18 jun 2026

Många luras av nytt SMS – “Skapar Bank-ID i offrets namn”

2024 10 09

Svensk Handel går nu ut med en varning.

En ny våg av bedrägeriförsök är här.

Många svenskar får nu SMS och mejl från bedragare som säger sig vara från banken.

Därefter riktas en rad uppmaningar, där slutmålet är att lura offret på pengar.

Det förklarar branschorganisationen Svensk Handel i ett pressmeddelande.

Så går det till

Svensk Handel menar att deras säkerhetscenter den senaste veckan fått in ett flertal anmälningar om falska sms och mejl från bedragare som utger sig för att företräda din bank.

– I samtliga fall uppmanas mottagaren att kontakta banken på angivet nummer. Under det efterföljande samtalet ombeds man att använda sitt BankID eller kortläsare för att verifiera sig, framhåller Svensk Handel.

– Anledningarna kan skilja sig åt: Det kan handla om en felaktig betalning, en säkerhetsrisk rörande kontot eller förnyelse av BankID.

“Skapar Bank-ID i offrets namn”

Svensk Handel fortsätter.

– Dessvärre innebär inloggningen att bedragarna i många fall skapar ett nytt BankID i offrets namn och därefter tömmer samtliga konton.

Är viktigt

I vanlig ordning handlar uppmaningarna om att vara försiktig med vem man litar på, inte använda Bank-ID på någon annans uppmaning och kontakta bank och polis om man märker av ett bedrägeriförsök.

– Lita inte på den som kontaktar dig bara för att den har personliga uppgifter om dig. Bedragare kan hitta information på nätet för att lura dig.

Ökar mest i Sverige

Riksbanken har sedan tidigare fastslagit att bedrägerier är den brottstyp som ökar mest i Sverige.

– För att allmänheten ska ha förtroende för betalningssystemet måste de uppleva att systemet är säkert, förklarar Riksbanken.

– De senaste åren har antalet bedrägerier ökat kraftigt, vilket riskerar att underminera det förtroendet.

Enligt Brottsförebyggande rådet är bedrägerier den kategori av brott som har ökat mest under 2023. 

Bland bedrägeribrotten är det kortbedrägerier och bedrägerier via social manipulation som har ökat mest.

Foto: BankID

Text: Redaktionen


1 jul 2026

Förändring i alla ICA-butiker – kräver kort

2026 07 01

Alla ICA-butiker i landet inför en förändring när det kommer till betalning.

En ny funktion ska göra det lättare för kunder att få igenom sina köp.

Till detta kräver matjätten dock att kunder har ett fysiskt bankkort till hands.

Införs i hela landet

Från och med idag gäller en ny funktion i alla ICA-butiker och Apotek Hjärtat.

Nu ska det bli möjligt att genomföra kortköp även vid tillfälliga störningar i datakommunikationen.

Syftet är att stärka betalningssystemets robusthet vid kris eller avbrott.

– Att kunder har möjlighet att betala för mat och andra nödvändiga varor även vid störningar är en viktig beredskapsfråga, säger Gunnar Olsson, vd på Ica Banken.

LÄS MER: Ägare av motorfordon varnas – flera anmälningar

Krav från Riksbanken

Den nya lösningen är inte något som Ica själva har hittat på, utan bygger på riktlinjer och krav kopplade till Sveriges betalningsberedskap.

Riksbanken har under lång tid tryckt på att samhället måste kunna genomföra betalningar även vid kriser, störningar eller i värsta fall krigssituationer.

Därför har man drivit på utvecklingen av så kallade offlinebetalningar i fysisk handel.

Tanken är att köp av viktiga varor som mat, mediciner och drivmedel ska fungera även när uppkopplingen ligger nere.

Fungerar offline

För att den nya betallösningen ska fungera innebär det kunder betalar med fysiskt kort med chip och PIN-kod, om internetuppkopplingen i kassan inte fungerar.

Trots att mobilbetalningar blivit allt vanligare finns en viktig begränsning i den nya lösningen.

Mobila plånböcker omfattas ännu inte, vilket innebär att telefonen inte kommer fungera som betalmedel vid störningar.

– Vi ser en utveckling där allt fler kunder betalar med mobilen till vardags. Därför är det viktigt att komma ihåg att tekniken som möjliggör offlinebetalningar kräver fysiskt kort och PIN-kod. Vår rekommendation är att ha dessa tillgängliga som en del av sin vardagsberedskap, säger Gunnar Olsson.

För kunderna krävs ingen föranmälan eller registrering, det viktigaste är att ha ett fungerande bankkort och kod tillgängligt även om mobilen normalt används vid betalning.

LÄS MER: Mobilräkningen kan skjuta i höjden – går att undvika

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


Alla mobiler ska laddas på nytt sätt

2026 07 02

Alla mobiler, oavsett märke är tänkta att laddas på ett nytt sätt.

En ny global standard för mobilladdning är på väg.

Utvecklingen ska förändra hur vi laddar våra mobiltelefoner.

Ny laddstandard på gång

Flera av världens största teknikföretag arbetar just nu med en gemensam ny standard för laddning som är trådlös.

Målet är att göra det både snabbare och mer enhetligt att ladda mobilen oavsett märke.

Enligt uppgifter från Android Authority handlar det om en ny teknik som kan ge upp till 50 watts trådlös laddning där alla mobiler ska kunna laddas på samma sätt.

Förhoppningen är att tidigare sätt att ladda mobiler ska fasas ut.

Teknikjättar går samman

Bakom initiativet står Wireless Power Consortium (WPC), tillsammans med flera stora aktörer i mobilbranschen.

På ett nyligen möte i Peking, som hölls av Wireless Power Consortium (WPC) på Xiaomis huvudkontor, träffades flera stora teknikföretag som Apple, Google, Huawei, Oppo och Vivo.

Mötet arrangerades för att komma överens om hur den nya standarden ska fungera och testas, rapporterar IT Home.

LÄS MER: UPPGIFTER: Hela lönen går till skatt

Ska fungera oavsett mobilmärke

Den nya standarden, som går under namnet Qi 50W, är tänkt att ersätta dagens Qi2 25W.

I dag fungerar snabbladdning ofta bäst med laddare från samma tillverkare, vilket kan begränsa användningen.

Med den nya lösningen hoppas branschen att en och samma laddare ska fungera bättre över olika märken.

– Din nästa iPhone, Pixel- eller Xiaomi-enhet kan kunna trådlöst laddas med 50 W med samma laddare, skriver Android Authority.

Även om utvecklingen redan pågår väntas den nya standarden inte lanseras fullt ut förrän omkring 2028.

– Med en öppen och gemensam 50 W-standard hoppas branschen nu kunna göra laddningen säkrare, minska energiförluster och ge en jämn och snabb laddningsupplevelse oavsett vilket märke på mobilen eller laddaren man använder, skriver sajten.

LÄS MER: Ryssland stänger gränsövergångar

Foto: Steve Johnson

Text: Redaktionen