MAGDALENA ANDERSSONS ILSKA: ”En fullskalig attack”

2024 05 16

Magdalena Andersson gick till hårt angrepp mot Jimmie Åkesson i kvällens Aktuellt.

Bråket om TV4-programmet Kalla faktas avslöjande om Sverigedemokraternas anonyma konton i sociala medier har fortsatt under hela torsdagen.

I kvällens Aktuellt i SVT drabbade Magdalena Andersson (S) samman med Jimmie Åkesson (SD) i en het debatt.

Det var ett minst sagt hårt tonläge mellan de två partiledarna.

”Fullskalig attack”

Magdalena Andersson menar att eventuell osämja bland Tidöpartierna är det minsta problemet efter det som har framkommit i Kalla faktas granskning av SD.

Partiets agerande skadar hela det svenska samhällsklimatet, menar hon.

– Det här handlar ju om att Jimmie Åkesson har blivit ertappad med att ha en trollfabrik på sitt partihögkvarter, där man arbetar systematiskt med att manipulera det svenska politiska samtalet, säger Magdalena Andersson.

– Och när man ertappas med det, ja då erkänner man inte, utan går istället i en fullskalig attack mot sina politiska motståndare, sina samarbetspartier och mot hela den svenska journalistkåren, menar Andersson, som beskriver SD:s reaktion som ”osvensk”.

Avfärdar kritiken

Jimmie Åkessons svar var inte mindre konfrontativt.

Han avfärdar påståendet att Sverigedemokraterna har en ”trollarmé”, och menar att både TV4 och Magdalena Andersson ger en missvisande bild av vad som har framkommit i granskningen.

– Vi ägnar oss inte åt desinformation, vi ägnar oss inte åt svartmålning av politiska motståndare, som Magdalena Andersson här antyder, utan det är ju tvärtom. Hela den här debatten har ju gått ut på att Socialdemokraterna ljuger om vad det är vi faktiskt gör, säger Jimmie Åkesson.

Han menar att Socialdemokraterna driver den här frågan för att distrahera väljarna från de sakpolitiska frågorna i EU-valet. Och det finns ingen trollfabrik, understryker han.

– Det vet Magdalena Andersson mycket väl. Hon ljuger, helt enkelt.

Liberalerna i krismöte

Samtidigt har det under kvällen kommit uppgifter om att Liberalerna sitter i krismöte, rapporterar TV4.

Partistyrelsen har suttit i ett extrainsatt möte med anledning av att SD vägrar att ta bort de anonyma kontona trots att Liberalerna, som ingår i Tidösamarbetet, har krävt det.

Krismötet handlar enligt uppgift om hur man ska gå vidare i hanteringen av situationen efter SD:s besked.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Ryska folket drar i nödbromsen – 50 procents skillnad

2025 12 19

Den första veckan i januari firar Ryssland nyår med pompa och ståt. Hela landet stängs praktiskt taget och många ryssar tar semester.

I år präglas dock perioden av stora oroligheter.  

Det kärva ekonomiska läget tvingar den ryska befolkningen att hålla hårt i plånboken.

Hushållen förväntas spendera i genomsnitt 14 000 rubel (175 dollar) under semestern – en minskning med nästan 50 procent jämfört med föregående år, rapporterar oberoende Moscow Times med hänvisning till en undersökning från marknadsanalystjänsten Avito. 

– Stigande inflation samt högre priser på mat, el och vatten och kläder tvingar konsumenterna att spara pengar, säger den ryske ekonomiprofessorn Alexander Safonov, enligt tidningen.

– Folk begränsar sina inköp och utgifter, inklusive utgifter till nyårsfiranden. Oavsett hur mycket man tjänar är den allmänna trenden att minska sina utgifter, fortsätter han.

LÄS MER: Varnar för attack 2027 – USA skickar vapen i rasande takt

Klassiska varan försvinner

Flera nyckelingredienser under det ryska nyårsfirandet har noterat kraftiga prisökningar – bland annat klassikern röd kaviar som numera blivit en lyxvara för de flesta hushåll.

– Den kommer bara finnas som ett ”symboliskt inslag” i många hem, berättar Alexander Safonov.

Enligt professorn blir årets nyårsmenyer bli betydlig glesare än tidigare.

– För många familjer kommer högtidsmåltiderna att begränsas till traditionella rätter som sallad Olivier, ett litet urval av drycker och billiga grönsaker och frukt, säger han.

Sallad Olivier, också känd som rysk sallad, är en klassisk rätt i Ryssland. Den består huvudsakligen av potatis, ägg och majonnäs.

LÄS OCKSÅ: Elgiganten-mejl cirkulerar – radera direkt om du får det 

Foto: V. Adutskevich

Text: Redaktionen


Dystert besked för tre av fyra pensionärer

2025 12 19

– För tre av fyra svenskar lönar det sig inte alls eller knappt i pensionskuvertet att ha arbetat och slitit ett helt liv. Så ska det inte behöva vara.

Det säger Maria Larsson, förbundsordförande vid intresseorganisationen SPF Seniorerna, till tidningen Senioren.

Larsson hänvisar till en färsk sammanställning från SPF som visar att en medianpensionär med ett långt arbetsliv inte har högre inkomst än en person som aldrig har arbetat, men som får full garantipension och fullt bostadstillägg.

Här är SPF:s beräkningar:

- Person med full garantipension och maximalt bostadstillägg (7 290 kronor). Pensionen uppgår till 17 774 kronor efter skatt. (Bostadstillägget är skattefritt).

- Person född 1945 som arbetat i ett låglöneyrke med en slutlön på 27 100 kronor. Pensionen uppgår till 15 671 kronor.

- Person född 1950 som arbetat som sjuksköterska med en slutlön på 46 500 kronor. Pensionen uppgår till 22 418 kronor.

Enligt SPF:s beräkningar krävs en månadslön på omkring 50 000 kronor för att uppleva att det har lönat sig ekonomiskt att ha arbetat ett helt yrkesliv. 

Ska se över grundskyddet

I maj meddelade riksdagens pensionsgrupp att grundskyddet inom det allmänna pensionssystemet ska ses över. I dag består grundskyddet av garantipensionen och ytterligare fyra skattefinansierade förmåner som syftar till att komplettera en otillräcklig inkomstgrundad pension. Det handlar om bostadstillägg, särskilt bostadstillägg, äldreförsörjningsstöd och inkomstpensionstillägg.

LÄS MER: Elgiganten-mejl cirkulerar – radera direkt om du får det 

Svaret: Krävs mer

SPF välkomnar översynen av grundskyddet, men vill se ytterligare åtgärder.

– Det är positivt att Pensionsgruppen tagit till sig av den kritik som kommit från bland annat SPF Seniorerna – politiska stödåtgärder har inneburit att grundskyddet har förlorat sitt syfte, numer har 7 av 10 pensionärer statliga bidrag utbetalda och det lönar sig inte att ha arbetat ihop sin pension. Därför behövs ett effektivt och överblickbart grundskydd med tydliga mål, säger förbundsordförande Eva Eriksson.

– Men en översyn av grundskyddet är inte tillräckligt. Tillkomsten av nya och höjda bidrag de senaste åren är en respons på att inkomstpensionen blir alldeles för låg för alldeles för många. Det är därför avgörande att politiken också fattar beslut om högre inkomstpension för dagens och framtidens pensionärer – det måste löna sig att ha arbetat. Vi menar också att en utredning av grundskyddet bör vara offentlig och inte hållas inom Pensionsgruppens väggar, tillägger hon.

LÄS OCKSÅ: Raseri mot storkedja – jupyntet var “stötande”

Foto: Geralt 

Text: Redaktionen