20 okt 2025

Mäktigt fenomen på himlen just nu – “Detta är sällsynt”

2025 01 19

Nu i januari kan himlaobservatörer se ett ovanligt fenomen.

Fenomenet är tillgängligt för blotta ögat just nu och under ett par veckor framöver.

Den som ger sig ut i rätt tid och tittar åt rätt håll kan se inte en, två eller tre, utan fyra planeter.

Venus, Mars, Jupiter och Saturnus är alltså möjliga att skåda den kommande tiden.

Det rapporterar Expressen.

“Är sällsynt”

Peter Linde, ordförande i Svenska astronomiska sällskapet, förklarar att det kan dröja innan chansen kommer igen.

– Det är ganska sällsynt, säger han till Expressen.

Gör detta

För den som är intresserad så rekommenderar Linde att ladda ner tjänsten “Stellarium”, för att få koll på när och hur man kan se planeterna i skyn.

– Strax efter solnedgången, när det har blivit mörkt i väst och sydväst, syns ett mycket ljust objekt på himlen – det ljusaste efter solen och månen – och det är planeten Venus, säger han.

Nära syns därefter även Saturnus, Mars och Jupiter.

"Är speciellt"

Jenifer Millard, vetenskapskommunikatör och astronom vid Fifth Star Labs i Storbritannien, menar att bilder inte kan jämföras med att se planeterna med blotta ögat.

– Det är något speciellt med att titta på planeterna med egna ögon, säger hon till BBC.

– Ja, man kan gå in på Google och få en mer spektakulär bild av alla dessa planeter. Men när du tittar på dessa objekt är det fotoner som har färdats miljontals eller miljarder kilometer genom rymden för att träffa din näthinna.

Bra start på året

Om du älskar astronomi har 2025 redan börjat starkt med ett fantastiskt himlavalvsevenemang.

I januari har man alltså möjlighet att se fyra ljusstarka planeter - Jupiter, Mars, Venus och Saturnus - i en enda svepande vy varje natt. 

Neptunus och Uranus kommer också att vara där, men är inte synliga med blotta ögat.

Så här beskriver Fast Company med hänvisning till NASA fenomenet:

– Dessa planeters rörelse, som kallas ”planetparaden”, kommer att se ljusa ut på den mörka himlen och se ut att vara i linje - men det är inte riktigt en linje. De ser bara ut på det sättet längs en linje över himlen som kallas ekliptikan, som representerar solsystemets plan där planeterna kretsar runt solen.

Foto: J. Korpiva

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland stoppar oljeexport efter attack

2025 11 14

2 procent av världens olja har stoppats efter storskalig attack i Ryssland.

En ukrainsk drönarattack mot Novorossiysk har lett till att Ryssland tillfälligt stoppat hamnens oljeexport, vilket motsvarar cirka 2 % av den globala oljetillgången, rapporterar Reuters.

Attack mot oljeinfrastruktur

Novorossiysk är en viktig oljehamn vid Svarta havet och en central del av Rysslands oljeexport.

Lokala myndigheter uppger att en drönarattack skadat två kajer vid Sheskharis-terminalen, en oljehamn, samt ett kajfartyg och en oljedepå. Tre besättningsmän har skadats.

– Novorossiysk drabbades mest. Mer än 170 personer och 50 enheter har hanterat konsekvenserna av attacken, genom att snabbt släcka bränder och assistera invånare, skriver Veniamin Kondratyev, guvernör i Krasnodarregionen, där Novorossiysk ligger, på sociala medier.

LÄS MER: UPPGIFTER: Rysk drönarbas sprängd

Påverkan på oljeexport

Att Novorossiysk stoppat sin oljeexport innebär att 2,2 miljoner fat per dag, eller 2 % av den globala oljetillgången påverkas, enligt industrikällor,

Enligt industrikällor exporterade Novorossiysk 3,22 miljoner ton råolja i oktober, motsvarande 761 000 fat per dag, och totalt 24,716 miljoner ton under årets första tio månader. 

Attacken på oljehamnen har snabbt lett till att oljepriserna stigit med över 2 % på grund av oro för minskad tillgång.

Transneft, Rysslands pipeline-monopol, har också tillfälligt tvingats att avbryta leveranser till Novorossiysk, men företaget har ännu inte kommenterat situationen.

Tidigare attacker

Attacken är en av de största mot rysk oljeinfrastruktur de senaste månaderna.

Ukrainas långdistans drönar- och sjöattacker har tidigare riktats mot både baltiska och svarta havs-hamnar samt raffinerier, i syfte att försvåra Rysslands finansiering av kriget.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar att Kyiv även avfyrat långdistans-kryssningsmissiler “Long Neptune” mot mål i Ryssland under natten, och att sådana attacker blivit alltmer framgångsrika.

– Vi producerar mer, sade Zelenskyj, tillsammans med videon där Long Neptune-missiler avfyras mot ryska mål, uppger Newsweek.

Förutom oljehamnen skadades även bostadshus och kustnära strukturer, och delar av drönarna föll på ryska spannmålsdepåer.

Rapporter uppger även att en kran och flera containers har skadats skadades, samt att ett icke-sanktionerat containerskepp träffats.

LÄS MER: Putin desperat – vänder sig till Rysslands fattigaste

Foto: President of Russia Office resp WORKSITE

Text: Redaktionen


SMHI: “En del platser kan få säsongens första snöfall”

2025 11 14

SMHI ger besked om att snöfall kan vara att vänta i de södra delarna av landet.

Vintern är på väg och det blir allt kallare i Sverige.

På håll i de norra delarna av landet har det redan börjat snöa – och nu ger SMHI besked om att säsongens första snöfall i södra Sverige är på gång.

Då kommer det

Kyla drar in över landet under helgen och kommer att stanna kvar även nästa vecka.

Samtidigt kan det börja snöa på håll i de södra delarna av landet.

– Nästa vecka ser ut att bli ännu lite kallare och då kan även en del platser i södra Sverige få säsongens första snöfall, meddelar SMHI.

I dag fredag

Kalluften har avancerat söderut över landet på fredagen och gav en kall morgon med minusgrader i stora delar av landet. 

I norra Götaland och södra Svealand, där det kom regn eller blötsnö igår, är det enligt SMHI bra att vara uppmärksam på att det kan ha frusit till och blivit halt.

Läs mer: ”Snart 100 butiker” – lågprisutmanare växer i raketfart

En del sol

Den kallare och torrare luften innebär också att det blir en hel del sol.

Norrland påverkas dock fortsatt av lågtryck och får en del moln, främst i fjällen också snöbyar. 

Även längst i söder hänger moln kvar, de är kopplade till en frontzon som ligger och trycker strax söder om landet.

Så blir helgen

Under helgen stannar kalluften kvar. 

Över Sydsverige förstärks en högtrycksrygg och ger soligt väder. 

Norra Svealand och Norrland får mycket moln, lite blåsigt och i fjällen och i delar av inlandet tidvis snöfall.

– På söndag väntas allmänt mer varierande molnighet, i fjällen fortsatt en del snöbyar. Över mellersta Norrland passerar ett lågtryck med snöfall, framhåller vädermyndigheten i den senaste rapporten.

Gula varningar har utfärdats för vind i kombination med snöfall i Lapplandsfjällen, Jämtlandsfjällen och Härjedalsfjällen

Läs mer: Tog godis med händerna i butik – så mycket tvingas han betala

Foto: Tony Ross

Text: Redaktionen