30 mars 2026

Litet barn har förlorat livet – misstänker brott

2023 11 09

I söndags larmades polisen till Tungelsta i Haninge kommun söder om Stockholm.

Polisen var till en början förtegna om vad larmet handlade om.

I måndags gick åklagare Sofia Mineur ut med mer information om händelsen. Hon uppgav att ett spädbarn har dött.

– Jag kan bekräfta att det är ett spädbarn som avlidit och att en förundersökning pågår, sa kammaråklagaren och förundersökningsledaren till TV4.

Sofia Mineur ville inte gå ut fler detaljer. 

I en kommentar till SVT uppgav hon att ärendet är ”känsligt”.

– Det är ett väldigt tidigt skede och ett flertal utredningsåtgärder ska vidtas.

Misstänker brott

På torsdagen går  Åklagarmyndigheten ut med nya uppgifter om fallet.

I ett pressmeddelande framhåller man att två personer är delgivna misstanke om brott.

– Två personer är delgivna misstanke om vållande till annans död i samband med att ett spädbarn i söndags morse avlidit i södra Stockholm. 

Oklar koppling

– Jag kan bekräfta att en förundersökning pågår och att två personer har delgivits misstanke om vållande till annans död. Med hänsyn till de inblandade och att utredningen är i ett tidigt skede kan jag inte lämna information om vilken relation de misstänkta har till barnet.

– Av samma skäl vill jag heller inte gå in på misstankegraden eller de omständigheter som ligger till grund för misstanken.

Det säger kammaråklagare och förundersökningsledare Sofia Mineur.

Förhört två personer

Under gårdagen har polisen förhört två personer om händelsen.

Ingen person är frihetsberövad.

Två föräldrar åtalas för grovt brott

Ytterligare ett uppmärksammat åtal har väckts i Sverige.

Åklagare vid Lunds tingsrätt har väckt åtal mot en 42-årig man och en 34-årig kvinna.

De misstänks bland annat för synnerligen grov misshandel, olaga frihetsberövande och grov fridskränkning av sin dotter.

Den sjuåriga flickan kom till sjukhuset i Lund natten till julafton 2022. Hon var i ett livshotande tillstånd efter att ha fått i sig ättikssprit.

I februari häktades föräldrarna för synnerligen grov misshandel. Mannen och kvinnan misstänks ha förgiftat flickan med ättika.

Nu åtalas de båda föräldrarna på totalt sju punkter:

- Synnerligen grov misshandel

- Tre fall av grov misshandel

- Två fall av olaga frihetsberövande och grov fridskränkning

”Allvarliga brott”

– Flickan har utsatts för allvarliga brott. Det har varit en väldigt omfattande utredning, och utifrån vad som framkommit av bland annat tekniska och medicinska undersökningar och av vad flickan själv har kunnat berätta anser jag att förundersökningen visar att det är de åtalade som har utsatt flickan för de här gärningarna. Flickan mår under omständigheterna väl och går nu i skolan, säger senior åklagare Ingegerd Jigin.

Foto: D Tomaseti

Text: Redaktionen


04 aug 26

Samtal väller in – ovanlig sjukdomsvåg i Sverige

2026 08 05

Just nu pågår en sällsynt virusvåg i landet.

Sjukvården får ovanligt många samtal om förkylnings- och influensaliknande symptom.

Hos vårdtjänsten 1177 vittnar personalen om en kraftig ökning av antalet samtal, rapporterar Sydsvenskan.

Utvecklingen beskrivs som ovanligt, eftersom flest svenskar brukar drabbas av förkylningar, influensa och andra luftvägsinfektioner under hösten och vintern.

Men i år har en ovanlig sommartopp inträffat.

– I ett par veckors tid har våra sjuksköterskor sagt att det är ovanligt många som ringer med förkylnings- och influensasymptom, säger 1177:s enhetschef Suzanne Didricksson till Sydsvenskan.

”Sprids lättare”

Det är oklart vad den plötsliga ökningen beror på.

Enligt Suzanne Didricksson kan det finnas flera förklaringar.

– Under sommartid är det ju mycket folksamlingar och fester och flygresor. Då sprids sådana här saker lite lättare, säger hon.

För att undvika smittspridning uppmanas allmänheten vidta två åtgrder:

- Tvätta händerna

- Håll avstånd

ANDRA LÄSER: Trippelattack mot Ryssland – Moskva i lågor

Positiva signaler

I maj fastslog Folkhälsomyndigheten att säsongen för de vanliga virusen RS , covid-19 och influensa är över i landet.

Under virussäsongen var sjukdomsbördan av covid-19 lägre än influensa för första gången sedan pandemins början.

– Smittspridningen av influensa har dominerats av den så kallade K-varianten. Fler har blivit allvarligt sjuka i influensa än i covid-19, inte minst bland äldre personer. Att 68 procent av personer 65 år eller äldre har vaccinerat sig mot influensa är glädjande, eftersom det är det bästa sättet att skydda mot allvarlig sjukdom och död, säger Moa Rehn, utredare på Folhälsomyndigheten.

Spridningen av RS-virus var också mindre intensivt jämfört med föregående år. Färre fall och intensivvårdade rapporterades bland barn under 1 år. Störst var minskningen bland barn under sex månader.

Nedgången kopplas till att skyddande antikroppar har erbjudits till alla nyfödda barn för första gången.

– Vi ser en tydlig effekt genom att färre spädbarn har blivit allvarligt sjuka, jämfört med tidigare säsonger, säger FHM:s utredare Susanne Strömdahl.

LÄS OCKSÅ: Trumps stöd rasar i USA 

Foto: T. Grote resp Jenny Hagström, 1177

Text: Redaktionen


4 augusti 2026

Kommer vara gratis efter årsskiftet – storsatsning från regeringen

2026 08 05

En stor satsning från regeringen fortsätter även 2027.

I våras beslutade regeringen att göra en satsning för att erbjuda fler svenskar möjligheten att få barn genom provrörsbefruktning, även kallat IVF.

– Regeringen och Sverigedemokraterna satsar nu på vården för ofrivilligt barnlösa, framhöll sjukvårdsminister Elisabet Lann (KD), finansminister Elisabeth Svantesson (M) och jämställdhetsminister Nina Larsson (L) i samband med beslutet.

– I den kommande vårändringsbudgeten avsätts 327 miljoner kronor för att möjliggöra tre extra IVF-försök. Det är en viktig åtgärd för att öka möjligheterna för många att få barn, i synnerhet då forskning visar att chanserna till en lyckad graviditet ökar med fler IVF-försök.

Bara 2026

De extra pengarna avsattes för 2026.

Men flera läkare och patienter har ifrågasatt satsningen, då det är svårt att hinna göra tre försök innan årsskiftet, rapporterar SR.

Som svar går nu sjukvårdsministern ut med besked inför framtiden. Satsningen på de tre extra kostnadsfria IVF-försöken kommer fortsätta också under 2027, vilket gör att möjligheten kommer finnas kvar.

– Den här satsningen ligger permanent och ska fortsätta framåt och tanken är ju att det här ska ge fler par möjligheten att förverkliga drömmen om barn, säger Elisabet Lann, till radion.

LÄS MER: Svenskt rymdbolag i konkurs

Kan tas bort

Regeringens besked är tydligt. Men om en ny regeringen tillträder efter valet kan det bli en ändring.

– Ska man plocka bort det här måste man aktivt besluta att avbryta och det kan ju en regering alltid göra, men från den här regeringens sida så ligger beslutet fast, säger Elisabet Lann.

Många drabbas

Omkring vart sjätte par i Sverige drabbas av ofrivillig barnlöshet, enligt regeringen.

Det kan föra med sig både medicinska och psykosociala svårigheter.

– För de enskilda personerna blir kostnaderna höga, en genomsnittlig behandling kostar enligt det nationella kvalitetsregistret upp emot 50 000 kronor. Längtan efter barn kan till sist bli en fråga om storleken på plånboken, framhåller regeringen.

LÄS MER: Konkurserna ökar i Sverige

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen