Många drabbas av besvärlig sjukdom – orsakas av skärmar

2024 09 02

Experter slår larm om att allt fler drabbas av en besvärlig sjukdom som orsakas av skärmar, men det finns sätt att undvika problemet.

De flesta människor spenderar åtskilliga timmar per dygn framför skärmar.

Det kan få långvariga konsekvenser för våra ögon, enligt experter.

Allt fler drabbas av ögontorrhet och andra besvär, vilket kanske inte låter så farligt – men problemet riskerar att bli värre med tiden, varnar norska experter, enligt NRK.

”Livskvaliteten försämras kraftigt”

Ögonläkaren och professorn Tor Paaske Utheim är en av flera experter som slår larm, rapporterar den norska kanalen.

De senaste åren har det skett en relativt stor ökning av förekomsten av torra ögon, särskilt bland yngre personer.

– Det är mer än bara lite obehag. Det är en inflammatorisk sjukdom. Många patienter upplever att de är mindre produktiva både hemma och på jobbet och att deras livskvalitet försämras kraftigt, säger Tor Paaske Utheim till kanalen.

Frekvent skärmanvändning leder till att vi blinkar mycket mindre när vi sitter framför skärmen, vilket kan orsaka besvär med tiden.

– Att blinka är viktigt då det hjälper till att förnya tårfilmen. Det är vanligt att patienterna blir sämre under hela dagen efter många timmars skärmanvändning och att de blir bättre under perioder utan skärm, säger han.

Minska riskfaktorer

Ögontorrhet behöver förstås inte alltid bero på mycket skärmtid, det finns även andra faktorer som kan lika bakom den typen av besvär.

Men det är ändå viktigt att minska riskfaktorer för att motverka problemet.

Ett sätt kan vara att minska skärmtiden, vilket många dock tycker är svårt.

Andra sätt kan vara att placera skärmen lågt så att man kan titta ned på den, vilket är bra för ögonen.

Man bör också ta regelbundna pauser och tänka på att blinka mycket.

Dessutom bör man undvika skärmar med reflexer och istället använda ”matta” skärmar.

Om man har nedsatt syn ska man också se till att ha glasögon som är väl anpassade för skärmanvändning, enligt Tor Paaske Utheim.

Om problemet med torra ögon inte behandlas så blir det i regel värre år för år.

Även Norges Optikerförbund har noterat att fler verkar ha problem med torra ögon, och tror att ökad skärmtid är en av förklaringarna bakom ökningen, rapporterar NRK.

Foto: Emily Wade

Text: Redaktionen


19 dec 2025

Norwegian sätter in direktflyg – ingen konkurrent vill flyga dit

2025 12 19

Norwegian satsar på en ny direktlinje under 2026.

Flygbolaget kommer i juni 2026 inviga den nya linjen som kommer trafikeras två gånger i veckan.

– Den 27 juni 2026 inviger Norwegian sin första direktlinje mellan Köpenhamn och Tbilisi, uppger Norwegian.

– Det är första gången Georgiens huvudstad får direktflyg från Norden – ett steg som väntas underlätta resandet för både turister och affärsresenärer.

Välkomnas av Georgien

Beskedet välkomnas i Georgien som tror att den nya direktlinjen kommer bli värdefull för båda länderna.

– Den här nya rutten representerar ett viktigt steg i att stärka Georgiens förbindelser med norra Europa och skapa fler möjligheter till kulturutbyte, växande turism och affärssamarbeten, säger chefen för Georgiens nationella turistorganisation, Maia Omiadze, i ett uttalande.

Restiden halveras

I dagsläget kräver resor från Skandinavien till Georgiens huvudstad minst ett byte och restiden blir därav oftast uppemot elva timmar.

Med den nya linjen kortas tiden ner ordentligt, då flyget endast kommer ta omkring 4,5 timmar.

– Vi ser fram emot att välkomna fler turister från Danmark och södra Sverige för att upptäcka Georgiens mångsidiga upplevelser, rika historia och varma gästfrihet – där tiden står stilla, säger Maia Omiadze.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: Här är årets smartaste bilköp

Georgien

Georgien ligger på gränsen mellan Europa och Asien.

Landet har en kuststräcka vid Svarta havet men sträcker sig också högt upp i Kaukasusbergen.

Sidenvägen passerar landet och regionen har därför varit en mötesplats för världens civilisationer under historien.

Gränsar mot Ryssland

I norr gränsar Georgien till Ryssland.

Söder om landet ligger Armenien och Turkiet och Azerbajdzjan ligger österut.

– Georgien har identifierat de skandinaviska länderna som en av de viktigaste marknaderna i processen att utveckla flyg- och turismsektorerna, uppger Norwegian.

– Norwegians direktlinje möjliggör både affärs- och fritidsresor från Nordeuropa, vilket kommer att bredda Georgiens synlighet i en region där direkt tillgång fram till nu har varit begränsad.

LÄS OCKSÅ: Helt unik fabrik ska byggas i Sverige – ska stå färdig 2028

Foto: Norwegian

Text: Redaktionen


Ryska folket drar i nödbromsen – 50 procents skillnad

2025 12 19

Den första veckan i januari firar Ryssland nyår med pompa och ståt. Hela landet stängs praktiskt taget och många ryssar tar semester.

I år präglas dock perioden av stora oroligheter.  

Det kärva ekonomiska läget tvingar den ryska befolkningen att hålla hårt i plånboken.

Hushållen förväntas spendera i genomsnitt 14 000 rubel (175 dollar) under semestern – en minskning med nästan 50 procent jämfört med föregående år, rapporterar oberoende Moscow Times med hänvisning till en undersökning från marknadsanalystjänsten Avito. 

– Stigande inflation samt högre priser på mat, el och vatten och kläder tvingar konsumenterna att spara pengar, säger den ryske ekonomiprofessorn Alexander Safonov, enligt tidningen.

– Folk begränsar sina inköp och utgifter, inklusive utgifter till nyårsfiranden. Oavsett hur mycket man tjänar är den allmänna trenden att minska sina utgifter, fortsätter han.

LÄS MER: Varnar för attack 2027 – USA skickar vapen i rasande takt

Klassiska varan försvinner

Flera nyckelingredienser under det ryska nyårsfirandet har noterat kraftiga prisökningar – bland annat klassikern röd kaviar som numera blivit en lyxvara för de flesta hushåll.

– Den kommer bara finnas som ett ”symboliskt inslag” i många hem, berättar Alexander Safonov.

Enligt professorn blir årets nyårsmenyer bli betydlig glesare än tidigare.

– För många familjer kommer högtidsmåltiderna att begränsas till traditionella rätter som sallad Olivier, ett litet urval av drycker och billiga grönsaker och frukt, säger han.

Sallad Olivier, också känd som rysk sallad, är en klassisk rätt i Ryssland. Den består huvudsakligen av potatis, ägg och majonnäs.

LÄS OCKSÅ: Elgiganten-mejl cirkulerar – radera direkt om du får det 

Foto: V. Adutskevich

Text: Redaktionen