”Lussekatten” riskerar försvinna i Sverige

2024 12 13

Idag, på lucia den 13 december, serveras det lussebullar i mängder runtom i landet.

Eller är det lussekatter det bjuds på?

Kanske saffransbullar eller djävulskatter?

Svenska folket är inte eniga om vilket namn som gäller för det populära bakverket som har fått en självklar plats i jul- och luciafirandet.

Det visar en ny undersökning från mejerijätten Arla.

– Oavsett om man säger "lussekatt" eller "lussebulle", kan vi konstatera att de saffransgula godsakerna engagerar och verkar ha en självklar plats i det svenska jul- och luciafirandet, säger Karolina Sparring, kock och matinspiratör på Arla, i en kommentar.

Riskerar försvinna

Sex av tio personer i åldern 18-34 uppger att de kallar bakverken för “lussebullar”.

För folk äldre än 35 år är det andra bullar. Där uppger nästan 80 procent att man använder frasen “lussekatter” för att beskriva bullarna.

Att det är den äldre generationen som använder det klassiska namnet får bland annat Sveriges Radio att dra slutsatsen att "lussekatten" är på väg att "dö ut".

Inger rätt eller del

Men finns det något svar på vilket namn som egentligen är rätt?

Egentligen inte, om man frågar experterna. 

Språket, liksom recepten, har utvecklats med tiden.

– Jag är född på 1970-talet och då sa vi alltid lussekatter, men nu hör jag ofta dagens barn kalla det för lussebullar, säger Christel Larsson, professor i kostvetenskap vid Göteborgs universitet, till Ljusnan.

LÄS MER: Nytt förbud i svenska luciafiranden – “väcker obehag”

Syftar på djävulen

Det äldre namnet, lussekatt, kan förbrylla. Särskilt eftersom bakverken inte ser ut som katter, vilket gör kopplingen till lucia långsökt.

– Faktum är att förledet lusse- kanske inte har något med lucia att göra heller, framhåller experterna hos Språkkonsulterna.

Sannolikt kommer prefixet från Lucifer, det vill säga djävulen.

– Vetebullen kom ursprungligen från Tyskland och var en gåva från Jesus till snälla barn. Anledningen var att djävulen gick runt i kattskepnad och gav barnen smisk, så för att skrämma bort den ljusskygga dummingen gav man barnen saffransgula bullar, förklarar Språkkonsulterna. 

LÄS MER: Populär jultradition skippas i Sverige

Funnits i 400 år

Bullen kom till Sverige i slutet av 1600-talet. Då gick den även under namnet döbelskatt eller dövelskatt.

Kärt barn har många namn, konstaterar Christel Larsson.

– Dövel eller dyvel betyder ”djävul” och djävulen gestaltades ofta förr i tiden som en kattskepnad.

Foto: M. af Kleen

Text: Redaktionen


Minister pekar ut SD: ”Genuint farligt för Sverige”

2025 11 18

Liberalerna har sagt nej till att sitta i en regering med Sverigedemokraterna.

Partiledaren Simona Mohamsson (L) har tidigare sagt att hon är beredd att driva frågan till ett nyval om det skulle krävas.

Frågan har dock splittrat Liberalerna där röster börjat höjas om slopa den röda linjen.

Klimatminister Romina Pourmokhtari (L) står inte på den sidan. Pourmokhtari menar att hon “inte är bekväm” med att ge SD den “direkta makt” det skulle innebära att sitta i regeringen.

Ministern drar ett exempel från när Sverige hade ansökt om medlemskap i Nato och väntade på att få ja från Ungern och Turkiet.

Hon kallar tiden för “det allvarligaste säkerhetsläget någonsin” då Sverige behövde skydd från andra länder. 

– Då väljer Richard Jomshof att hetsa koranbrännaren. Det beteendet är farligt, det är genuint farligt för Sverige, säger Romina Pourmokhtari.

"Beklagar det"

Koranbränningarna som Pourmokhtari syftar på fick stor uppmärksamhet över hela världen, inte minst i Turkiet som reagerade kraftfullt. 

Exempelvis ställde den turkiska presidenten Recep Tayyip Erdoğan ultimatum om att det inte skulle bli något Natomedlemskap om inte Sverige förbjöd koranbränningar.

Richard Jomshof har svarat på kritiken. Han menar att “de islamiska krafterna målmedvetet arbetar med att ta demokratin ifrån oss”, skriver SVT.

– Att i ett sådant läge vika sig för dessa antidemokratiska krafter, vilket Romina uppenbarligen vill göra, är att spela dem rakt i händerna. Jag beklagar det, framhåller han till kanalen.

LÄS MER: “Radera det direkt” – Folksam varnar för mejl

Åkesson: "De får ge sig"

Jimmie Åkesson, SD:s partiledare, har varit mycket tydlig med att Sverigedemokraterna kommer att kräva en plats i regeringen efter nästa års val.

Annars fäller man Ulf Kristersson som statsminister.

– Då trycker vi på röd knapp i kammaren, sade Åkesson till Expressen i oktober.

I helgen framhöll partiet att ultimatumet står kvar.

Om de (Liberalerna, red. anm.) kommer in i riksdagen och får fyra procent och vi fortsatt är det största partiet i regeringsunderlaget, då är det rimliga är att de får ge sig, sade Jimmie Åkesson till DN i söndags.

LÄS MER: Från första december: Hårdare tag mot Sveriges bilister

Foto: Henrik Nyström/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


18 nov 2025

USA vänder sig till hela världen – “ett av de största beskeden i historien”

2025 11 18

USA:s president Donald Trump vänder sig till hela världen.

Detta efter att FN i natt röstat ja till den amerikanska fredsplanen som inkluderar en internationell fredsstyrka i Gaza.

Grattis till världen till den otroliga omröstningen i FN:s säkerhetsråd för bara några ögonblick sedan, där man erkände och stödde Fredsstyrelsen, som kommer att ledas av mig och inkludera de mäktigaste och mest respekterade ledarna i hela världen, framhåller Trump på Truth Social efter beskedet.

– Detta kommer att gå till historien som ett av de största godkännandena i FN:s historia, kommer att leda till ytterligare fred över hela världen och är ett ögonblick av verkligt historiska proportioner! 

13 av 15 röstade ja

Förslaget har sin grund i den 20-punktsplan som presidenten tidigare lagt fram för Gaza, som bland annat innehåller att gisslan ska återföras till Israel, att Gazaremsan ska återuppbyggas och att nödhjälp ska sättas in till den palestinska befolkningen.

Den internationella stabiliseringsstyrkans uppdrag kommer att vara att skydda civila och jobba för att permanent avväpna Hamas. Det finns även formuleringar som skulle kunna innebära en väg mot en självbestämmande palestinsk stat.

Resolutionen röstades igenom när 13 av 15 FN-länder sade ja. Kina och Ryssland avstod från att rösta.

– Tack till FN och alla länder i FN:s säkerhetsråd, Kina, Ryssland, Frankrike, Storbritannien, Algeriet, Danmark, Grekland, Guyana, Sydkorea, Pakistan, Panama, Sierra Leone, Slovenien och Somalia. Tack också till de länder som inte satt i denna kommitté, men starkt stödde insatsen, inklusive Qatar, Egypten, Förenade Arabemiraten, Saudiarabien, Indonesien, Turkiet och Jordanien, skriver Trump.

Kritiseras

Enligt CNN kvarstår dock många frågor om planens genomförande. Den amerikanska kanalen skriver att utkastet är vagt vad gäller ordningsföljd och detaljer.

– Västerländska diplomatiska källor har berättat för CNN att bristen på detaljer i resolutionen kommer att göra den svår att genomföra, rapporterar kanalen.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen