6 jul 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2025 04 12

Nu utfärdas en ny bedrägerivarning.

Bedrägerivågen fortsätter i Sverige.

På nytt kommer en varning för samtal som många svenskar får just nu – och det är Klarnas varumärke som nu kapats av bedragarna.

Det uppger Säkerhetskollen.

Datoriserad röst

SSF Stöldskyddsföreningen har sett en markant ökning av telefonbedrägerier där en datoriserad förinspelad röst uppger att man ringer från Klarna International.

Bedragarnas mål är att komma i kontakt med det tilltänkta offret och lura in personen i att det är Klarnas representanter den talar med.

Så låter det

Så här låter det datoriserade samtalet enligt Säkerhetskollen:

– Hej, detta är ett automatiskt meddelande från Klarna International. Vi har tagit emot en köpförfrågan på 299 Euro och den summan kommer att debiteras ditt konto. 

– Om du vill avbryta detta tryck sen på ett, eller för att begära återbetalning tryck sedan på två, eller för att få prata med vår representant, tryck sedan på nio.

Klarna varnar

Klarna informerar via sin webbsida att bedragarna ofta försöker stressa det tilltänkta offret.

Bedrägerierna kommer ofta även via mejl eller sms.

Varningstecken att hålla uppsikt på är att man ber dig bekräfta personlig information, att mejlet eller sms:et är dåligt stavat eller att grammatiken är fel.

Lämna aldrig ut

Klarna uppmanar att aldrig lämna ut dina koder, lösenord eller personuppgifter om du inte är säker på vem du har att göra med. 

Klarna meddelar att de aldrig kommer att be dig om dina inloggningsuppgifter via mobil, mejl eller sms.

– Känner du dig stressad? Om du får ett oväntat mejl, sms eller mobilsamtal som kräver att du gör något omedelbart och du inte vet vem avsändaren är, kan det vara ett försök till nätfiske, skriver Klarna.

Den som får den här typen av sms, mejl eller samtal gör rätt i att lägga på samtalet direkt och radera mejlen eller sms:en.

Den som blir utsatt för bedrägerier eller bedrägeriförsök bör direkt kontakta banken och polisen.

Foto: Utsman Media

Text: Redaktionen


15 juli 2026

Swish går ut med varning till alla användare

2026 07 15

Alla som använder Swish uppmanas att se upp.

Nästan alla svenskar använder Swish, som har blivit ett mycket populärt digitalt betalsätt de senaste åren.

Men nu går Swish ut med en varning – användare riskerar att råka illa ut.

Påstår sig ringa från Swish

Swish varnar nu alla sina användare för en mycket speciell form av bedrägerier.

Bedragarna utger sig för att själva arbeta för Swish, enligt företaget.

– Det förekommer bedrägerier i form av telefonsamtal och sms där avsändaren utger sig för att vara Swish, skriver företaget på sin hemsida.

Enligt Säkerhetskollen, som är en tjänst från Stöldskyddsföreningen SSF, blir personer bland annat uppringda från ett utlandsnummer: +44 740 2047740. Samtalet sker på engelska.

Swish påpekar att företaget aldrig kontaktar sina användare på det sättet.

– Vi på Swish kontaktar aldrig våra användare via sms, mejl eller telefon, uppger företaget.

Uppgifter om en köporder

Men bedragaren påstår sig alltså ringa från Swish, och påstår också att det finns en köporder på bitcoin för 5 000 kronor, enligt Säkerhetskollen.

Bedragaren frågar sedan om den uppringde vill genomföra köpet, eller om det ska avbrytas.

Sedan ombeds den uppringde att gå in på sin dator för att möjliggörande ett avbrytande eller genomförande av det påstådda köpet av bitcoin.

Om den uppringde ifrågasätter samtalet och vill få bekräftelse på att det verkligen kommer från Swish, svarar bedragaren att personen kommer att bli uppringd av en svensktalande person, enligt Säkerhetskollen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin helt desperat - kan attackera sitt eget land

”Klicka aldrig”

Swish råder nu alla användare att vara försiktiga.

– Var vaksamma och klicka aldrig på några länkar. Anmäl händelsen om du har blivit utsatt och kontakta din bank vid frågor, skriver Swish i sin varning.

Enligt Säkerhetskollen så finns det flera försiktighetsåtgärder som man bör vidta för att inte bli utsatt för bedrägeri.

Om man får ett samtal från någon som man är osäker på, bör man helt enkelt lägga på luren.

Man ska aldrig lämna ut bank- eller kreditkortsuppgifter, och inte logga in på BankID på uppmaning från någon.

Slutligen bör man passa sig för att ge någon annan fjärråtkomst till ens egen dator, råder Säkerhetskollen.

LÄS OCKSÅ: Panik i Moskva - fruktar "benkrossande" slag

Foto: Swish

Text: Redaktionen


15 juli 2026

SMHI flaggar för åska – vädret slår om totalt

2026 07 16

Det varma sommarvädret får ett plötsligt avbrott.

På onsdagen har det varit varmt i hela landet.

Även på torsdagen väntas höga temperaturer – högsommarvärme väntas ända upp över Norrbotten och på flera håll i söder blir det återigen en bit över 30 grader. 

Men framåt veckoslutet slår vädret om totalt – och det kommer att vara regnigt och blåsigt framförallt i Svealand och södra Norrland.

SMHI flaggar även för åska.

Vädret slår om

På fredag börjar betydligt svalare luft att ta sig ner över Norrland, men den varma luften finns kvar över delar av södra Sverige. 

– I gränsen mellan den varma och svalare luften ser ett område med regn och skurar ut att bildas över Svealand och södra Norrland. Eventuellt kan dessa bli kraftiga med åska, meddelar SMHI.

Regn och blåst

Därefter utvecklas ett lågtryck på Östersjön, som på lördag och möjligen även söndag ser ut att ge regn och blåst i större delen av södra Sverige. 

Temperaturen kommer i samband med det att sjunka rejält i hela landet.

Längst i norr kan det bli så kallt att regnskurarna i de nordligaste delarna av fjällkedjan kan få inslag av snö.

Läs mer: Starkt lyft för klädhandeln – svenskarna handlar mer

Nästa vecka

Det fina sommarvädret ser inte ut att vara tillbaka än på ett tag.

Det lär inte vara någon värme att vänta under den kommande tiden.

Början av nästa vecka ser ut att fortsätta med relativt svalt eller kyligt väder. 

Varvas med skurar

Även om kyligare väder drar in kan solen komma att visa upp sig emellanåt under nästa vecka.

– Hur snabbt helgens lågtryck rör sig bort med tillhörande regnområde är fortfarande svårbedömt, men till början av nästa vecka har det troligen helt dragit bort österut och solen ser då åter ut att varvas med moln och en del skurar, meddelar vädermyndigheten.

Läs mer: Rekordsiffror för svensk byggjätte

Foto: F. Kvasnak

Text: Redaktionen