LUKASJENKO: Belarus har skjutit ner flera objekt

2024 08 10

Belarus uppges ha agerat militärt.

Sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har den ryska lydstaten Belarus roll i det hela uppmärksammats.

Belarus, som alltjämt stöttar Ryssland, ska nu ha skjutit ner ukrainska drönare som president Aleksandr Lukasjenko menar ska ha rört sig i belarusiskt luftrum.

Det rapporterar Reuters.

Sattes i beredskap

Den belarusiska statsägda nyhetsbyrån Belta rapporterar om händelsen.

– Klockan 18:10 igår sattes det belarusiska flygvapnet i högsta beredskap. Vi kallar det beredskap nummer ett. Detta är luftförsvarsstyrkor i tjänst, säger Lukasjenko enligt Belta.

– Faktum är att, och vi misstänker att det inte är första gången, som Ukrainas väpnade styrkor har brutit mot alla regler och trängt in i vårt luftrum. Det hände i den östra riktningen, ganska nära oss, nära Kostyukovichi-distriktet.

Flera objekt

Lukasjenko menar vidare att flera objekt sköts ner.

– Klockan 19:04 på 1,5 km höjd och 6,5 km räckvidd förstörde luftförsvaret flera mål över Belarus. Sökandet efter vad som förstördes pågår, säger han.

– Vi misstänker att det var attackdrönare. De kränkte vårt luftrum och flög från Ukraina. Vi förstörde målen över vårt territorium. Resten överfördes till Ryska federationen.

Ukrainska styrkor avancerar

Samtidigt som belarusiska luftstyrkor skjuter ner drönare så avancerar ukrainska trupper djupare in i Ryssland.

Det konstaterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Geolokaliserade bilder som publicerades den 9 augusti indikerar att ukrainska styrkor nyligen opererade väster om Sudzha, inom bosättningen, norr om Sudzha nära Kazachya Loknya, och nordost om Leonidovo nordväst om Sudzha och cirka 10 kilometer från den internationella gränsen, och i Dmitriukov, förklarar ISW.

Träffade konvoj

Ukrainska har träffat en rysk militärkonvoj i en tung smäll för de ryska styrkorna.

– Ukrainska styrkor slog enligt uppgift till mot en rysk militärkonvoj öster om Rylsk nära Oktyabrskoye, Kursk Oblast. Geolokaliserade bilder som publicerades den 9 augusti visar efterdyningarna av anfallet och förstörda ryska lastbilar längs motorvägen 38K-017.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Ovanligt väderfenomen drar in över Sverige – nu i veckan

2025 11 03

Orkanen Melissa, som orsakade stor förödelse bland annat på Jamaica förra veckan, har nu dragit sig vidare till Nordatlanten och befinner sig sydväst om Island.

Numera är dock Melissa inte längre kategoriserad som en orkan.

Istället har hon förvandlats till ett vanligt lågtryck.

Men det för också någonting ovanligt med sig, rapporterar danska TV2.

Övergången leder nämligen till en varmfront med en hel del regn – men också varm luft som för med sig onormalt varma temperaturer för årstiden.

Även Sverige kommer att påverkas.

Det är inte bara Danmark som kommer att uppleva betydligt varmare väder. Under de kommande sju dagarna kommer hela Europa att uppleva temperaturer över det normala för den här tiden på året, framhåller kanalens meteorologer.

"Ända upp över Norrland"

Under veckan kommer därmed “höstkänslan tillfälligt läggas på is”, skriver kanalen.

Som varmast kan det bli mitt i veckan då temperaturen lokalt kan nå 15 grader. En normal maxtemperatur i början av november ligger egentligen på mellan 7 och 9 grader.

Även SMHI har noterat det ovanliga vädret som är på ingång.

– På tisdag och onsdag väntas tidvis regn i större delen av landet. Samtidigt blir det i främst södra Sverige ganska blåsigt med friska eller lokalt hårda sydvästliga vindbyar, framhåller Mattias Lind, meteorolog på SMHI och tillägger:

– Sydvästvinden för också med sig för årstiden mycket mild luft in över landet och temperaturen kan nå en bit över 10 grader ända upp över sydöstra Norrland.

LÄS MER: “Letar särskilt efter folk över 50 år” – Arbetsförmedlingen tipsar

Svårbedömt veckoslut

Allt som allt kan det bli en relativt blöt vecka i stora delar av landet, framför allt i de södra delarna.

– På torsdag ser det ut att fylla på med mer regn i ett stråk över norra Götaland och delar av Svealand. Samtidigt kan lite torrare och kyligare luft då strömma in över norra Sverige, förklarar Mattias Lind.

Den milda luften väntas ligga kvar i söder framåt helgen medan det kan bli lite kallare luft i norra Sverige. 

– Möjligen kan nederbörden också leta sig upp över norra Norrland där det i så fall också kan bli snöfall. Detaljerna kring utvecklingen för veckoslutet är dock svårbedömda, menar Mattias Lind.

LÄS OCKSÅ: Kaos i Ryssland – flygplatser stängs efter massattack

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Kina svänger plötsligt om Sverige

2025 11 03

Under en längre period har den kinesiska ledningen sagt blankt nej till Sverige.

Turisterna har återvänt till Kina.

Under de senaste åren har resandet till landet, efter att inresereglerna lättats, kommit igång igen. När stormakten i somras uppdaterade listan över vilka medborgare som får komma in och stanna i upp till 30 dagar utan visum fanns ett 70-tal länder på listan.

Nästan hela Europa fanns med.

Det gjorde däremot inte Sverige.

Nu gör Kina en helomvändning. Från och med nu kommer visumfrihet att införas för svenska medborgare, rapporterar Reuters.

– Kina kommer att förlänga sin visumfria policy för länder, däribland Frankrike, till den 31 december 2026, och utvidga programmet till att omfatta Sverige från och med den 10 november, meddelar landets utrikesministerium i ett uttalande.

Relationen sprack  

Relationen till Kina beskrivs av svenska regeringskansliet som “ett viktigt inslag i Sveriges utrikespolitik”. Kina är dessutom Sveriges största handelspartner i Asien.

De senaste åren har dock den diplomatiska relationen blivit mer ansträngd. 

Bland annat efter att den svenska förläggaren Gui Minhai plötsligt försvann under en semester i Thailand – och senare dök upp i Kina. 

Där dömdes han för fem år sedan till tio års fängelse efter anklagelser om att ha försett utländsk makt med “underrättelser”.

– Sverige måste vara kompromisslöst. Kina måste veta att om de inte släpper Gui Minhai fri så kommer det att påverka alla våra relationer i all framtid, sade statsminister Ulf Kristersson (M) till SvD vid tillfället.

LÄS MER: Trump hävdar: Har fått tungt löfte av Kina

Avslutar flera samarbeten

För tre år sedan uppgav en rapport från Nationellt kunskapscentrum om Kina att Sverige avbryter samarbeten med Kina i rasande takt.

– Utvecklingen tycks vara världsunik; i inget annat land har vad vi känner till så många subnationella samarbeten med Kina avbrutits på så kort tid, framhölls då i rapporten.

Skälen uppges vara negativ demokratisk utveckling i Kina, statens agerande mot Sverige och svenska medborgare och bristande aktivitet i samarbetet.

LÄS MER: Mardröm för Kristersson – ras på 14 procentenheter

Foto: President of Russia Office resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen