6 jul 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2025 04 12

Nu utfärdas en ny bedrägerivarning.

Bedrägerivågen fortsätter i Sverige.

På nytt kommer en varning för samtal som många svenskar får just nu – och det är Klarnas varumärke som nu kapats av bedragarna.

Det uppger Säkerhetskollen.

Datoriserad röst

SSF Stöldskyddsföreningen har sett en markant ökning av telefonbedrägerier där en datoriserad förinspelad röst uppger att man ringer från Klarna International.

Bedragarnas mål är att komma i kontakt med det tilltänkta offret och lura in personen i att det är Klarnas representanter den talar med.

Så låter det

Så här låter det datoriserade samtalet enligt Säkerhetskollen:

– Hej, detta är ett automatiskt meddelande från Klarna International. Vi har tagit emot en köpförfrågan på 299 Euro och den summan kommer att debiteras ditt konto. 

– Om du vill avbryta detta tryck sen på ett, eller för att begära återbetalning tryck sedan på två, eller för att få prata med vår representant, tryck sedan på nio.

Klarna varnar

Klarna informerar via sin webbsida att bedragarna ofta försöker stressa det tilltänkta offret.

Bedrägerierna kommer ofta även via mejl eller sms.

Varningstecken att hålla uppsikt på är att man ber dig bekräfta personlig information, att mejlet eller sms:et är dåligt stavat eller att grammatiken är fel.

Lämna aldrig ut

Klarna uppmanar att aldrig lämna ut dina koder, lösenord eller personuppgifter om du inte är säker på vem du har att göra med. 

Klarna meddelar att de aldrig kommer att be dig om dina inloggningsuppgifter via mobil, mejl eller sms.

– Känner du dig stressad? Om du får ett oväntat mejl, sms eller mobilsamtal som kräver att du gör något omedelbart och du inte vet vem avsändaren är, kan det vara ett försök till nätfiske, skriver Klarna.

Den som får den här typen av sms, mejl eller samtal gör rätt i att lägga på samtalet direkt och radera mejlen eller sms:en.

Den som blir utsatt för bedrägerier eller bedrägeriförsök bör direkt kontakta banken och polisen.

Foto: Utsman Media

Text: Redaktionen


27 augusti 2026

UPPGIFTER: Ny stormakt i Europa – kör om Tyskland och Frankrike

2026 08 27

En ny supermakt är på väg att resa sig i Europa.

Den nya giganten förutspås bli den ledande nationen för hela EU, inte minst militärt.

Så lyder analysen från Katalin Miklóssy, professor vid Alexanderinstitutet vid Helsingfors universitet, som pekar ut Polen som Europas kommande stormakt.

– Jag är övertygad om att vi går in i den polska eran. Denna nya supermakt kommer att framstå som en nyckelfaktor i Europas framtid just på grund av kriget, skriver Miklóssy i en ny bok enligt finländska tidningen Iltalehti.

Kör om jättarna

Enligt Miklóssy är Polen på god väg att köra om både Tyskland och Frankrike militärt. Allt bottnar i vad som hände efter den ryska invasionen av Ukraina 2022 – ett scenario Polen hade varnat för tidigare.

Efter att ett fullskaligt krig med Ryssland hade inletts förstod Europa äntligen att polska politiker hade haft rätt hela tiden. Växande militär makt, en stark ekonomi och en träffsäker analys av Ryssland förde Polen till Europas hjärta, skriver Miklóssy. 

Försvarar östra flanken

Polen investerade i sin armé i god tid innan kriget bröt ut. Ett avgörande drag för EU, menar den ungerska professorn.

Tillsammans med Finland och de baltiska länderna har Polen snabbt kunnat utveckla ett försvar av EU:s östra flank.

Polen håller därmed snabbt på att bli Europas ledande vapenexportör, och det är mycket goda nyheter för Finland. Medan USA blev en opålitlig Natopartner under Donald Trumps tid, är Polen verkligen nära, framhåller Miklóssy. 

Andra läser: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Väst tar efter

Professorn ser Östeuropas växande makt på fler plan. Exempelvis i invandringspolitiken, där flera västländer anammat mer restriktiva förhållningssätt likt de som funnits i Polen.

– År 2015 sågs dessa länder som både exempel på bristande medkänsla och snålskjutsar på EU-stöd. Deras attityder förklarades bort av deras kommunistiska förflutna. 

– Men på mindre än tio år blev motståndet mot invandring allmänt accepterat i EU, menar Miklóssy.

Andra läser: Land vill uteslutas ur Putins militärallians

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


27 augusti 2026

Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

2026 08 27

Ukraina har slagit ut en dyrbar rysk radarstation.

Ukrainska drönare fortsätter att leta sig in på rysk mark.

På torsdagseftermiddagen kommer uppgifter om att Ukraina har förstört en rysk radarstation av typen Nebo-U.

Radarstationen är värd omkring hundra miljoner dollar – motsvarande drygt 951 miljoner svenska kronor, rapporterar United24Media.

Har förstörts

Ukrainska drönarförband har skickat farkoster mot Rostov oblast – beläget förhållandevis nära Donetsk vid den östra gränsen.

Där har det militära flygfältet Millerovo attackerats.

Ryssland använder bland annat Millerovo för att skicka Shahed-drönare mot ukrainska städer.

Men nu har den viktiga Nebo-U-radarstationen vid flygfältet slagits ut.

Viktig för luftförsvaret

Nebo-U är en långräckviddig rysk radar som är konstruerad för att upptäcka och spåra flygande mål över stora avstånd, vilket gör den till en viktig komponent i Rysslands bredare luftövervakningsnätverk.

Ukraina bekräftar attacken.

– Långdistansanfallskompaniet inom den 429:e Akhilles-brigaden slog till mot en Nebo-U-radar vid flygfältet Millerovo i Rostovregionen. Det beräknade priset för en Nebo-U är 100 miljoner dollar, framhåller brigaden.

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

Mobilisering närmar sig

Samtidigt kommer uppgifter om att en ny rysk mobilisering närmar sig.

Ukrainsk underrättelse pekar på att så många som 600 000 kan mobiliseras under 2026 och 2027, rapporterar Kyiv Independent.

Planen är att Kreml ska mobilisera 300 000 i år och ytterligare 300 000 nästa år.

“Som ett svar”

Så här låter det från den ukrainska administrationen:

– Rysslands politiska ledning betraktar en ytterligare mobiliseringsvåg som ett svar på att angripargstaten har förlorat initiativet i kriget, de fortsatta ökningarna av personalförluster vid fronten samt den kraftiga inbromsningen av kontraktsrekryteringen i regionerna, menas det.

Läs mer: Här kan Sverige slås ihop med grannländerna

Foto: President of Russia Office resp Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen