Många har pengar att hämta ut – vet inte om det

2024 08 09

SL är skyldiga stockholmarna en hel del pengar.

I april 2023 bytte SL biljettsystem.

Sedan dess har en tiondel av de 232 miljoner kronor som blev fast på de gamla accesskorten betalats tillbaka.

Resenärer har därmed pengar att hämta ut hos SL, och det är många som inte ens vet om det.

Det rapporterar TV4.

Har informationskampanjer

Flera informationskampanjer har drivits för att påminna resenärerna om att det finns pengar att hämta ut.

Trots det är många omedvetna.

– Det är inte bra att resenärer ligger ute med pengar hos oss. Det kan vara så att folk har tappat bort kortet, de är bortglömda eller slängda. Eller så är det bara småslattar kvar på kortet som man inte känner är värt besväret, säger Claes Keisu på SL till TV4.

Vill inte vara en bank

SL uppmanar de som kan tänkas ha pengar att hämta ut att leta reda på sitt kort och ta kontakt.

– Det krävs att man hittar sitt kort för att få pengarna tillbaka, vilket vi uppmanar till. Vi ska inte vara bank, fortsätter Claes Keisu.

Stängdes ner

SL förklarar mer om situationen via sin webbsida.

– Våren 2023 stängdes biljettsystemet bakom de blå Access-korten ner för gott. 

– Hann du inte resa upp din reskassa kan du logga in här på sl.se och begära utbetalning från ditt Access-kort till ditt bankkonto. Det kommer gå att göra under flera år framöver.

Så gör du

SL har satt upp en enkel instruktionslista att följa på hemsidan.

Det första steget är att helt enkelt logga in på sidan.

– Gå in på sidan Mina biljetter och logga in.

Efter det ska man leta reda på det kort som berörs.

– Hitta det SL Access-kort du vill ha utbetalning från och klicka på Begär utbetalning.

Det tredje och sista steget är att skriva in sina kontodetaljer.

– Fyll i clearingnummer och kontonummer för det bankkonto du vill ha pengarna utbetalda till och gå vidare.

I april förra året fick ungefär 16 000 svenskar tillbaka pengar från SL.

I juli nu i år var motsvarande siffra bara 4 000, och SL uppmanar alla som kan ha pengar att hämta att göra det.

Foto: L. Mimietz

Text: Redaktionen


6 april 2026

En kedja har inte höjt – 100 kronor billigare per tank

2026 04 07

Hos en av bensinkedjorna går det att köpa billigare diesel.

Kriget i Mellanöstern har som bekant inneburit kraftigt stigande oljepriser – och dyrare priser vid pump runt om i världen.

Så även i Sverige – där flera av de stora bensinkedjorna under de senaste dagarna har höjt sina priser, precis lagom till påsk.

Men en kedja har inte höjt inför högtidsdagarna – och där går det att spara så mycket som 100 kronor per tank.

Har inte höjt

Så här ser de senaste dieselpriserna ut hos de ledande bensinkedjorna:

Preem: 25,74 kronor per liter

Circle K: 25,74 kronor per liter

OKQ8: 23,89 kronor per liter

Den som tankar 60 liter hos OKQ8 sparar därmed 111 kronor – och den som tankar 50 liter sparar 93 kronor.

Bensinkedjorna uppger numera bara företagspriser – men listpriser för privatpersoner följer enligt Di sannolikt samma mönster.

Den senaste gången OKQ8 höjde priserna var den första april – medan exempelvis Preem och Circle K har höjt efter dess.

Senaste nytt

Samtidigt fortsätter kriget i Mellanöstern att rasa.

Israels försvarsminister Israel Katz har gått ut med ett uttalande om att de har slagit till mot en petrokemisk anläggning i Iran.

Samtidigt meddelar han att IDF har instruerats att fortsätta attackera iransk infrastruktur "med full kraft", rapporterar BBC.

Läs mer: Vita huset rasar mot rykte om Trump

“85 procent”

Så här låter det från försvarsministern på måndagen:

– IDF har nu genomfört ett kraftigt angrepp mot Irans största petrokemiska anläggning i Asaluyeh, säger han.

– Nu har de två anläggningar som tillsammans står för cirka 85 procent av Irans petrokemiska export tagits ur drift och är inte längre funktionsdugliga.

Inga tecken på avtal

Under gårdagen sade USA:s president Donald Trump att ett avtal kan komma att nås med Iran under måndagen.

Det finns dock i nuläget inga tecken på att någon överenskommelse ska vara nära förestående.

Läs mer: Pengarna kan dröja – många har missat viktig detalj i deklarationen

Foto: Circle K

Text: Redkationen


Kjell & Company går ut med varning till kunder

2026 04 06

Nya bedrägeri-sms cirkulerar i Sverige.

Det är hemelektronikkedjan Kjell & Companys namn som används av bedragarna.

I sms:en som nu skickas ut står det att mottagaren har varor som är färdiga att hämtas ut i butik – och en uppmaning om att ringa till företagets kundsupport.

Men det rör sig om bluff-sms – och numret som bifogas i sms:en går rakt till bedragaren som då får chansen att inleda bedrägeriet.

Så ser det ut

Så här ser ett exempel på bedrägeriet ut enligt Råd & Rön:

– Dina varor är nu redo för upphämtning i vald butik. Tack för att du valde att handla hos oss!

Därefter uppmanas mottagaren att kontakta kundsupport via ett telefonnummer – men numret går i själva verket rakt till bedragaren.

Kjell & Company varnar

Kjell & Company har gått ut med en varning för bedrägerierna via deras hemsida.

Där varnar företaget för falska sms i kedjans namn.

– Just nu cirkulerar bluff-sms där avsändaren utger sig för att vara Kjell & Company. Målet med den här typen av SMS-bedrägeri (även kallat smishing) är nästan alltid detsamma: att få dig att klicka på en länk, logga in någonstans eller lämna ut känslig information – som bankuppgifter, lösenord eller personnummer.

Läs mer: Svenska folket kan köras över om euron

Så känner du igen

Kjell & Company har några tips på hur man kan känna igen att det rör sig om ett bluff-sms:

- Det innehåller en uppmaning att klicka på en länk.

- Det utlovar en vinst, rabatt eller “paketleverans”.

- Det försöker stressa dig att agera snabbt (t.ex. “sista chansen” eller “inom 10 minuter”).

Det ska du göra

Kedjan tipsar även om hur man bör agera ifall man fått ett sådant meddelande:

- Klicka inte på några länkar.

- Svara inte på meddelandet.

- Lämna aldrig ut personliga uppgifter eller inloggningar.

- Rapportera sms:et genom att vidarebefordra det till 7726.

Läs mer: Sveriges bästa sparkonton utsedda – flera har sänkt

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen