Män anses smartare i viktig hushållsfråga – experten håller inte med alls

2024 11 11

Män anses vara smartare än kvinnor när det gäller privatekonomi.

Det anser i alla fall 1500 personer som deltagit i en undersökning från Sparbanken syd.

I undersökningen ingår både män och kvinnor och den samlade bilden tycks alltså vara att det är män som har bättre koll på ekonomi, rapporterar Sveriges Radio.

Men det kan knappast stämma, enligt Jon Davidsson som är affärsområdeschef på Spar & Försäkra på samma bank.

– Jag tror inte alls att det är så. Om vi ser på kvinnor som verkligen investerar och går in på aktiemarknaden och börsen över tid så är de ofta skickligare placerare än vad män är, säger han till radion.

Stor skillnad i sparandet

Uppfattningen om att män skulle vara bättre på privatekonomi än kvinnor möts alltså med stor skepsis. Enligt Jon Davidsson är det mer “en känsla”.

Vad undersökningen däremot slår fast är att det är stor skillnad på kvinnor och mäns sparande.

Kvinnor sparar betydligt mindre än männen.

– Fortfarande 2024 är det faktiskt så att kvinnor i Sverige har ungefär 90 procent av mäns lön, och det spiller naturligtvis över på sparandet också, säger Jon Davidsson.

Han tillägger:

– Men vi kan också se skillnad i att kvinnor sparar mindre än män, men man sparar också mer försiktigt och använder sparkonto i mindre utsträckning än män.

Forskning: rika är inte smartare

Sambandet mellan intelligens och ekonomi har undersökts förr.

Tidigare i år kunde forskning från Linköpings universitet visa att folk som tjänar mest pengar i Sverige inte är smartare än de med lägre inkomst – trots att det kanske är deras egen uppfattning.

Faktum är att den rikaste procenten presterar sämre på IQ-test än personer med mindre pengar.

– Det betyder inte att de med de högsta lönerna är korkade, de har fortfarande en mycket hög intelligens jämfört med resten av befolkningen. Men det visar tydligt att den procent som tjänar allra mest är något mindre intelligenta än de topp två och tre procenten, sade Marc Keuschnigg, docent vid Institutionen för analytisk sociologi på Linköpings universitet, till GP i våras.

Foto: T. Papai

Text: Redaktionen


18 jun 26

Logga inte in: BankID-varning utfärdas

2026 06 18

Anmälningar väller in till polisen.

En ny bedrägerivåg riktar sig mot äldre och flera har redan blivit lurade.

Än så länge kopplas fallen till Gotland, men bedrägerierna kan sprida sig till andra delar av Sverige.

Enligt polisen har ett antal fullbordade brott konstaterats där det försvunnit tiotusentals kronor.

Bedrägerierna följer samma mönster: bedragaren uppger att den företräder polisen när den ringer till brottsoffren.

– Under samtalet syns även polisens logotyp i brottsoffrets telefon, framhåller polisen.

Nästa steg i bedrägeriet handlar om e-legitimationstjänsten Bank-ID.

– Genom att oroa och stressa brottsoffret med att någon gjort köp med brottsoffrets konton förleder man brottsoffret att logga in med Bank-ID och göra olika slags transaktioner och på så vis har brottsoffrens konton tömts på pengar, uppger polisen.

Skarp uppmaning om Bank-ID

Nu går polisen ut med en tydlig uppmaning kopplad till Bank-ID.

– Logga aldrig in med Bank-ID på uppmaning av någon som ringt upp dig, betonar myndigheten.

Vidare framhåller polisen att de aldrig ringer upp personer och ber dem att logga in på tjänster eller föra över pengar. Myndigheten betonar också att ingen polislogga syns i telefonen när polisen ringer.

– Varje gång någon uppringare ber dig logga in någonstans så ska du lägga på luren. Även om du ser en logotyp på telefonen när de ringer, säger polisens presstalesperson Daniel Wikdahl till tidningen Helagotland.

Han beskriver bedrägerivågen som ett klassiskt exempel på hur bedragare går till väga för att lura äldre personer på stora summor.

– Som vid så många andra åldringsbrott försöker bedragarna skrämma, oroa och stressa den utsatta personen genom att säga något i stil med att någon redan kommit över deras konto.

ANDRA LÄSER:

Sverige slår USA – hamnar en plats före 

SWEDBANK: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen


18 jun 26

Höjer beredskapen i stora delar av Sverige

2026 06 19

Ett omfattande oväder drar in över Sverige.

Under lördagen har SMHI utfärdat varningar för kraftig åska i 16 län.

Nu agerar Eon.

Elnätsjätten höjer beredskapen i Götaland och Svealand inför midsommardagen.

– Vi följer väderutvecklingen noggrant och har förstärkt vår beredskap med extra resurser hos våra entreprenörer. Vår driftcentral är bemannad för att snabbt kunna agera om ovädret orsakar störningar i elnätet, säger Lena Berglund, regionchef på Eon.

”Tappa upp vatten”

Eon varnar för att åskovädret kan orsaka strömavbrott. Blixtnedslag kan skada elnätets anläggningar, samtidigt som kraftigt regn och hårda vindbyar kan leda till nedfallna träd och andra störningar.

Vanligtvis orsakar åskoväder kortvariga strömavbrott, men längre avbrott kan förekomma om anläggningar skadas så allvarligt att omfattande reparationsarbete krävs.  

– De senaste årens stora investeringar i vädersäkring har gjort elnätet betydligt mer robust, men det går aldrig att helt skydda sig mot naturens krafter. Därför höjer vi nu beredskapen och uppmanar också allmänheten att förbereda sig, säger Lena Berglund.

Allmänheten uppmanas att ha ficklampor, batterier och laddade mobiltelefoner tillgängliga.

Enligt Eon kan det också vara klokt att tappa upp extra vatten eftersom vattenförsörjningen kan påverkas vid längre avbrott.

ANDRA LÄSER: Populär utbildning kan begränsas kraftigt i Sverige

Sexton län

Här är samtliga 16 län som berörs av SMHI:s varningar under lördagen:

- Skåne län

- Blekinge län

- Hallands län

- Kronobergs län

- Kalmar län

- Jönköpings län

- Västra Götalands län

- Värmlands län

- Örebro län

- Östergötlands län

- Södermanlands län

- Västmanlands län

- Uppsala län

- Stockholms län

- Dalarnas län

- Gävleborgs län

LÄS OCKSÅ: Sverige slår USA – hamnar en plats före

Foto: Arniii

Text: Redaktionen