Litet barn förlorade livet – mamma anklagas

2023 12 05

Den tredje augusti 2022 ryckte ambulans och räddningstjänst ut till Centralbadet i Norrköping på ett drunkningslarm.

På plats omhändertogs en treårig pojke som hamnat i vattnet.

Pojken fördes till sjukhus, men hans liv gick inte att rädda.

Nu åtalas mamman till pojken.

Mamman anklagas för vållandes till annans död, rapporterar P4 Östergötland.

– Enligt åtalet har mamman brustit i sin uppsikt över barnet under en inte obetydlig tidsperiod, uppger radiokanalen.

I åtalet framgår det även att barnet inte haft armpuffar eller annat flythjälpsmedel.

Mamman nekar till brott.

Advokaten förvånad

Kvinnans advokat Mikael Abrahamsson är förvånad över åtalet.

Han anser att den brottsåtalade inte kunde förhindra det som hände.

– Jag kommer inte uttala mig om hur mamman mår, det kan du säkert själv föreställa dig. Men jag måste säga att jag är förvånad över att åtal väcks, säger han till Corren.

I en kommentar till P4 Östergötland utvecklar han sitt resonemang.

– Jag har suttit med i de förhör som har hållits. Vi vet exakt allt om händelseförloppet förutom det kritiska momentet.

– Utifrån de uppgifter som framkommit under förundersökningen så förväntade jag mig inte ett åtal.

”Stämmer inte”

Abrahamsson ifrågasätter påståendet i åtalet om att ”mamman brustit i sin uppsikt över barnet under en inte obetydlig tidsperiod”.

– Det stämmer inte. Det är ett blixtsnabbt händelseförlopp och bara ren tragik. Min klient har gjort vad som har stått i hennes makt, säger advokaten till radion.

Vållandes till annans död

Den som döms för vållande till annans död riskerar fängelse i högst två år.

Om brottet är ringa blir straffet böter.

Vid grovt brott riskerar den dömde fängelse i upp till sex år.

Foto: C. Tai

Text: Redaktionen


15 okt 26

PARTILEDARE: ”Sverige ska få en blå regering”

2026 10 15

Magdalena Andersson (S) föll som väntat i torsdagens statsministeromröstning.

Nu är det upp till talmannen Andreas Norlén att föreslå vem av partiledarna som ska få nästa sonderingsuppdrag.

En av kandidaterna är Ulf Kristersson (M).

M-ledaren har dock själv påpekat att han saknar förutsättningar för att bilda en ny regering.  

– Så länge det är 176 mandat som vill se en socialdemokratiskt ledd regering, då finns de inte, sade han till SvD på onsdagskvällen.

Hävdar: Finns en väg för en blå regering

Andra tongångar hörs dock från Ebba Busch (KD). Hon bedömer att det finns en väg framåt för en blå regering, rapporterar SVT.

– Jag kommer göra det jag kan nu för att få alla parter till bordet som behövs för att Sverige ska kunna få en blå regering, säger Busch till kanalen.

KD-ledaren har tidigare lanserat en mitten-högerregering som ett möjligt regeringsalternativ och berättat att hon för samtal om en sådan regering.

– Jag pratar med alla och jag tar gärna så många konstruktiva initiativ som det går, men jag pratar så lite som möjligt om dem i media, sade Busch till Di i tisdags.

Kristersson dementerar

Ulf Kristersson förnekar att det pågår några förhandlingar om en mitten-högerregering.

– Det finns inga sådana förhandlingar. Vi pratar förstås med alla hela tiden, säger han till SvD.

Läs också: Färre är arbetslösa i Sverige

Mohamsson: Ge det till Magdalena Andersson

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson anser att Magdalena Andersson borde få tillbaka sonderingsuppdraget.

– Magdalena Andersson borde prövas igen i riksdagen. Man kan inte fira med tårta och sedan inte göra jobbet. En majoritet av ledamöterna säger fortfarande att de vill ha Andersson som statsminister, skriver hon på X.

Mohamsson betonar att hennes statsministerkandidat är Ulf Kristersson.

– Det gäller oavsett om veckorna går i riksdagen eller om Sverige går till extra val.

Andra läser: Rysk flygbas i lågor

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


15 okt 26

Oväntade uppgifter om Centern och SD

2026 10 15

Centerpartiets röda linje mot Sverigedemokraterna är välkänd.

C säger nej till alla former av samarbeten med SD.

Men nu kommer en signal som kan tyda på att partiet lämnar dörren på glänt.

I Sveriges största region uppges Centerpartiet öppna för ett högerstyre med stöd av SD.

Det handlar om Region Stockholm, som är landets folkrikaste region. 

Centerpartiet öppnar för ett nytt samarbete högerut i regionen med stöd av Sverigedemokraterna, enligt uppgifter till Expressen.

En sådan lösning skulle innebära att C behöver förhandla med SD för att få igenom sin regionala budget, skriver tidningen.

Oron: En testballong för ny högerregering?

Den påstådda högersvängen oroar de rödgröna partierna.

Inom S, MP och V diskuteras det om Centerns öppning för SD-stöd kan vara testballong för ett liknande samarbete nationellt, rapporterar Expressen.

Läs också: Rusar på börsen – 70 000 äger aktien på Avanza

Nya styret kollapsade

Efter valet inledde S, MP, C, KD och L förhandlingar om att bilda ett nytt mittenstyre i Region Stockholm.

Men förhandlingarna strandade.  

Förra veckan hoppade flera partier av samtalen sedan de bland annat misslyckats med att enas om den ekonomiska politiken och hur vårdköerna ska kortas, rapporterar Mitt i Stockholm.

– Där fanns det inte en samsyn. Vi kommer inte sitta och administrera en vårdpolitik som vi inte tror på, sade Carl-Johan Schiller (KD) till DN.

Finansregionråd Aida Hadžialić (S) ville inte berätta varför förhandlingarna kollapsade.

– Vår bild är att samtliga partier har varit konstruktiva och villiga att kompromissa. Av respekt för parterna i rummet kommer jag inte gå in på detaljer i förhandlingarna, framhöll hon i en kommentar till samma tidning.

Andra läser: Spara 1 300 kronor i månaden – Nordea uppmanar

Text: Redaktionen