Magdalena Andersson (S) uttalar sig om Janne Anderssons intervju

2023 03 28

Socialdemokraternas partiledare har en hel del att säga om den omtalade intervjun med fotbollslandslagets förbundskapten.

Janne Andersson blev rosenrasande när han intervjuades av Viaplays expertkommentator Bojan Djordjic efter EM-kvalmatchen mot Azerbajdzjan.

Mycket upprörd

Djordjic pressade Janne Andersson om varför inte Jesper Karlsson fick mer speltid.

– Det är så jävla dåligt. Ni är fyra man som konfronterar mig med frågor efter en match som vi vunnit med 5–0, sa Andersson.

Djordjic blev allt offensivare under intervjun.

– Du representerar tio miljoner människor, sa han till Janne Andersson som replikerade.

– Vad representerar du?

– Sverige så klart. Varför skulle jag inte göra det?

– Å fan, svarade Andersson.

– Va är det för grej?

Jihde gick in

Niklas Jihde gick till slut in och försökte styra upp det hela med en annan fråga.

– Vad är du mest nöjd med, frågade Jihde.

– Jag är inte nöjd med någonting. Det är helkasst ju, svarade Andersson.

– Vi har vunnit med 5–0, så ska jag vara defensiv. Ni står fyra man och ska konfrontera mig med frågor. Fy fan vara dåligt. Tack för i dag. Vi ses en annan dag. Hej hej.

Känner viss förståelse för Janne

Magdalena Andersson (S) som under tisdagen besökte Växjö för att föreläsa om ledarskap uttalar sig nu om Janne Anderssons intervju.

– Jag har tittat på klippet ja. Inte hela, men delar av det, säger S-ledaren enligt P4 Kronoberg.

Hon ger Janne Andersson ett tips – att sänka tempot under intervjun.

Hon ger även fotbollsledaren stöd och förklarar att hon har förståelse för hans situation.

– Jag kan ju, ha ha ha, känna viss förståelse för Janne Andersson. Om han har vunnit en match stort och sen blir väldigt ifrågasatt i TV, säger den tidigare statsministern.

Vill känna sig tuffa

Socialdemokraternas partiledare indikerar även att hon inte är helt överraskad över att TV-utfrågare ibland kan vara lite väl tuffa.

– Jag kan också ibland känna igen mig.

– Ibland känns det som när man blir utfrågad att utfrågarna kanske är där mer för att känna sig tuffa mot den man frågar ut och boosta sitt eget ego snarare än att tänka på tittarna, säger Magdalena Andersson (S) till Sveriges Radio

Samtidigt framhäver hon att man trots allt som ledare måste hålla huvudet kallt och även kunna hantera tuffa frågor.

Janne Andersson har i dag sagt att han inte hanterade intervjun bra.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet resp SvFF

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

ANMÄLNINGAR STRÖMMAR IN: Svenskar får faktura på 2 000 kronor

2026 08 25

Det rasslar in anmälningar till Konsumentverket om ett företag som kräver svenska konsumenter på pengar.

Anmälningarna har vällt in under flera år och många svenskar är drabbade.

Det handlar om hälsoföretaget Norwegian Lab som säljer provpaket med kosttillskott för 99 kronor, men många som har köpt vitaminerna har utan att veta om det istället åkt på prenumerationer och fakturor på nära 2 000 kronor, rapporterar SR.

Totalt har Konsumentverket fått in över 600 anmälningar om företaget. Dessutom har Allmänna reklamationsnämnden fått in “ett stort antal anmälningar” och norska Forbrukerrådet har över 800 påbörjade anmälningar kring bolaget.

Nu uppmanar Konsumentverket drabbade att inte betala fakturorna.

– Om du till exempel fått en faktura från Norwegian Lab trots att du inte ingått avtal så skicka en bestridan: jag har inte beställt och jag kommer inte att betala, säger Fredrik Selrot, vägledare på Konsumentverket, till radion.

KRkakak

Det aktuella företaget har även tidigare uppmärksammats i svenska medier, då med liknande klagomål: folk beställer hälsopaket för 99 kronor men drar omedvetet på sig dyra prenumerationer.

Det är helt klart många anmälningar mot ett och samma bolag, vilket tyder på att många konsumenter drabbas, sade David Ånesjö, jurist på Konsumentverket, till NWT då.

Pensionären Maja från Ystad är en av de drabbade som känner sig lurade. Hon hade köpt ett provpaket med piller mot urinläckage från Norwegian Lab efter en annons på sociala medier. Ingenstans framkom det att hon skrev upp sig på en prenumeration, menar 79-åringen.

Flera andra personer med liknande upplevelser har kontaktat Konsumentverket.

Om det inte tydligt framgick vid beställningen av provpaketet att du samtidigt ingick en prenumeration, är du inte bunden av något abonnemang, skriver myndigheten i ett svar till en kund som också fått en faktura från Norwegian Lab.

Kontakta företaget skriftligen och be dem visa att du fick information om abonnemanget och att du tackade ja till det. Om de inte kan visa detta kan du bestrida fakturan. Det betyder att du meddelar företaget att du inte anser dig vara betalningsskyldig för de utskick du inte beställt. 

ANDRA LÄSER: Sällsynt attack – hela Putins system kan gå förlorat

Svaret: Tar anmälningarna på allvar

Norwegian Lab har inte svarat på den senaste kritiken, men har vid tidigare tillfällen uttalat sig om de hundratals anmälningarna mot bolaget.

– Det är såklart många, dessvärre. Men vi sänder ut omkring 40 000 abonnemang om året i Sverige, och då ser vi fortfarande andelen anmälningar som låg, sade Norwegian Labs ekonomichef Ole Andreas Flotten till NWT i mars.

Företaget framhåller också att villkoren när man köper deras produkter är tydliga och att man tar anmälningarna på allvar.

Vi har uppjusterat vår kundservice väldigt mycket för att bli bättre på att hantera våra abonnemangsvolymer. Men vi ser också att vi kanske måste ta in ännu fler på kundservice för att jobba bättre med den informationsbiten också, säger Ole Andreas Flotten.

LÄS OCKSÅ: Ny stridsfarkost från Saab

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen