Livsmedelsverket varnar för populärt godis

2025 03 03

Livsmedelsverket säger att ett populärt godis kan innehålla saker som inte är lämpliga att äta.

Svenskar är ett godisälskande folk som gärna utforskar både gamla välkända godissorter och nya trender.

Men vissa sorters godis kan komma med obehagliga överraskningar.

Det har många svenskar upptäckt i samband med en ny godistrend.

Obehagliga upptäckter

Det handlar om smaksatta dadlar, som har blivit väldigt populärt att äta som godis de senaste åren. Dadlarna finns i en lång rad olika smaker, alltifrån hallon till saltlakrits, choklad och jordnötter. Andra föredrar att äta dadlar av mer traditionellt slag.

Vissa konsumenter har dock upptäckt mögel och larver i godisbitarna, rapporterar Expressen.

Nu säger Livsmedelsverket att detta förvisso inte behöver vara farligt, men det strider mot EU-regler.

– Det är absolut inte lagligt, larver är enligt min bedömning inte farligt men det är förstås oerhört äckligt. Det är inte heller tillåtet med skadedjur i den mat som man köper, säger Åsa Rosengren på Livsmedelsverket till tidningen.

Hon har tidigare även sagt till SVT att dadlar som har larver och insektsägg i sig inte är lämpliga att äta, då dessa betraktas som skadedjur.

Enligt Livsmedelsverket förekommer problemet inte bara i godisdadlar, utan också i andra tropiska produkter.

– När det gäller frukter av olika slag från tropiska områden är det känt att de kan innehålla mögelsvampar som kan bilda otrevliga mögelgifter, säger hon till tidningen.

Avråder från att äta

Problemet med dadlar som har angripits av insikter och mögel har uppmärksammats mycket av svenska konsumenter på Tiktok, vilket SVT tidigare har rapporterat.

Mögelsvampar som trivs i varma och fuktiga miljöer i länder där dadlar skördas, kan bilda gifter som aflatoxin och oktratoxin, säger Åsa Rosengren till kanalen.

– De är inga roliga ämnen. Därför brukar vi med det bestämdaste avråda från att äta just torkade dadlar som ser mögliga, missfärgade och skrumpna ut, förklarar hon.

Men trots att vissa konsumenter har gjort obehagliga upptäckter, har försäljningen av de smaksatta dadlarna alltså ökat explosionsartat de senaste åren. ICA-gruppen har till exempel uppgett att deras försäljning av smaksatta dadlar ökade med 50 procent mellan 2023 och 2024.

Dadlar anses överlag vara nyttigare än vanligt godis – åtminstone så länge de inte innehåller insekter och mögel.

Foto: Luis Aguila

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen


30 sep 2026

Ovanligt väderfenomen i Sverige – händer vart tionde år

2026 09 30

Enligt kalendern har det blivit höst.

Vi är till och med en tredjedel in i hösten i och med att september tar slut idag.

Men det är alltså enligt kalendern.

Den meteorologiska hösten lyser fortfarande med sin frånvaro i stora delar av Sverige. Under onsdagen och torsdagen väntas uppemot 20 grader i södra halvan av landet.

– Det är varm luft som ligger över Europa och det i kombination med sydliga vindar så blir det varmt även över delar av Sverige, säger Maria Svedestig, meteorolog på SMHI, till UNT.

Sker vart tionde år

Att temperaturen ligger så högt så här långt in på hösten är inte särskilt vanligt. Normalt har det som kallas meteorologisk höst, det vill säga att dygnsmedeltemperaturen ska ligga mellan 0 och 10 grader fem dygn i följd, slagit vid det här laget.

I år kommer det alltså inte hända innan månadsskiftet mellan september och oktober.

– Det tillhör inte vanligheterna, men det händer kanske någon gång vart tionde år, säger Maria Svedestig och pekar ut Uppsala som exempel där det ovanliga väderfenomenet råder.

Andra läser: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Då kan det bli kallare

Den meteorologiska hösten kom visserligen till fjällkedjan och delar av Norrland tidigare i september, men stora delar av Sverige tycks alltså få vänta. Åtminstone till nästa vecka.

– På fredag rör sig en front in över landet västerifrån. I nuläget är det osäkert hur mycket kraft den har kvar när den rör sig in över Sverige, men troligen berör regn de västra delarna av landet, framhåller SMHI i en färsk prognos på onsdagen.

– I början på nästa vecka råder västliga vindar och milt väder. Från mitten av veckan börjar lite kallare luft tränga ned över Norrland. Sedan är det osäkert om den kallare luften fortsätter ned över södra Sverige eller om mildare luft trycker tillbaka norrut igen, tillägger SMHI.

Andra läser: Bara Schweiz är bättre – Sverige näst bäst i världen

Text: Redaktionen