Man fick råd att åka hem för förkylning – dog i akutens väntrum

2024 11 21

En person har förlorat livet vid en akutmottagning i Umeå.

Det rör sig om en man i Umeå som tidigare sökt hjälp för hälsobesvär vid en hälsocentral.

Efter att ha skickats hem med vad personalen bedömde var en förkylning så dog han senare i akutens väntrum.

Det rapporterar Sveriges Radio.

Sökte hjälp

Mannen hade sökt hjälp hos sin hälsocentral för flera olika besvär.

Han upplevde bland annat andningsbesvär, hosta och feber.

Uppmaningen från personalen var då att behandla en förkylning, och mannen åkte hem med råd om hur han skulle komma på bättringsvägen igen.

Dog i väntrummet

Mannen återhämtade sig dock inte från hälsobesvären.

Han tog sig därför in till akutmottagningen, men föll ihop i väntrummet.

Dödsorsaken har fastställts till hjärtsvikt orsakad av blodproppar i lungorna.

Inspektionen för vård och omsorg har nu för avsikt att utreda händelsen - och centralt i utredningen är varför hälsocentralen inte ställde fler frågor för att lista ut vad han hade för slags problem.

“Bristen på platser dödar”

Det är inte bara felaktiga bedömningar som tycks leda till dödsfall inom vården.

Bristen på vårdplatser bedöms även vara ett mycket stort problem.

Så mycket som 42 procent av dödsfallen i slutenvården har en tydlig koppling till brist på vårdplatser, resursbrist eller personalbrist.

Det uppger facktidningen Sjukhusläkaren.

– Bristen på vårdplatser dödar, skriver Sjukhusläkaren.

“Blir beklämd”

Sjukhusläkaren har pratat med Neil Ormedrod (V), ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden i Region Uppsala.

– Jag blir beklämd, säger han om saken.

– Det visar att resursbristen inom vården är ett stort samhällsproblem som i ytterlighetsfall kostar människoliv. Vi arbetar kontinuerligt i Region Uppsala för att stärka vården och patientsäkerheten.

Utbredda problem i vården har under de senaste åren fått allt mer uppmärksamhet och återkommande krav ställs på politiker om att satsa mer resurser på vården.

Detta för att förhindra dödsfall som orsakas av felbedömningar och brist på vårdplatser.

Foto: Smallbox

Text: Redaktionen


Ryanair kan stoppa alla flyg till populärt resmål

2025 09 12

Ryanair överväger att permanent stoppa sina flyg till ett land i Mellanöstern.

Det handlar om flyg till Israel – ett beslut som skulle påverka resandet till landet kraftigt.

Ryanairs vd, Michael O’Leary, meddelar att flygbolaget kanske inte återvänder ens när våldet i Gazaområdet avtar.

– Jag tror att det finns en stor möjlighet att vi inte kommer att bry oss om att återvända till Israel när det nuvarande våldet avtar, säger O’Leary till journalister i Dublin.

Tidigare under sommaren meddelade Ryanair att de tidigast skulle återuppta flygningarna den 25 oktober, men osäkerheten kring säkerheten och samarbetet med lokala myndigheter har försenat planerna ytterligare, rapporterar The Times of Israel.

Problem med myndigheter

O’Leary beskriver situationen som frustrerande.

– Vi blir konstant motarbetade av flygplatsmyndigheterna, säger han.

Ryanair invänder mot att Tel Avivs Ben Gurion-flygplats tar ut en högre taxa för användning av huvudterminalen när den billigare lågpristerminalen är stängd av säkerhetsskäl.

Konsekvenser för resenärer

Detta har lett till att Ryanair överväger att dra sig ur marknaden helt.

Det kan påverka tusentals passagerare som använder flygbolaget för resor till regionen med högre biljettpriser och färre lågprisalternativ.

– Om inte israelerna tar sig samman och slutar störa oss, har vi ärligt talat mycket mer tillväxt på andra håll i Europa, säger han.

Frispråkig ledare

Det är inte första gången Ryanairs vd Michael O’Leary uttalar sig om hur krig påverkar flygtrafiken.

Under flera år har han varit en frispråkig röst i diskussionen om säkerhetsläget i Europa och Mellanöstern.

O’Leary varnar för att kriget i Ukraina och ryska drönarattacker kommer att påverka europeiskt flygresande i flera år framöver, rapporterar Reuters.

– Risken är en kontinuerlig störning snarare än en säkerhetsfråga, sade han efter att Polen tidigare i veckan skjutit ner misstänkta ryska drönare och tvingats stänga flera flygplatser tillfälligt.

Händelsen ledde till kraftiga förseningar och begränsat luftrum över Polen.

Beslutet över Israels framtid för Ryanair väntas bli avgörande för hur flygtrafiken utvecklas i regionen under de kommande månaderna.

Foto: Portuguese Gravity

Text: Redaktionen


Ny lågpriskedja kommer till Sverige

2025 09 12

Ett nytt alternativ till Rusta och Clas Ohlson kommer till den svenska marknaden.

Kedjor som Rusta, Clas Ohlson och Dollarstore fortsätter att breda ut sig i Sverige.

Samtidigt kommer nu besked om att en ny lågpriskedja kommer till den svenska marknaden.

Det handlar om den finska jätten Puuilo, uppger Hufvudstadsbladet.

Puuilo till Sverige

Clas Ohlson och Rusta får alltså ny konkurrens.

I samband med kedjans delårsrapport framhåller Puuilo att de ämnar etablera sig på den svenska marknaden.

– Puuilos ledning har reviderat sin uppskattning av butikspotentialen i Finland uppåt till över 90 butiker, meddelar bolaget.

– Företaget kommer också att inleda en organisk internationell expansion, för vilken det kommer att öppna butiker i Sverige.

Oklart var

Det är i nuläget oklart var och när och hur många butiker som kommer att öppna i Sverige.

Vd Juha Saarela bekräftar dock ambitionen.

– Vi ser betydligt större potential att utöka vårt butiksnätverk i Finland än vad vi tidigare beräknat, säger han i ett pressmeddelande.

– Dessutom har vi noggrant utvärderat utsikterna för Puuilo-butiker utomlands och kommer att testa butiker i Sverige under strategiperioden.

Läs mer: UPPGIFTER: Amerikansk snabbmatsjätte kommer till Sverige

Det är Puuilo

Puuilo grundades år 1982 och är en av de ledande lågprisvaruhuskedjorna i Finland.

I dagsläget finns omkring 40 butiker i hemlandet, men som framgår av pressmeddelandet finns planer på att öka det till uppemot 90 stycken.

Det säljs där

Till Puuilos sortiment ingår bland annat byggmaterial, verktyg, biltillbehör, trädgårdsredskap, djurfoder och samt ett brett urval av hushållsvaror.

– Puuilo startade som en snickarverkstad, förklarar kedjan om sin historia.

– Först fanns det sex gamla bussar, som gick runt Finlands byars och städers marknadsplatser, och sålde järnvaror. I början av 2000-talet övergavs bussarna och byggandet av affärer började.

Läs mer: Arbetsförmedlingen: Här finns jobben i höst

Foto: G. Ribeiro

Text: Redaktionen