6 jul 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2025 04 12

Nu utfärdas en ny bedrägerivarning.

Bedrägerivågen fortsätter i Sverige.

På nytt kommer en varning för samtal som många svenskar får just nu – och det är Klarnas varumärke som nu kapats av bedragarna.

Det uppger Säkerhetskollen.

Datoriserad röst

SSF Stöldskyddsföreningen har sett en markant ökning av telefonbedrägerier där en datoriserad förinspelad röst uppger att man ringer från Klarna International.

Bedragarnas mål är att komma i kontakt med det tilltänkta offret och lura in personen i att det är Klarnas representanter den talar med.

Så låter det

Så här låter det datoriserade samtalet enligt Säkerhetskollen:

– Hej, detta är ett automatiskt meddelande från Klarna International. Vi har tagit emot en köpförfrågan på 299 Euro och den summan kommer att debiteras ditt konto. 

– Om du vill avbryta detta tryck sen på ett, eller för att begära återbetalning tryck sedan på två, eller för att få prata med vår representant, tryck sedan på nio.

Klarna varnar

Klarna informerar via sin webbsida att bedragarna ofta försöker stressa det tilltänkta offret.

Bedrägerierna kommer ofta även via mejl eller sms.

Varningstecken att hålla uppsikt på är att man ber dig bekräfta personlig information, att mejlet eller sms:et är dåligt stavat eller att grammatiken är fel.

Lämna aldrig ut

Klarna uppmanar att aldrig lämna ut dina koder, lösenord eller personuppgifter om du inte är säker på vem du har att göra med. 

Klarna meddelar att de aldrig kommer att be dig om dina inloggningsuppgifter via mobil, mejl eller sms.

– Känner du dig stressad? Om du får ett oväntat mejl, sms eller mobilsamtal som kräver att du gör något omedelbart och du inte vet vem avsändaren är, kan det vara ett försök till nätfiske, skriver Klarna.

Den som får den här typen av sms, mejl eller samtal gör rätt i att lägga på samtalet direkt och radera mejlen eller sms:en.

Den som blir utsatt för bedrägerier eller bedrägeriförsök bör direkt kontakta banken och polisen.

Foto: Utsman Media

Text: Redaktionen


Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen


10 aug 26

Jättesmäll för stort parti – unik mätning är här

2026 08 10

Inför valet i september har en unik mätning släppts. 

Det handlar om en färsk prognos från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Sämsta på 20 år 

Den nya mätningen är en ordentlig kalldusch för Moderaterna och statsminister Ulf Kristersson. Enligt prognosen ser han ut att leda M till det sämsta valresultatet på över 20 år.

Modellen fastslår att Moderaterna sannolikt får omkring 17 procent, vilket är omkring två procentenheter sämre än förra riksdagsvalet.

Det är 85 procents sannolikhet att M gör sitt sämsta val på 20 år, fastslår Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy.

–  Det är en reell risk att de även kan hamna lägre än 2002-valet som gått till historien som något av ett katastrofval för M, säger han till SvD.

”Skulle ha lite magknip”

I valet 2002 fick Moderaterna 15,3 procent. Sannolikheten för att de hamnar under den siffran i årets val beräknas till omkring 20 procent, enligt modellen.

– Det är ungefär som att kasta en tärning och hoppas på en sexa. Jag skulle ha lite magknip över den siffran om jag var moderat, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Två procent av svenskarna tror på fallande bostadspriser

Varnar för vänstersväng

Ulf Kristersson uttalade sig nyligen om opinionsläget. Han menar att oppositionens överläge beror på att de rödgrönas politik inte har ”synats i sömmarna”.

–Det är alldeles för få som granskar på allvar vad den mest vänstervridna regeringen någonsin i Sverige skulle betyda för ekonomi och säkerhet. Alltså Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet, en helt unikt vänstervriden regering, sade statsministern i Ekots lördagsintervju.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Tysklands förbundskansler kan avsättas 

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen