att hedra Trump

Foto: President of Russia Office resp Nato

Text: Redaktionen