22 sep 2025

LUFTFARTSMYNDIGHET: Plan från Arlanda var sekunder från att krascha

2022 07 12

En miss från flygledartornet var extremt nära att sluta i fullständig katastrof.

Ett flyg som avgick från Arlanda med destination Paris kunde ha slutat i en total mardröm.

Det visar en rapport från franska luftfartsmyndigheten, som vittnar om hur flygledartornet stod för ett allvarligt misstag i kommunikationen med Arlandaplanet, rapporterar Aftonbladet.

Sekunder från krasch

Flyget var bara sekunder från en krasch när det gick ned för landning på flygplatsen Charles de Gaulle i Paris. 

Enligt den franska luftfartsmyndigheten flög planet 85 meter lägre än vad besättningen var medvetna om. 

Insåg misstaget 1,8 meter från marken

Det var först när piloterna flög så lågt som 1,8 meter från marken som flygledartornet insåg vad som var på väg att hända.

De skickliga piloterna kunde agera snabbt och tvingades avbryta landningsförsöket – annars hade kraschen varit ett faktum.

“Allvarligt och ovanligt”

Händelsen inträffade 23 maj tidigare i år. Ombord fanns 172 resenärer och planet hade hyrts från Norwegian av Airhub Aviation.

Flygexperten Jan Ohlsson är häpen över uppgifterna i rapporten.

– Det här är både allvarligt och ovanligt, säger han till Aftonbladet.

Pressade piloter

De som jobbade i flygledartornet under inflygningen är nu föremål för hård kritik då man anklagas för att ha kommunicerat fel höjduppgifter till planet från Arlanda.

Väder och fel inställningar på höjdmätaren i cockpiten ska också ha bidragit till dramatiken enligt piloterna som flög planet.

– Mycket tyder på att de här piloterna varit väldigt pressade. Sedan har flygledartornet rapporterat felaktig data till planet. Det hade kunnat bli en krock, det hade varit förödande, säger Jan Ohlsson till tidningen.

15 dödliga olyckor 2021

Flygkrascher är ovanligt, i synnerhet när det gäller passagerarplan, i förhållande till hur många flyg som är i omlopp i världen varje dag.

Enligt Flight Global var flygbolag världen över inblandade i totalt 15 dödliga olyckor 2021. Totalt dog 134 personer i flygkrascher under fjolåret.

Mest förödande i Sverige

Den mest förödande på svensk mark är fortfarande den som inträffade i Ängelholm 1964.

Ett plan från Bromma med destination Halmstad blev ombedda att flyga till den skånska staden istället på grund av dimma.

– När planet flög in mot Ängelholms flygplats i dåligt väder träffade höger landställ och vingspets en åker. Av de 43 personer som var ombord planet omkom 31 passagerare, beskriver GP olyckan i en sammanfattning om svenska flygkrascher.

Foto: J. I. Ramos Figueroa

Text: Redaktionen


2 augusti 2026

Tiotusentals måste anställas – snittlön på 42 900 kronor

2026 08 03

Det finns stora utmaningar med rekrytering inom elbranschen.

Arbetslösheten är fortsatt förhållandevis hög i Sverige.

Men vissa branscher är alltjämt i stort behov av nya anställda.

Bland annat behövs ny personal inom vårdyrket.

Även i el-och energibranschen behöver tiotusentals människor anställas under de kommande åren, rapporterar SVT.

Behövs fler

I dagsläget behövs 1 200 personer i Sverige, och på några års sikt måste tiotusentals anställas inom elbranschen.

Henrik Jönsson, hr-specialist på Karlstads Energi, vittnar om behovet.

– Det är förödande, just nu ser vi en ganska skev demografi i åldersfördelningen hos oss, säger han.

Har lektioner

Just Karlstads Energi har varit på plats på skolor för att prata om elnätet.

Jönsson hoppas kunna inspirera fler till att välja elbranschen genom att informera ungdomar om det idag.

– Jag såg några nyfikna ansikten där så jag tror nog att vi har en chans där, säger han. 

Mer än hälften av företagen i energibranschen har svårt att rekrytera.

Det behövs bland annat fler distributionselektriker, driftingenjörer och elkraftsingenjörer.

Läs mer: Regeringen utreder distansarbete – hoppas få fler i jobb

Snittlön på 42 900 kronor

Den viktade genomsnittslönen för en distributionselektriker i Sverige är 42 900 kronor.

Även Arbetsförmedlingen konstaterar att jobbutsikterna är goda.

– På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning, framhåller myndigheten.

Det innebär yrket

En distributionselektriker arbetar med felavhjälpning, reparationer, underhåll, ny- och ombyggnationer inom både hög- och lågspänning, mestadels utomhus. 

Man arbetar både självständigt och i team bestående av montörer eller tekniker, maskinister, beredare och projektledare. 

– Distributionselektrikern behöver vara på plats så snabbt som möjligt, ibland vid stora oväder, för att lösa problemet så att kunderna får tillbaka strömmen. 

Läs mer: Krisstöd till svenska livsmedel

Foto: Radission US resp Riksbanken

Text: Redaktionen


2 augusti 2026

Ryssland hämtar inspiration i Sverige

2026 08 02

Rysk underrättelsetjänst tycks härma metoder som används i Sverige.

Ryssland gör allt för att lyckas med sin hybridkrigföring mot Nato och EU.

Nu kommer larm om att rysk underrättelsetjänst gör precis som svenska gängkriminella.

Gör precis som i Sverige

I Sverige har gängkriminella de senaste åren kontaktat tonåringar via sociala medier och anlitat dem för att begå brott.

Nu kommer uppgifter om att Rysslands underrättelsetjänst FSB arbetar precis likadant.

– Det är inte bara gäng i Sverige och Danmark som anlitar tonåringar via telefon för att begå brott i utbyte mot betalning. Det är också en metod som Ryssland i allt högre grad använder, rapporterar Danmarks Radio.

Tonåringar rekryteras, bland annat via meddelandeappen Telegram, för att utföra mordbränder, sabotage och spionage, i Natoländer och i Ukraina.

Många av dem som rekryteras av Ryssland är unga ukrainare i en utsatt situation.

I sociala medier förekommer prislistor, som visar hur mycket pengar man kan få för olika uppdrag i exempelvis Polen, Baltikum eller Ukraina.

– Det finns faktiskt många som säger att de har fått en sådan prislista över vad man kan tjäna på olika typer av vandalism eller sabotage, säger DR:s Ukraina- och Rysslandskorrespondent Matilde Kimer.

– Det kostar 7 000 dollar om du sätter eld på ett rekryteringskontor i Ukraina, men det ger också mycket pengar om du sätter eld på NATO-utrustning i Polen, förklarar hon.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Vill skapa splittring i Natoländer

En 18-årig ukrainare som i polska medier kallas för Ilya K står just nu åtalad för att ha arbetat som sabotör för Ryssland i Polen.

Rysslands syfte med att rekrytera honom tycks ha varit att utföra sabotage som skapar spänningar mellan Polen och Ukraina – bland annat genom att sabotera minnesmärken för polska offer som dödats av ukrainska styrkor under andra världskriget.

Unga ukrainare kan ibland vara lätta för Ryssland att rekrytera, eftersom de befinner sig i en svår situation.

– De har problem att bosätta sig i det polska samhället. Till exempel kan de vara arbetslösa, eller så kan de bara ha tråkigt, säger han och tillägger att det kan verka som enkla pengar, säger Andrzej Kozłowski, underrättelsespecialist på företaget Navirisk och verksam vid universitetet i Łódź, enligt kanalen.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen