Många får samma mejl just nu – radera direkt

2025 01 23

Nu utfärdas en ny bedrägerivarning.

Och den här gången har en populär streamingjättes varumärke kapats.

Det rör sig om Disney+.

Bluffmejl cirkulerar just nu och den som får sådana e-postmeddelanden gör rätt i att anmäla det direkt eller radera mejlet.

Nytt bluffmejl

Enligt Råd & Rön så uppmanar bedragarna som utger sig komma från Disney+ till att uppdatera betalningsinformation, detta genom att lämna ut känsliga uppgifter.

Om mottagaren inte gör detta så hotas denne med att tjänsten stängs av.

Det rör sig dock alltså om ett bluffmejl, och den som får denna typ av mejl bör inte följa några uppmaningar utan istället anmäla och radera mejlet.

Är på engelska

Det nya mejlet som cirkulerar är på engelska och lyder som följer:

– För att försäkra dig om att tjänsten inte avbryts, vänligen uppdatera din betalningsinformation. Om vi inte ser att du uppdaterat detta så kommer ditt Disney+-medlemskap att avbrytas.

I mejlet finns även en länk som bedragarna vill att du ska klicka på för att sedan kunna lämna detaljer om kortinformation och liknande.

Disney varnar

Även Disney själva har gått ut med en varning.

– Det kan hända att du träffar på ”skurkar” som utger sig för att vara anställda av Disney+ i syfte att komma åt dina personuppgifter eller på annat sätt försöka lura dig, framhåller Disney.

– Det här kallas även för ”nätfiske” eller ”phishing”. Du bör vara medveten om att Disney+ aldrig kommer att be dig om personuppgifter, om du inte själv kontaktar Disney+ och uppgifterna behövs för att lösa ett problem.

“Gör aldrig det”

Streamingjätten meddelar att “anställda på Disney+ eller våra ombud/representanter ber dig aldrig att uppge hela ditt kreditkortsnummer, din bankkontoinformation eller ditt lösenord per telefon eller under en chatt”.

– Disney+ kontaktar dig aldrig via sociala medier, e-post, sms eller telefon och ber om betalning eller om din privata kontoinformation som ditt lösenord eller din faktureringsinformation.

Foto: S. Feyissa

Text: Redaktionen


Blytungt besked för Trump i natt

2025 04 18

Ett nytt besked sätter den amerikanske presidenten Donald Trump i minst sagt dålig dager.

En rekordlåg nivå.

Till och med sämre än de sämsta siffrorna under hans föregående mandatperiod.

Så beskrivs resultatet från de färska mätningar som Newsweek och CNN tagit del av – och som innebär ett tufft besked för den amerikanske presidenten Donald Trump.

Rekordlågt stöd

Enligt opinionsmätningarna är Trumps stöd bland amerikanska oberoende väljare nämligen rekordlågt.

Oberoende väljare var avgörande för Trumps seger i valet 2024, där 46 procent stödde honom.

Detta jämfört med 41 procent i valet 2020 – då 54 procent i samma väljargrupp röstade på Demokraterna.

“Gillar inte hans ord”

Enligt CNN:s opinionsanalytiker Harry Enten har Trumps stöd bland oberoende väljare gått från minus 16 procent 2017 – till minus 22 procent år 2025, vilket innebär att presidenten “slagit sitt egna rekord”.

– De motsätter sig, motsätter sig, motsätter sig. De gillar helt enkelt inte de ord som kommer ur Trumps mun, framhåller Enten.

Läs mer: Trump har vaknat – får vredesutbrott direkt

“Trio i negativitet”

Trumps stöd i väljargruppen verkar ha urholkats – bland annat efter tullbeskeden den 2 april, som skakade om marknaderna ordentligt innan de sedermera stabiliserades något av en utropad paus.

– De gillar inte någonting som kommer ur Donald Trumps mun just nu, förutom kanske vad gäller invandring, men när det gäller ekonomin, när det gäller överlag och när det gäller tullar, så är det en trio för negativitet för oberoende väljare, säger Enten.

“Kina vill förhandla”

Under gårdagen meddelades det att “alla länder” numera vill träffas för att förhandla med regeringen Trump – till och med rivalen Kina, trots det handelskrig landet utkämpar med USA.

– Varje land, inklusive Kina, vill träffas, säger Trump.

Läs vidare: Trumps lycka – efter Kinabesked

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


Massiva problem i Putins presidentpalats – ökänd grupp bakom

2025 04 18

En attack av gigantiska proportioner skakar Kreml, och en ökänd hackergrupp tar på sig ansvaret.

Tio terabyte med känslig data.

Så omfattande beskrivs läckan vara efter att Ryssland utsatts för en gigantisk cyberattack.

Den ökända gruppen Anonymous har tagit på sig ansvaret för angreppet. Enligt gruppen är detta en av deras största operationer någonsin.

“För att försvara Ukraina”

Läckan ska omfatta diverse känsliga uppgifter – rörande allt från Kremltillgångar till Donald Trump.

– För att försvara Ukraina har Anonymous släppt 10 terabyte läcka uppgifter om alla företag som är verksamma i Ryssland, alla Kremls tillgångar i väst, proryska tjänstemän, Donald Trump, och mer, skriver hackergruppen själva i ett inlägg på X.

Läs mer: Glädjebesked för Putin – kopplas till Trumps politik

Ökända för sina attacker

Anonymous är ett oberoende internationellt hackerkollektiv som är ökända för sina cyberattacker mot olika regeringar, myndigheter och företag.

Kollektivet härstammar från internetforumet 4chan, där det bildades under lösa former 2003. 

Rasade mot Trump

Det här är långt ifrån första gången som hackergruppen ställer in kikarsiktet mot Kreml, eller Donald Trump för den delen.

Så sent som tidigare i veckan gick Anonymous till attack mot den amerikanske presidenten Donald Trump efter att denne försökt avfärda en rysk robotattack som ett “misstag”.

– Trump avfärdar terrorattacken som "ett misstag", trots att Ryssland attackerade civila två gånger och synligt firar massakern online, skriver gruppen i ett inlägg på Blueskyy.

Läs vidare: Blytungt besked för Trump i natt

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen