LEIF GW: ”De kommer tvingas avgå”

2022 12 14

Kriminologen Leif GW Persson tror att rikspolischef Ander Thornberg, ställföreträdande rikspolischef Mats Löfving och Noas underrättelsechef Linda Staaf kommer att tvingas lämna sina ämbeten inom kort.

Anledningen är den senaste turbulensen inom polisledningen. 

Expressens avslöjade att Mats Löfving polisanmälts för brott mot Linda Staaf. Samtidigt pågår en utredning om misstänkt grovt tjänstefel i samband med att Linda Staaf fick tjänsten som underrättelsechef på polisens Nationella operativa avdelning, Noa.

Noa tillsatte Staaf 2015 när Löfving var chef för avdelningen. Eftersom Löfving och Staaf senare hade en relation påbörjades en undersökning om jäv. Undersökningen lades sedermera ner, men i måndags meddelade Polismyndigheten att den återupptas.

– Man hajar onekligen till när man ser listan över de som inte fick jobbet. Där finns några av landets, i operativ mening, mest kvalificerade poliser. I stället dyker det upp en okänd förmåga från Östergötland som tidigare varit civilanställd och får tjänsten, säger Leif GW Persson i TV4:s Nyhetsmorgon.

Han tillägger:

– Det är Löfving som beslutar detta. Frågan är om det förekommit någon jävsituation, är det så att de här har någon form av relation som gör att det påverkat tillsättningen på ett sätt som det inte får göra?

Tillsatt en egen utredning

I helgen meddelade polisen att de har tillsatt en extern utredning av händelserna.

Runar Viksten, tidigare bland annat chefsrådman och ordförande för Försvarsunderrättelsedomstolen, har blivit utsedd att leda utredningen.

– Myndigheten har genomfört ett antal åtgärder i de ärenden som varit föremål för mediernas granskning. Vilka åtgärder det rört sig om kan vi av integritetsskäl eller av sekretesskäl inte redogöra för. Det är därför viktigt att en extern utredare kan göra en fullständig genomlysning av hanteringen, sa rikspolischef Anders Thornberg. 

Leif GW Persson kritiserar åtagandet. Han anser att regeringen borde ha tillsatt en egen utredare.

Avslutningsvis konstaterar kriminologen att Anders Thornbergs, Mats Löfvings och Linda Staafs dagar är räknade.

De kommer att tvingas avgå inom en snar framtid, enligt Leif GW.

– Med Staaf och Löfving är det så att de redan passerat bäst förre-datum. Den sannolikt tredje som kommer avföras från det här är rikspolischefen Anders Thornberg, säger han till TV4.

Bakgrund

Den 13 december 2021 polisanmäldes Mats Löfving. Bakom anmälan stod polisens nationella säkerhetschef Ari Stenman.

Efter samtal med Linda Staaf ansåg Ari Stenman att Mats Löfving kan ha begått flera brott mot henne.

Ari Stenman listade följande brott:

- Grov fridskränkning

- Olaga förföljelse

- Ofredande

I en intervju med Expressen har Linda Staaf angett att hon inte ansett att hon var utsatt för brott. Hon beskrev relationen med Löfving som ”ytlig”.

Efter att Noa tillsatte Staaf 2015, när Löfving var chef för avdelningen, har en utredning om grovt tjänstebrott påbörjats.

Mats Löfving har omplacerats från sin tjänst som regionpolischef.

Foto: Leif GW Persson Albin Olsson resp Polismyndigheten 

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 11

Bedragarna tycks ha hittat en nisch.

Bedragare försöker rikta in sig på människor som kan bli uppstressade och som ses som sårbara.

Nu har de hittat en nisch; att utge sig komma från inkassobolag.

Många svenskar får just nu samma sms som ser ut att komma från fyra olika inkassobolag, som i själva verket är bedrägeriförsök.

Se upp

Ett av företagen som används av bedragarna är Axactor, rapporterar Råd & Rön.

Så här lyder ett exempel på hur bluff-sms:en kan se ut:

– Vi saknar betalning för ärende LW68V1. Vänligen betala snarast eller kontakta kundtjänst på (falskt nummer, reds. anm).

Planen är att det tilltänkta offret ska känna sig stressad och ringa upp numret, och då kan bedrägeriet inledas.

Flera anledningar

Det kan finnas flera olika anledningar till varför bedragarna använder just inkassobolag som täckmantel. 

Ett inkassokrav kan låta väldigt allvarligt, och bedragaren hoppas då att det tilltänkta offret vaknar till av ett sådant meddelande.

Det skapar även en tidspress, vilket får mottagaren att känna sig stressad.

Den som får den här typen av bluff-sms bör radera det direkt, och inte följa några uppmaningar.

Läs mer: Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Flera bolag varnar

Utöver Axactor utger sig bedragarna även komma från välkända inkassobolag som Lowell, Sergel Inkasso och Intrum.

Samtliga bolag har gått ut med varningar.

– Var observant! Just nu pågår en bluffkampanj via sms, varnar Intrum.

Logga inte in

Sergel och Lowell uppmanar till vaksamhet om det kommer sms som ser ut att komma från dem.

Intrum understryker att man aldrig bör logga in på någon annans uppmaning.

– För att skydda dig mot bluffsamtal och sms ska du aldrig ge ut koder eller signera betalningar på någon annans uppmaning. Ingen bank, myndighet eller seriöst företag ber dig dela med dig av personliga uppgifter i samtal eller via sms. 

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Foto: P. Du Preez

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 11

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen