08mars26

Lyxjätte i konkurs – största kollapsen sedan pandemin

2026 01 14

Världens största lyxvaruhuskedja kastar in handduken.

Det handlar om amerikanska Sak Global som har lämnat in en ansökan om konkursskydd enligt Chapter 11 i USA, rapporterar Reuters.

Nyhetsbyrån beskriver konkursen som den ”största kollapsen i detaljhandeln sedan pandemin”.

Klassiskt bolag

Sak Global äger bland annat lyxkedjorna Saks, Neiman Marcus och Bergdorf Goodman. Bolaget är mest känt för varuhuset Saks på Fifth Avenue i New York.

Kedjan har tampats med ekonomiska problem under en längre tid.

– De har kämpat för att överleva mitt i den hårda konkurrensen från stora detaljhandelsföretag och återförsäljare online, skriver Reuters.

Bland annat har Saks Global tyngts av ett uppköp av konkurrenten Neiman Marcus under 2024.

Affären beräknades till 2,65 miljarder dollar och var till stor del lånefinansierad. I slutet av 2025 missade Sak Global en räntebetalning på över 100 miljarder dollar till obligationsinnehavare. 

 LÄS MER: Kvinna har förlorat 100 000 kronor – polisen går ut med varning 

Konkurserna minskar i Sverige

Samtidigt fortsätter konkurserna att minska i Sverige.

Antalet företagskonkurser minskade med en procent under december 2025 jämfört med samma period föregående år, enligt statistik från affärs- och kreditinformationsföretaget UC.

Inom byggbranschen minskade antalet konkurser med 13 procent under perioden och inom hotell- och restaurang noteras en nedgång med 32 procent.

Detaljhandeln går i motsatt riktning. Inom sektorn ökade antalet konkurser med 24 procent.

– Dessvärre ser vi en stor ökning av konkurser inom detaljhandeln för andra månaden i rad. Detta sker samtidigt som att färsk statistik från Svensk Handel visar på en ökad försäljning. På längre sikt bedömer vi dock att det stärkta försäljningsläget kan bidra till ett minskat antal konkurser längre fram under 2026, kommenterar Amanda Aldestam, analytiker på UC. 

LÄS OCKSÅ: Natojätte slår sig ned på Grönland – markerar mot USA

Foto: T. Mossholder

Text: Redaktionen


01 juni 26

”15 000 kronor per person” – ny skattesänkning

2026 06 02

Pendlare ska kunna spara upp till 15 000 kronor i månaden.

Det framgår av ett nytt vallöfte från Moderaterna.

Regeringspartiet föreslår att kollektivtrafikkort betalda av arbetsgivaren ska bli en skattefri förmån med ett tak på 15 000 kronor per person och år. 

– För en barnfamilj där båda föräldrar pendlar innebär det upp till 2 500 kronor mer i plånboken varje månad, framhåller Moderaterna i ett uttalande.

”Sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen”

Enligt förslaget ska arbetsgivare kunna erbjuda kollektivtrafikkort som en skattefri förmån upp till 15 000 kronor per år. 

Förmånen ska gälla periodbiljetter med en giltighetstid på minst 30 dagar för kollektivtrafik på väg, järnväg, vatten, spårväg och tunnelbana. Även resor med nationella operatörer som SJ och VR Snabbtåg omfattas av förslaget.  

Enligt Moderaterna innebär förslaget i praktiken kostnadsfria månadskort för många pendlare.

–  Den som ställer klockan och tar sig till jobbet varje dag ska känna att ansträngningen lönar sig. Med skattefria kollektivtrafikkort gör vi det billigare att pendla för hårt arbetande människor. Det gäller sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen lika mycket som alla andra, säger statsminister Ulf Kristersson (M).

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer 

Löftet: 5 000 kronor mer varje månad

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) beskriver reformen som en del i Moderaternas löfte om att en vanlig familj ska få behålla 5 000 kronor mer i plånboken i månaden nästa mandatperiod.

–  Du som anstränger dig och ställer klockan varje dag för att åka till jobbet ska få behålla mer pengar i plånboken. Nu tar vi nästa steg för att fler ska få behålla mer av sin lön. Vi gör det möjligt för arbetsgivare att kunna erbjuda kollektivtrafikkort som skattefri förmån, så att fler som jobbar ska slippa skatta på busskortet. Det är rättvist, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


2 juni 2026

Amerikansk bjässe öppnar i Sverige – tusentals ska jobba

2026 06 02

Ett av världens största företag storsatsar på Sverige.

Börsvärdet ligger på över 4,5 biljoner dollar och det finns fler än 191 000 anställda i koncernen.

Det är ingen mindre än teknikgiganten Google som riktar blickarna mot svensk mark. På tisdagen meddelar jätten att man tänker bygga ett stort datacenter i Horndal, Avesta kommun.

– När bygget är i full gång kommer flera tusen personer jobba här. Vi hoppas vara klara 2028  och kommer då erbjuda 100 fasta tjänster, säger Google Sveriges samhällspolitiska chef Sara Överby enligt SVT Nyheter.

29 000 kvadratmeter

Google har ägt marken där datacentret ska stå i nio år. Det handlar om en plats på 109 hektar, lika stort som 150 fotbollsplaner, med skog.

Nu tas första spadtaget för den 29 000 kvadratmeter stora huvudbyggnaden som Google fått bygglov för. Utöver serverutrymme ska det även finnas kontor och personalytor i lokalen, rapporterar Di.

– Det här är en stor dag, säger Googles Sverigechef Anna Wikland enligt tidningen.

Detta datacenter kommer att ge den breda allmänheten och företag och offentlig sektor ännu bättre och snabbare tillgång till Googles teknik, vilket i sin tur stödjer den digitala omställningen.

Välkomnas av regeringen

Benjamin Dousa (M), bistånds- och utrikeshandelsminister, välkomnar den amerikanska etableringen. 

Inte minst tack vare möjligheten för nya arbetstillfällen på både lång och kort sikt.

Det här kommer skapa många jobb. Vi ser ju många underleverantörer här idag och också jobb i framtiden i kommunen, säger han till SVT.

Google har redan ett datacenter i finländska Hamina och bygger även en i norska Skien. Anläggningen i Avesta blir emellertid den första i Sverige. Den väntas stå klar 2028.

ANDRA LÄSER: Svenskar på Mallorca riskerar tusentals kronor i böter

Flera företag

Det är andra gången på kort tid som världsledande amerikanska megaföretag satsar på Sverige. Så sent som i maj öppnade Thermo Fisher Scientific, en global jätte inom medicinteknikindustrin, ett 2 800 kvadratmeter stort laboratorium i Göteborg.

ANDRA LÄSER: Ikea öppnar flera nya butiker

Foto: Frida Drake/Regeringskansliet

Text: Redaktionen