13 jan 2026

Man stoppad på flygplatsen – hade med sig död kvinna

2026 01 13

Flygplatspersonalen på Teneriffa fick en chock när en man försökte ta med sig sin avlidna fru genom säkerhetskontrollen.

Mannen, som är i 80-årsåldern, rullade sin fru i rullstol när personalen insåg att någonting var fel.

När saken undersöktes visade det sig att kvinnan var livlös. Kroppen var kall och hon andades inte.

– Personalen underrättade omedelbart sin chef. Inom några minuter aktiverades nödprotokollet och ett flertal säkerhetsvakter, poliser från civilgardet och kriminaltekniker anlände till platsen, uppger en flygplatsanställd till Diario de Avisos.

Skyllde på flygplatsen

Mannen ska ha berättat för polisen att hans fru hade dött några timmar innan paret anlände till flygplatsen, skriver Daily Mail.

Utsagan ska senare ha justerats och enligt personalen på plats ska den äldre mannen ha försökt tillskriva flygplatsen skulden för sin frus död. 

Utredningen pågår fortfarande och det är ännu inte känt hur eller exakt när kvinnan ska ha avlidit.

LÄS MER: Populäraste elbilarna i Sverige – hela listan

Har hänt förr

Det är inte första gången som en liknande incident äger rum på en flygplats full av semesterfirare. Så sent som förra månaden rullades en 89-årig kvinna ombord på ett EasyJet-flyg från Spanien till Storbritannien av sina släktingar, som ska ha sagt att hon “bara mådde dåligt och hade somnat”, enligt den brittiska tidningen.

Strax före avfärd upptäckte dock kabinpersonalen att kvinnan hade avlidit och flyget fick vända innan det hade lämnat landningsbanan. Totalt blev det en försening på tolv timmar.

– Medpassagerare berättade hur kroppen hade knuffats med en rullstol till gruppens säten längst bak i flygplanet och lyfts in i hennes säte, assisterad av fem familjemedlemmar, skriver Daily Mail.

Enligt vittnen ombord på flyget ska släktingarna ha försökt komma undan med påståendet “det är okej, vi är läkare”.

LÄS MER: Apple säkrar jätteavtal – ny funktion till iPhone

Arkivfoto: W. Tjia

Text: Redaktionen


4 feb 2026

S-ledaren: ”Det är helt sjukt – hela personalen har lämnat”

2026 02 27

Magdalena Andersson (S) är besvärad.

Socialdemokraternas partiledare menar att det finns problem med systemet för arbetskraftsinvandring.

Detta efter att S-ledaren gjort ett besök i Norrbotten som lämnade avtryck.

Där har man enligt Andersson tvingats stänga avdelningar på äldreboenden – på grund av att “hela personalen har utvisats”, rapporterar Dagens industri.

“Det är helt sjuk”

Det nuvarande systemet fungerar inte, menar hon.

S-ledaren anser att förändringar krävs – detta efter bland annat ett besök i Norrbotten.

– Där har man fått stänga avdelningar på äldreboenden för att hela personalen har utvisats. Det är helt sjukt, säger hon till Di.

“Fungerar inte”

S-ledaren menar vidare att regeringen och SD försöker komma åt fusk med arbetstillstånd på “ett väldigt stelbent sätt” – och pekar på just exemplet i Norrbotten.

– Det är uppenbart att det som gäller nu, där det är helt upp till arbetsgivaren att bestämma vilka som kommer i kombination med ett lönegolv, inte fungerar, säger hon.

Läs mer: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

25 procent

I Harads i Norrbotten har 25 procent av äldreboendenas personal försvunnit på två år.

Personalrekryteraren Marie Mattson är besviken.

– Det säger ”de måste integrera sig, de måste lära sig språket”. Mina medarbetare har gjort allt rätt och ändå hjälpte det inte, säger hon till SVT.

Skärpta regler

“Skärpta regler för arbetskraftsinvandring ska stoppa missbruket och stärka kontrollen”.

Så lät det från regeringen mot slutet av 2025.

– Arbetskraftsinvandringen till Sverige ska ske under rättvisa och ordnade former, sade migrationsminister Johan Forssell (M) då.

– Därför genomför regeringen nu en omfattande reform som sätter stopp för missbruk och stärker kontrollen. Med skärpta regler, nya straffbestämmelser och tydligare ansvar bygger vi ett system som skyddar kvalificerade arbetstagare och gynnar seriösa arbetsgivare.

Läs mer: ”Lägg av, skärp dig” – Sverige dundrar mot Trump

Foto: M. Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


28 februari 2026

Massivt missillarm i Ryssland – första gången i kriget

2026 02 28

Ett historiskt larm ljuder över Ryssland.

Ryska myndigheter har utfärdat ett omfattande missillarm i ett dussintals regioner långt från gränsen mot Ukraina.

Aldrig tidigare under kriget har ett larm av denna omfattning gått ut över Ryssland, rapporterar ukrainska Pravda.

13 ryska regioner larmas

En ”missilriskvarning” i minst 13 ryska regioner har utfärdats i Ryssland –  många av dem långt in i landet –  inklusive Tatarstan, Bashkortostan, Udmurtia, Samara och Sverdlovsk.

Det är första gången sedan invasionen 2022 som dessa områden varnas för ett möjligt missilangrepp.

För åtminstone åtta av regionerna är det första gången någonsin som en sådan varning har utfärdats.

En lokal myndighet i Chuvashia uppger att en missil skjutits ner över regionen, medan en annan ska ha ändrat kurs och lämnat området.

LÄS MER: Ryskt panikdrag vid fronten – går emot alla regler

Evakueringar och nedstängingar

I flera städer ställdes kollektivtrafiken in tillfälligt och skolbarn evakuerades, rapporterar ryska medier.

– Vi uppmanar invånare att stanna inomhus och söka skydd om möjligt, uppger en talesperson för en av de ryska regionerna som drabbats.

I Samara utrymdes personal på Kurumoch internationella flygplats som en försiktighetsåtgärd när varningen trädde i kraft.

Under eftermiddagen meddelade Rysslands nödsituationstjänst att man avslutat missilvarningsläget i flera regioner efter att hotbilden ansågs ha avtagit.

Flamingo-missiler bakom larm

Uppmärksamheten kring det massiva larmet kommer i skuggan av rapporter om att Ukraina ökat användningen av sina långräckviddsmissiler, särskilt de så kallade Flamingo-missilerna.

Under hösten uppgav Ukraina att man hade börjat använda inhemskt producerade Flamingo-missiler för attacker mot mål inne i Ryssland.

Produktionen uppgavs under oktober ligga på två till tre missiler per dag, med planer på att öka till omkring sju per dag före månadens slut.

Nyligen uppgav president Volodymyr Zelenskyj att samtliga FP-5 Flamingo-missiler som avfyrades mot Votkinsks maskinbyggnadsfabrik i den ryska republiken Udmurtien nådde sina mål, vilket enligt honom visade vapensystemets höga precision och kvalitet.

– Det förekom luftförsvarsmissar och det förekom direkta träffar, men det viktigaste är att alla missiler som avfyrades nådde sina mål. Jag tycker det här är ett riktigt framsteg för vår industri, sa Zelenskyj.

LÄS MER: Ryssland trotsar väst – risk för konfrontation i Engelska kanalen

Foto: U.S.-Navy-Photo-by-Mass-Communication-Specialist-2nd-Class-Thomas-Gooley

Text: Redaktionen