Lidl tar rygg på Ica – erbjuder ny tjänst

2024 03 12

Det kommer nu att gå att panta mobiltelefoner på Lidl.

I höstas installerades pantmaskiner för mobiltelefoner på flera Ica Maxi-butiker.

Nu flyttar konceptet in på två stycken Lidl-butiker.

Det rör sig om Lidl Östermalmstorg i Stockholm och Lidl Femman i Göteborg.

Det rapporterar Dagligvarunytt.

Artificiell intelligens

Pantmaskinerna använder sig av AI, artificiell intelligens, för att värdera mobiltelefonen direkt i pantmaskinen.

Därefter är det upp till kunden om den vill sälja telefonen.

– Vi på Lidl vill göra det enkelt för våra kunder att på ett bekvämt och ansvarsfullt sätt återvinna sina mobiler. Med Swappies panttjänst gör man miljön en tjänst och får dessutom en extra slant i plånboken, säger Lidls inköpschef Firas Tabbakh.

Testar först

Initialt kommer Lidl att testa pantmaskinerna och se hur det fungerar.

Därefter skulle det kunna bli aktuellt i fler butiker.

– Vi bestämde oss för att inleda ett testsamarbete för att utvärdera vilken potential denna lösning kan ha för oss och främst för våra kunder, fortsätter Tabbakh.

Tidigt i Kumla

Tjänsten har sedan tidigare funnits i ett antal Ica Maxi-butiker, bland annat Ica Maxi Kumla.

– Vi tar emot iPhones i alla möjliga skick, även de som är trasiga och defekta, det är en nyckelkomponent i den cirkulära modellen, framhöll Swappies Sverigechef Karin Armgarth enligt Sydnärkenytt tidigare i år.

– Ju fler som säljer vidare sina gamla lurar, desto fler telefoner kan vi förlänga livstiden på och desto bättre blir det för miljön.

Så fungerar det

Värderingen av mobiltelefonen görs av AI och baseras på ålder, modell samt inre och yttre faktorer.

Det tar bara några minuter innan telefonen inspekterats och kontrollerats, och därefter får säljaren ett priserbjudande.

Kiosken tar telefonen ifall säljaren tackar ja och pengarna finns på kontot dagen därefter.

Syftet med pantmaskiner för mobiltelefoner handlar om att minska E-avfallet och skydda miljön, det är oklart om Ica och Lidl i dagsläget har planer på att införa tjänsten i fler butiker.

Foto: Lidl

Text: Redaktionen


JUST NU: EU-topp stoppad på flygplatsen – inte välkommen

2025 07 08

En EU-topp har stoppats på en flygplats och blivit ombedd att vända tillbaka.

En högt uppsatt EU-topp blev på tisdagen stoppad på en flygplats.

Där fick han beskedet att han inte var önskvärd och att han måste vända om.

Det handlar om EU-kommissionären Magnus Brunner, som ansvarar för inre frågor och migration.

EU-toppen stoppad

Magnus Brunner reste till Libyen på tisdagen med anledning av en ny ökning av migranter som reser från landet för att ta sig till Sydeuropa.

Men när Brunner anlände till flygplatsen i staden Benghazi i norra Libyen, blev han stoppad, rapporterar Euronews.

Han förklarades vara ”persona non grata”, alltså en icke önskvärd person.

Därför ombads han att lämna Libyens territorium, enligt kanalen.

Rivaliserande regering

Ordern utfärdades av Government of National Stability (GNS), som är en rivaliserande regering till den internationellt erkända samlingsregeringen i landet.

GNS kontrollerar bland annat staden Benghazi och de östra delarna av Libyen. Den verkliga makten i området utövas dock av militärdiktatorn Khalifa Haftar, enligt kanalen.

Den internationellt erkända regeringen kontrollerar Tripoli och västra delen av landet.

Det var alltså GNS som beslutade att Magnus Brenner inte får vistas i Libyen och måste vända om.

Uppmanades lämna

Samma besked gavs även till Italiens inrikesminister Matteo Pantedosi, samt till en delegation av företrädare för Grekland och Malta.

Samtliga fick beskedet att de omedelbart utvisas ur landet.

De hade kommit dit för att diskutera ökningen av antalet migranter som söker sig till Sydeuropa från just Libyen, en fråga som har väckt stor oro i Bryssel den senaste tiden, enligt kanalen.

I ett pressmeddelande fördömer GNS vad de beskriver som "uppenbar överträdelse av etablerade diplomatiska normer och internationella konventioner", "handlingar som påvisbart åsidosätter Libyens nationella suveränitet" och "brott mot Libyens nationella lag". Vad de syftade på framgick inte.

Men slutsatsen var, enligt GNS, att EU-toppen och övriga besökare inte var välkomna.

– Följaktligen återkallades det planerade besöket vid deras ankomst till Benina International Airport i staden Benghazi, heter det i ett uttalande.

– De informerades vederbörligen om uppmaningen att omedelbart lämna libyskt territorium och förklarades persona non grata, tillägger GNS.

Text: Redaktionen


Forskare varnar om hörlurar – ”Kan förändra våra hjärnor”

2025 07 08

Forskare varnar för att våra hjärnor kan förändras fysiologiskt om vi lyssnar på fel sätt.

Många människor har nästan aldrig tyst omkring sig.

Istället sitter de ständigt med hörlurar i öronen och lyssnar på musik, videor, poddar eller andra ljudmedier.

Men nu varnar forskare för att våra hjärnor kan ta skada.

Kan leda till ”störd funktion”

När vi hela tiden omges av ljud kan det påverka oss på flera sätt, rapporterar SR.

Vi kan drabbas av koncentrationssvårigheten eller problem med inlärningen, varnar forskaren i audiologi Maria Hoff, enligt radiokanalen.

Men framför allt varnare hon för de starka ljuden.

De kan förändra våra hjärnor – rent fysiologiskt, och medföra skador, menar hon.

– När man har volymen alldeles för starkt, om man lyssnar i sina lurar eller om man är på konsert eller sådär, säger hon.

– Det är ju de [ljuden] som är direkt farliga och kan förändra våra hjärnor fysiologiskt och leda till störd funktion så att till exempel hörseln inte fungerar exakt som den ska och nervcellerna inte kommunicerar som de ska och bearbetar ljud, säger Maria Hoff.

Risk för hjärnan – och öronen

Om vi omger oss med ljud hela tiden, och dessutom förhåller oss oförsiktigt till starka ljud, kan det alltså få långtgående konsekvenser inte bara för hörseln, utan även för hjärnan, enligt forskaren.

Att använda hörlurar är idag väldigt vanligt och medför många fördelar, men också risker.

Förutom att hjärnan kan påverkas negativt, kan man också drabbas av hörselskador. Man kan dock skydda sig mot detta genom att helt enkelt se till att hålla volymen på en rimlig nivå.

Risken att man har för hög volym är extra stor om man har hörlurar på sig utomhus, då man vill stänga ute andra ljud.

– Om du lyssnar på någonting med hörlurar under din promenad och fortfarande kan höra vad du lyssnar på då en stor lastbil kör förbi, då är volymen i hörlurarna alldeles för hög, har lektorn i audiologi Jonas Brännström tidigare sagt till Svenska Yle.

Polisen uppmanade

Ytterligare en säkerhetsfara med hörlurar består i att man helt enkelt inte uppfattar vad som händer i omgivningen, vilket kan vara riskabelt om man är ute på stan eller i trafiken.

2023, i samband med ett försämrat säkerhetsläge och risk för terrordåd, gick den svenska polisen till och med ut och uppmanade folk att ta ut hörlurarna av säkerhetsskäl.

– Ta ut hörlurarna, annars hör du inte vad som händer runt omkring dig, sade polisens Thomas Fuxborg till SVT då.

Foto: Rasheed Kemy

Text: Redaktionen