Litet barn förlorade livet – unikt sjukdomsfall i Sverige

2023 12 15

En bebis dog i samband med en operation på ett barnsjukhus.

Det tragiska dödsfallet ägde rum på Akademiska barnsjukhuset i Uppsala som nu anmälts till Inspektionen för vård- och omsorg, Ivo, rapporterar Upsala Nya Tidning.

Avvikande svar

Barnet hade kort dessförinnan kommit till världen, men visade sig ha fötts med flera sjukdomar.

Flera prover togs på bebisen och visade avvikande svar – vilket innebar att barnet under flera månaders tid behövde inneliggande vård och nutritionsbehandling.

Läkarna försökte både med korrigerande kirurgi och levertransplantation.

Men det var inte tillräckligt för att rädda livet på bebisen som alltså dog i samband med en av operationerna.

För sen diagnos

Efter dödsfallet är nu fallet anmält till myndigheterna.

Det är föräldrarna till barnet som upprättat anmälningen, som huvudsakligen anmärker på att barnet blev diagnostiserad först efter fyra månader.

Detta trots att tät dialog hade förts mellan flera olika läkare, skriver UNT.

Unikt sjukdomsfall

Händelsen har blivit utredd.

En slutsats har kunnat dras efteråt – sjukdomsfallet var unikt.

Enligt lokaltidningen har flera åtgärder för att förbättra vården nu föreslagits, vilket ska ge förmedlas även till andra vårdcentrum.

– Samtliga centra som bedriver barnhepatologisk vård i Sverige ska ta del av lärdomarna från händelsen, rapporterar UNT.

6 000 klagomål varje år

Inspektionen för vård och omsorg är den myndighet som granskar att den svenska sjukvården följer rådande lagar och regler.

Att patienter och brukare ska få säker omsorg och vård av kvalitét beskrivs som som det främsta uppdraget.

Varje år inkommer drygt 6 000 klagomål till Ivo, enligt myndighetens hemsida.

Det gäller både anmälningar enligt lex Maria, som handlar om vårdgivares anmälningsskyldighet om en patient i samband med hälso- och sjukvård drabbats av eller utsatts för risk att drabbas av en allvarlig skada eller sjukdom, och lex Sarah.

Den senare gäller anmälningar om missförhållanden inom omsorg om äldre människor eller funktionsnedsatta.

Foto: P. Gautam

Text: Redaktionen


15 juli 2026

Swish går ut med varning till alla användare

2026 07 15

Alla som använder Swish uppmanas att se upp.

Nästan alla svenskar använder Swish, som har blivit ett mycket populärt digitalt betalsätt de senaste åren.

Men nu går Swish ut med en varning – användare riskerar att råka illa ut.

Påstår sig ringa från Swish

Swish varnar nu alla sina användare för en mycket speciell form av bedrägerier.

Bedragarna utger sig för att själva arbeta för Swish, enligt företaget.

– Det förekommer bedrägerier i form av telefonsamtal och sms där avsändaren utger sig för att vara Swish, skriver företaget på sin hemsida.

Enligt Säkerhetskollen, som är en tjänst från Stöldskyddsföreningen SSF, blir personer bland annat uppringda från ett utlandsnummer: +44 740 2047740. Samtalet sker på engelska.

Swish påpekar att företaget aldrig kontaktar sina användare på det sättet.

– Vi på Swish kontaktar aldrig våra användare via sms, mejl eller telefon, uppger företaget.

Uppgifter om en köporder

Men bedragaren påstår sig alltså ringa från Swish, och påstår också att det finns en köporder på bitcoin för 5 000 kronor, enligt Säkerhetskollen.

Bedragaren frågar sedan om den uppringde vill genomföra köpet, eller om det ska avbrytas.

Sedan ombeds den uppringde att gå in på sin dator för att möjliggörande ett avbrytande eller genomförande av det påstådda köpet av bitcoin.

Om den uppringde ifrågasätter samtalet och vill få bekräftelse på att det verkligen kommer från Swish, svarar bedragaren att personen kommer att bli uppringd av en svensktalande person, enligt Säkerhetskollen.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin helt desperat - kan attackera sitt eget land

”Klicka aldrig”

Swish råder nu alla användare att vara försiktiga.

– Var vaksamma och klicka aldrig på några länkar. Anmäl händelsen om du har blivit utsatt och kontakta din bank vid frågor, skriver Swish i sin varning.

Enligt Säkerhetskollen så finns det flera försiktighetsåtgärder som man bör vidta för att inte bli utsatt för bedrägeri.

Om man får ett samtal från någon som man är osäker på, bör man helt enkelt lägga på luren.

Man ska aldrig lämna ut bank- eller kreditkortsuppgifter, och inte logga in på BankID på uppmaning från någon.

Slutligen bör man passa sig för att ge någon annan fjärråtkomst till ens egen dator, råder Säkerhetskollen.

LÄS OCKSÅ: Panik i Moskva - fruktar "benkrossande" slag

Foto: Swish

Text: Redaktionen


16 juli 2026

Kraftigast möjliga regn – stort oväder till helgen

2026 07 16

Räkna med att högsommaren bryts av och lämnar plats för massivt regn på lördag.

Stora delar av södra Sverige njuter, eller lider, för närvarande av höga temperaturer. SMHI har flaggat för drygt 30 grader och uppmanat att hålla koll på kroppens varningssignaler.

Framåt veckoslutet blir det betydligt blötare.

I Danmark varnar man för kraftiga åskväder med skyfall, den kraftigaste typen av regn som kan falla i den här delen av världen.

Hela landet, inklusive Bornholm, varnas i en prognos som även täcker södra delarna av Sverige. 

SMHI förvarnar

Stora delar av Skåne och, men även Blekinge och delar av Västra Götaland, ligger i riskzonen för att drabbas av över 25 millimeter regn på lördagsmorgonen. Det visar prognoskartor som danska TV2 publicerat.

– Lokala prognoser indikerar dock att mellan 20 och 50 millimeter kan falla, skriver kanalens meteorolog Jonas Damsbo.

Mycket regn är att vänta även i Halland och mer eller mindre hela Småland, även om varningen i dessa områden är mildare. Även SMHI förvarnar för ovädret.

Under helgen utvecklas ett lågtryck på Östersjön, som på lördag och möjligen även söndag, ser ut att ge regn och blåst i större delen av södra Sverige. Regnet kan vara kraftigt och ge stora mängder, framhäver vädermyndigheten i sin senaste prognos.

Andra läser: Ryska bombflyg attackeras

Oklart när värmen återvänder

Efter kommande dagars väderomslag kan det dröja innan högsommarvärmen är tillbaka igen. 

– Början av nästa vecka ser ut att fortsätta med relativt svalt eller kyligt väder, förklarar SMHI och fortsätter:

– Hur snabbt helgens lågtryck rör sig bort med tillhörande regnområde är fortfarande svårbedömt, men till början av nästa vecka har det troligen förflyttat sig till Baltikum eller Finland. Det kan dock fortsatt beröra de östra landskapen, annars ser solen ut att åter varvas med moln och en del skurar. 

Andra läser: Varning i rysk tv: Ryssland upphör att existera

Foto: M. Silvera

Text: Redaktionen