Lek bland skolbarn har eskalerat – polisen tvingas rycka ut
2023 10 23
Barn har börjat “leka” gängkriminella på skolgårdar och andra platser.
Lekandet har redan fått allvarliga konsekvenser, rapporterar flera lokala radiostationer under måndagsförmiddagen.
Barn med softairguns
Våldsvågen som tagit grepp om Sverige gör många människor i landet oroliga.
Ett flertal larm har kommit in till polisen om maskerade personer med vapen – som i själva verket är barn som “leker” kriminella.
Exakt hur utbrett lekandet är går inte att svara på i nuläget.
Men så sent som förra veckan larmades polisen i Strängnäs om personer som sprang runt med skjutvapen.
Sex polisstyrkor ryckte ut i ilfart med sirenerna påslagna – men på plats upptäckte de att det handlade om två tonårskillar med softairguns.
Alla på alerten
Enligt polisen får man liknande larm relativt ofta och myndigheten märker att många är oroliga över att någonting ska hända.
– Jag skulle säga att hotbilden att springa runt med ett vapen på allmän plats är högre idag än den har varit, säger gruppchefen och polisen Fredrik Nätterlund till P4 Sörmland.
Han säger att alla är mer på alerten – både polis och allmänhet men även gängkriminella gentemot folk man inte känner igen.
"Jag ska bli gangster"
Flera elever, bland annat i Sundsvall, vittnar om hur de uppmärksammade lekarna sker även på skolgårdar.
– Alla säger “jag ska bli gangster”, säger en elev till P4 Västernorrland.
Andra berättar om hur barn tar efter kriminellas stil och språk, bland annat i form av dyra märkeskläder och att man skryter om att sina syskon har “riktiga pistoler” hemma.
Lockar barn till kriminalitet
Den senaste tiden har rapporter avlöst varandra som vittnar om hur unga barn sugs in i kriminella nätverk.
– De kriminella kan locka med snygga kläder, pengar, mat, gratis skjuts eller uppmärksamhet och gemenskap. Det kan vara svårt att motstå, varnar polisen på sin hemsida.
Uppdrag eskalerar
Enligt polisen är det inte ovanligt att barn erbjuds pengar och kläder som betalning för att man genomför “uppdrag”, exempelvis att hålla utkik, hantera pengar, flytta vapen eller sälja narkotika.
– Uppdrag kan ibland ses som oskyldiga och helt ofarliga men kan snabbt eskalera, framhåller polisen.
Foto: S. Andrews
Text: Redaktionen