Man våldtog kvinna i en halvtimme – nu sänks straffet

2024 05 08

Stor uppmärksamhet riktas nu mot ett domslut från hovrätten.

Det var i Helsingborg som brottet ägde rum.

Närmare bestämt var det vid Furutorpsplatsen i de centrala delarna av staden som en kvinna var på väg hem från en utekväll när en man gav sig på henne.

Han tryckte ner henne på marken och våldtog henne.

Nu sänks mannens straff från fem till fyra års fängelse enligt ett nytt beslut från hovrätten, rapporterar Dagens Nyheter.

“Inte grovt”

Mannen våldtog kvinnan i en halvtimme och slutade först då personer i närheten ringt polisen.

Tingsrätten dömde till en början mannen till fem års fängelse för grov brottslighet med hänvisning till “särskild hänsynslöshet och råhet”.

Den bedömningen gör inte hovrätten, som nu sänker straffet till fyra års fängelse.

Detta eftersom man anser att kvinnans skador inte var tillräckligt allvarliga, och att det “inte var ett särskilt utdraget förlopp”.

“Är magstarkt”

Riksåklagaren har överklagat domen till Högsta domstolen och vill att de ska se över saken.

– Att tycka att bli våldtagen en halvtimme är kortvarigt, det är lite magstarkt, säger byråchef My Hedström vid Åklagarmyndigheten till DN.

Det är oklart när en ny bedömning kan komma att ske.

Stärker arbetet

Regeringen har aviserat att man kommer att stärka arbetet mot mäns våld mot kvinnor.

Det efter flera fall där män mördat kvinnor de har, eller har haft en relation med under den senaste tiden.

– Den senaste tidens händelser är ett pågående misslyckande för samhället, och ett enormt svek mot brottsoffren och deras anhöriga, säger justitieminister Gunnar Strömmer (M).

– Det finns en stark beslutsamhet i hela samhället för att få ett slut på det dödliga våldet. 

Utbrett problem

Jämställdhetsminister Paulina Brandberg framhåller att det rör sig om ett utbrett problem.

– Mäns våld mot kvinnor är ett utbrett samhällsproblem som varje år kostar kvinnor livet, säger hon.

– Regeringen är tydlig med att mäns våld mot kvinnor ska bekämpas med samma kraft som vi bekämpar gängkriminaliteten.

Foto: TI Law Firm

Text: Redaktionen


Jätteras för ett parti – ny mätning är här

2026 08 22

Med bara några veckor kvar till valet nås Tidöpartierna av ett oroväckande besked.

Sannolikheten för att Liberalerna klarar riksdagsspärren har störtdykt.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen är unik i sitt slag och bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Liberalernas chanser att klara riksdagsspärren har minskat kraftigt. På bara en vecka har sannolikheten sjunkit från 44 till 29 procent.

Samtidigt bedöms sannolikheten för en Tidöseger i valet till mindre än 10 procent.

– Det är fortfarande en väldigt kännbar skillnad mellan blocken, och Liberalernas läge ser allt sämre ut. Allra mest troligt är att det blir ett maktskifte, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

”Ingen tendens till spurt”

I juni visade samma modell att Liberalerna hade 50 procents sannolikhet att klara fyraprocentsspärren.

Men den senaste veckan har situationen förändrats drastiskt. L har hamnat långt under spärren i flera opinionsundersökningar, vilket Newsworthy tagit hänsyn till.

– Det finns ingen tendens till spurt i datan så därför börjar det sjunka ned. Nu säger modellen: Okej, det är för lite tid kvar för att något ska hända, säger statistikern Jonas Wallin till tidningen.

Utan Liberalerna kommer Tidöpartierna få mycket svårt att samla en majoritet i riksdagen.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet 

Utesluter stödröster

Kräftgången fortsätter för Liberalerna.

Och partiet kan inte räkna med någon hjälp från Sverigedemokraterna.

Det fastslår SD-ledaren Jimmie Åkesson. Han uppmanar SD-väljare att inte stödrösta på L, trots att partiets överlevnad är avgörande för högersidan.

–  Jag uppmanar ingen att på något sätt stödrösta på dem. Man bör stödrösta på Sverigedemokraterna, säger han till TV4 och beskriver L som SD:s ”motpol” i Tidösamarbetet.

– Liberalernas förhandlingsposition kanske inte är den som sverigedemokratiska väljare vill ska vara den starka. 

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen