Livsmedelsverket varnar för populärt godis

2025 03 03

Livsmedelsverket säger att ett populärt godis kan innehålla saker som inte är lämpliga att äta.

Svenskar är ett godisälskande folk som gärna utforskar både gamla välkända godissorter och nya trender.

Men vissa sorters godis kan komma med obehagliga överraskningar.

Det har många svenskar upptäckt i samband med en ny godistrend.

Obehagliga upptäckter

Det handlar om smaksatta dadlar, som har blivit väldigt populärt att äta som godis de senaste åren. Dadlarna finns i en lång rad olika smaker, alltifrån hallon till saltlakrits, choklad och jordnötter. Andra föredrar att äta dadlar av mer traditionellt slag.

Vissa konsumenter har dock upptäckt mögel och larver i godisbitarna, rapporterar Expressen.

Nu säger Livsmedelsverket att detta förvisso inte behöver vara farligt, men det strider mot EU-regler.

– Det är absolut inte lagligt, larver är enligt min bedömning inte farligt men det är förstås oerhört äckligt. Det är inte heller tillåtet med skadedjur i den mat som man köper, säger Åsa Rosengren på Livsmedelsverket till tidningen.

Hon har tidigare även sagt till SVT att dadlar som har larver och insektsägg i sig inte är lämpliga att äta, då dessa betraktas som skadedjur.

Enligt Livsmedelsverket förekommer problemet inte bara i godisdadlar, utan också i andra tropiska produkter.

– När det gäller frukter av olika slag från tropiska områden är det känt att de kan innehålla mögelsvampar som kan bilda otrevliga mögelgifter, säger hon till tidningen.

Avråder från att äta

Problemet med dadlar som har angripits av insikter och mögel har uppmärksammats mycket av svenska konsumenter på Tiktok, vilket SVT tidigare har rapporterat.

Mögelsvampar som trivs i varma och fuktiga miljöer i länder där dadlar skördas, kan bilda gifter som aflatoxin och oktratoxin, säger Åsa Rosengren till kanalen.

– De är inga roliga ämnen. Därför brukar vi med det bestämdaste avråda från att äta just torkade dadlar som ser mögliga, missfärgade och skrumpna ut, förklarar hon.

Men trots att vissa konsumenter har gjort obehagliga upptäckter, har försäljningen av de smaksatta dadlarna alltså ökat explosionsartat de senaste åren. ICA-gruppen har till exempel uppgett att deras försäljning av smaksatta dadlar ökade med 50 procent mellan 2023 och 2024.

Dadlar anses överlag vara nyttigare än vanligt godis – åtminstone så länge de inte innehåller insekter och mögel.

Foto: Luis Aguila

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

30-gradig värme sveper in över Sverige

2026 08 03

Ett nytt varmluftsområde är på väg in över landet.

I förra veckan fick delar av Sverige känna på riktigt höga temperaturer. Men under helgen har värmen sjunkit tillbaka något.

Inledningen av veckan fortsätter i samma fotspår men sedan ser ett nytt område med riktigt varm luft ut att vara på väg söderifrån.

Samtidigt får delar av landet kraftigt regn och inslag av åska.

– Tisdagen bjuder på väder likt måndagen men från kvällen rör sig ett omfattande regnområde in över Värmland som under onsdagen berör landets mellersta delar med inslag av åska. I landskapen kring Vänern kan det röra sig om stora regnmängder på kort tid, uppger SMHI.

– Samtidigt sveper varmare luft in över de södra delarna som i sydost kan ge närmare 30 grader.

Drar vidare

Efter några dagar med riktigt varma temperaturer i södra Sverige väntas värmen dra vidare i slutet av veckan.

När det gäller regnet är riktningen mer osäker.

– Den allra varmaste luften i sydost ser ut att dra vidare bort österut redan under fredagen, framhåller väderinstitutet.

– Regnet dröjer delvis kvar i söder men i nuläget är det osäkert om regnets tyngdpunkt tar sig vidare upp över landets norra delar eller om det utan omväg tar sikte på Finland.

Läs också: Mer pengar till svenska lantbrukare

Stora risker

SMHI varnar för att risken för skogsbrand är stor just nu. Varningen gäller i princip hela Götaland och Svealand.

Allmänheten uppmanas därför att kontrollera om eldningsförbud råder i det område där man bor och att vara mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

Vattenbrist

Samtidigt råder risk för vattenbrist i stora delar i södra Sverige, då grundvattennivåerna är låga.

SMHI uppmanar till sparsamhet.

- Du som använder kommunalt vatten bör vara uppmärksam på att kommunen kan utfärda restriktioner och uppmana till vattenbesparande åtgärder.

- Du som har enskilt vatten från egen eller delad brunn bör vara sparsam med vattenförbrukningen eftersom låga grundvattennivåer kan minska uttagskapaciteten och försämra vattenkvaliteten.

- Låga vattennivåer kan ha negativ påverkan på växt- och djurliv inom jordbruket och i naturen.

Andra läser: Svenskarna binder sina bolån

Foto: D. Schludi

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

Total kollaps – helt land har slocknat

2026 08 03

Omkring tio miljoner människor famlar i mörker.

Elnätet har kollapsat.

Allt ljus slocknade bums.

Nu är hela Kuba utan ström, rapporterar Reuters.

– Avbrottet följer tre landsomfattande strömavbrott i juli och kommer samtidigt som en USA-införd oljeblockad ytterligare belastar öns åldrande energiinfrastruktur, skriver nyhetsbyrån.

"Total frånkoppling"

Den oljeblockad som USA och president Donald Trump satte in efter att ha tillfångatagit Venezuelas diktator Nicolás Maduro i januari har slagit hårt mot Kuba, som köpt majoriteten av sin olja från just Venezuela.

Nattens haveri kom strax före klockan 23 i natt, lokal tid.

– En total frånkoppling av det nationella elkraftsystemet har inträffat, skriver det statliga elbolaget UNE på X.

Stort missnöje utbröt

När ljuset plötsligt slocknade i huvudstaden Havanna i natt utbröt ett stort missnöje bland invånarna på stan, rapporterar AFP.

Avbrottet kommer bara 24 timmar efter att västra delen av Kuba satts i mörker.

Strömavbrotten har gjort det normala livet nästan omöjligt, och varje avbrott innebär också att vattenförsörjningen sipprar ut och takfläktarna stannar av, skriver nyhetsbyrån.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Sätter eld på sopor

I de värst drabbade områdena har många invånare uttryckt sin frustration genom att sätta eld på sopor eller skapa oväsen genom att slå på grytor och stekpannor.

– Det är en växande påfrestning för ett samhälle som är vant vid motgångar men nu fast i en flera månader lång kris som inte har något uppenbart slut i sikte, erfar AFP.

Det är kombinationen av brist på bränsle och en föråldrad infrastruktur som får elnätet på Kuba att återkommande kollapsa.

USA har fortsatt att vägra släppa in ny olja till önationen.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Arkivfoto: X

Text: Redaktionen