13 oktober 2025

Liberal attack mot Åkesson: “Kräken”

2023 11 27

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har kritiserats efter sitt utspel om att riva moskéer i Sverige. 

– På sikt behöver vi börja konfiskera och riva moskébyggnader där det sprids antidemokratisk, antisvensk, homofob eller antisemitisk propaganda eller allmän desinformation om det svenska samhället, sa SD-ledare när han höll tal på partiets landsdagar.

Kritikstorm

Såväl regeringen som oppositionen har kritiserat Åkesson för hans uttalande.

I ett inlägg på X kräver S-ledaren Magdalena Andersson (S) att regeringen ska kasta ut SD-tjänstemän från regeringskansliet.  

– Vi befinner oss i ett allvarligt läge med en allt mer orolig omvärld och ökade spänningar i vårt land. I det läget väljer SD att attackera våra grundlagsfästa fri- och rättigheter som religionsfriheten.

– Det försämrar bilden av Sverige, underlättar inte vår NATO-ansökan & ökar polariseringen ytterligare i vårt land. Det är inte att sätta Sverige och svenska folkets trygghet och säkerhet främst. Ulf Kristersson måste tydligt markera i sak och han bör kasta ut Sverigedemokraterna ur Rosenbad, skriver Andersson.

Tvingades korrigera bilden

I en intervju med SVT Nyheter betonar statsminister Ulf Kristersson (M) att Sverige inte är ett land där gudtjänstebyggnader rivs.

Vidare framhåller Kristersson att Åkessons uttalande är dåligt, eftersom Sverige riskerar att uppmärksammas internationellt för ”sådant som Sverige inte står för”.

– Det ger en felaktig bild om vad Sverige står för internationellt, och tvingade utrikesdepartementet att korrigera bilden av vad Sverige är.

– Jag tycker att man ska sansa sig, och tänka på att det är en farlig tid vi lever i just nu, säger Kristersson till tv-kanalen.

Liberal attack

En annan som riktar kritik mot Jimmie Åkesson är liberalpartisten Carl B Hamilton, som så sent som i augusti representerade Liberalerna i riksdagen och samarbetade med SD.

– Jimmy Åkesson kastar masken! Efter Jimmy Åkessons anförande om att riva moskéer och liknande förslag om vidrigheter, finns ingen ursäkt för en anständig människa att gilla kräken i SD, eller att liberaler viker ned sig medan sådana som Jomshof och Åkesson sitter kvar. Sopa rent! framhåller Hamilton på X.

SD-ledaren kommenterar

Jimmie Åkesson svarar på kritiken i en kommentar till SvD.

– Det är inte första gången jag säger sådana här saker egentligen. Jag har varit rätt kritisk till islamism och utbredningen av islam i Sverige under väldigt lång tid. Det jag möter är snarare de moderata muslimer som sköter sig och är en del av det svenska samhället, säger han och tillägger:

– De förstår precis vad jag menar, de känner likadant, och många gånger har de flytt från just islamistiskt förtryck och är oroliga för att möta samma förtryck i Sverige. Så det här är i första hand riktat till de andra. Oklart hur många de är.

Foto: Henrik Nyström Regeringskansliet

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 07 28

Sverige kommer att ansluta sig till ett omfattande amerikanskt initiativ.

Det USA-ledda samarbetet gäller utvecklingen av 6G – den sjätte generationens mobilnät.

Tillsammans med ett 20-tal andra länder väntas Sverige bli en del av det globala partnerskapet, som syftar till att påskynda utvecklingen av tekniken, rapporterar Politico.

Kina pekas ut

Enligt tidningens källor är det nya samarbetet ett försök att utmana och minska Kinas inflytande över nästa generations mobilnät.

– Initiativet omfattar länder som Storbritannien, Tyskland och Japan, och syftar till att samordna ländernas 6G-strategier flera år innan tekniken väntas börja ersätta 5G-nätverk under 2030-talet, rapporterar Politico.

Sverige är ett av flera nordiska länder som kommer att delta. Finland, Danmark och Norge väntas också bli en del av partnerskapet.

Här är hela deltagarlistan enligt källorna:

- Albanien

- Australien

- Kanada

- Costa Rica

- Tjeckien

- Danmark

- Estland

- Finland

- Filippinerna

- Frankrike

- Tyskland

- Grekland

- Honduras

- Italien

- Japan

- Lettland

-Litauen

- Norge

- Panama

- Paraguay

-Sydkorea

- Rumänien

- Sverige

- Storbritannien

- USA

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Viktigt för Trump

President Donald Trump har framhållit att USA måste ta en ledande roll i utvecklingen av 6G.

Att minska Kinas inflytande inom telekomsektorn har länge varit en prioriterad fråga för Trumpadministrationen. Under Trumps första mandatperiod uppmanade presidenten allierade att avsluta samarbeten med de kinesiska telekomjättarna Huawei och ZTE med hänvisning till säkerhetsrisker.

Trumpadministrationen varnade bland annat för att företagen samarbetar med den kinesiska staten och att deras utrustning kan användas för spionage och avlyssning.

Nu vill USA samarbeta med likasinnade länder för att påskynda utvecklingen av 6G.  

– Vi måste vidta konkreta åtgärder för att stärka våra 6G-leveranskedjor, påskynda innovation och säkerställa att framtiden för trådlös kommunikation formas av likasinnade nationer, säger Arielle Roth, chef för den amerikanska myndigheten National Telecommunications and Information Administration, till Politico.

LÄS OCKSÅ: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar 

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


27 juli 2026

Sämst mat i hela världen – svenskt favoritland sågas

2026 07 27

Mat- och restaurangupplevelsen är en avgörande faktor när svenskar bestämmer vart de ska resa.

Det framgår av en ny undersökning från Ticket. Enligt resebyrån uppger 33 procent att maten är så pass viktig att det påverkar valet av destination.

Fyra av tio svenskar är dessutom överens om vilket land som har det bästa köket: Italien.

Italien har länge varit en självklar matdestination och fortsätter att locka resenärer med allt från pasta och pizza till lokala delikatesser och vinregioner, säger Louise Jellvi, produktchef på Ticket, i en kommentar.

Turistmagnet i botten

Pizza, pasta och gelato tycks alltså gå hem hos svenska folket. 

Det gör däremot inte fish and chips, meat pie eller ägg och bacon.

Trots att över 800 00 svenskar besöker de brittiska öarna varje år, de flesta av dem turistmagneten London, rankas maten som den sämsta.

Uppenbarligen är det inte restaurangerna som lockar svenskarna till England.

– Samtidigt ser vi att matupplevelser spelar en allt större roll när svenskarna väljer resmål. För många är maten en viktig del av semesterupplevelsen och ett sätt att upptäcka destinationens kultur, säger Louise Jellvi.

Sist även i fjol

England hamnade sist på samma lista även förra året. Italien befäster samtidigt förstaplatsen. 

Klättrat på listan har dock Frankrike gjort, från en femteplacering i fjol till en andraplats i år. 

Noterbart är att USA fanns med på topp 10-listan över bäst mat i världen förra året men anses 2026 har näst sämst mat, efter England.

– USA håller sig också kvar på listan tack vare sitt varierade kök med influenser från hela världen, menade Ticket var skälet till placeringen 2025.

Länderna med bäst mat 2026:

  1. Italien
  2. Frankrike
  3. Japan

Länderna med sämst mat 2026:

  1. England
  2. USA
  3. Tyskland

Topp 10 bäst mat 2025:

  1. Italien
  2. Grekland
  3. Japan
  4. Sverige
  5. Frankrike
  6. Thailand
  7. Turkiet
  8. Spanien
  9. USA
  10. Mexiko

Källa: Ticket/Yougov/Sifo

Foto: A. Haney

Text: Redaktionen