26 februari 2026

LAVROV: “Ukraina är ett verktyg”

2026 01 29

Sergej Lavrov uttalar sig på nytt om Ukraina.

Tidigare på torsdagskvällen uttalade sig Donald Trump om att Vladimir Putin har gått med på att inte attackera Ukraina på en vecka.

Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Samtidigt fortsätter de intensiva striderna på marken – och nu säger Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov att Ukraina är ett “verktyg”, rapporterar den statliga ryska nyhetsbyrån TASS.

“Ukraina är ett verktyg”

Ukraina är en bricka i spelet, ett instrument för väst, som används för att skapa direkta hot mot Rysslands säkerhet.

Det säger Sergej Lavrov på torsdagen.

– Ukraina är en bricka i spelet och ett verktyg som används av väst för att bygga upp ett brohuvud precis vid ryska federationens gränser, i syfte att skapa direkta hot mot vår säkerhet.

“Vi mot väst”

Den ryske utrikesministern understryker även att det inte bara rör sig om en konflikt mellan Ryssland och Ukraina – utan mellan Ryssland och hela västvärlden.

– Ser vi den här konflikten som en omfattande konfrontation mellan Ryssland och väst? Svaret är ja, säger han.

Läs mer: ”Du kan misstänkas för penningtvätt” – polisen varnar för nytt bedrägeri

Ny offensiv på gång

Samtidigt som Donald Trump säger att Vladimir Putin gått med på en tillfällig vapenvila kommer ukrainska uppgifter om att en ny rysk offensiv är på gång i Pokrovsk.

– Fienden förbereder sannolikt en offensiv. De förbereder sig för något. Vi är vaksamma på detta och övervakar för närvarande situationen, säger Yuliia Stepaniuk, kommunikationschef för 117:e mekaniserade brigaden, enligt Kyiv Independent.

Många luftattacker

En ökning av ryska luftattacker i regionen bedöms kunna vara en signal för att en offensiv kan vara nära förestående, menar Stepaniuk.

De ryska styrkorna kan även dra nytta av det dåliga vädret för att försöka ta mer mark kring den viktiga staden.

Läs mer: Swedbank delar ut 34 miljarder kronor

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


14 maj 2026

Ryanair inför nytt förbud på flyget – kommer beslagtas

2026 05 15

Du gör bäst i att behålla dina skor på nästa gång du flyger med Ryanair.

Flygjätten har fått nog.

Stinkande fotsvett har blivit ett för stort problem ombord.

Nu meddelar Ryanair att resenärer som ändå väljer att ta av sig skorna kommer att få dem beslagtagna.

– Viktigt meddelande till passagerare: om du tar av dig skorna, så kommer vi att behålla dem, framhåller lågprisbolaget i ett uttalande på Facebook.

"Förstår inte varför"

Det raka budskapet har väckt många reaktioner.

En del menar att förbudet är för hårt och att Ryanair går för långt. Andra menar att det är helt rätt och på tiden att någon slår näven i bordet.

Frågan har varit hett omdebatterad inom flygbranschen under en längre tid.

Folk är på jobbet åtta timmar varje dag med skorna på. Jag förstår inte varför man absolut måste ta av sig dem på ett flygplan, säger Rich Henderson som jobbar inom kabinpersonalen för ett flygbolag i USA, till USA Today.

Jag tycker att man, precis som i alla andra offentliga utrymmen, ska ha skor på sig. Det är i princip kollektivtrafik. Man skulle inte gå barfota på tunnelbanan.

LÄS MER: Bokningarna rusar – svenska folket har ny favoritstad

SAS besked

Förutom sunt förnuft och respekt för medresenärer så kan det även vara en fråga om säkerhet. 

Det sista jag vill göra är att springa barfota längs landningsbanan bort från ett brinnande flygplan, säger Nick Leighton, etikettexpert, enligt norska Din Side.

SAS instämmer i att det finns ett stort värde i att behålla skorna på. Däremot har man inte smällt näven i bordet likt konkurrenten Ryanair.

Alla som reser med oss ​​ska känna sig välkomna och bekväma – oavsett vart resan tar oss. Ombord sitter vi tätt ihop, och sedan blir resan i praktiken en liten ansträngning där omtanke och tålamod gör upplevelsen bättre för alla, säger Øystein Schmidt, presschef på SAS i Norge, till den norska tidningen.

När det gäller frågan om man ska ta av eller på sig skorna handlar det främst om detta: att visa hänsyn till andra än sig själv.  

Din Side skriver att de kontaktat Ryanair för att få svar på varför förbudet skärps och hur skoinsamlandet ska praktiseras.

Flygbolaget har dock inte svarat.

LÄS MER: Turistresort i Moskva står i lågor

Foto: W. Weiser

Text: Redaktionen


15 maj 26

Stor förändring för pant i Sverige redan i sommar

2026 05 15

I mitten av 2025 höjdes pantbeloppet på dryckesförpackningar i Sverige.

Panten ökade från en till två kronor på aluminiumburkar och små petflaskor.

På stora petflaskor höjdes beloppet från två till tre kronor.

Men höjningarna har än så länge inte fått genomslag i Sverige. Hela 80 procent av förpackningarna har kvar de gamla pantbeloppen, rapporterar Sveriges Radio. 

Men snart blir det ändring på det.

Från och med 1 juli 2026 väntas en kraftig ökning av flaskor och burkar  med de högre pantbeloppen.

Det uppger Katarina Lundell, marknads- och kommunikationschefen på Pantamera.

– Vi kan se att det kommer fler och fler artiklar som har det nya pantbeloppet på sina förpackningar. Vi tror att det kommer bli en kraftig ökning under tredje kvartalet 2026, säger hon till radion.

För tidigt att utvärdera

Skiftet till de nya pantbeloppen har varit en utdragen process, uppger Katarina Lundell.

– Alla producenter ska ställa om och byta koder och pantmärke på alla förpackningar – så det tar lång tid. Men vår förhoppning är att panthöjningen ska ge en jättebra effekt, säger hon till radion.

Vidare konstaterar Lundell att det är för tidigt att utvärdera effekten av panthöjningen.

LÄS MER: Glädjebesked för svenskar – inför sommarresan

Sverige är världsledande

Syftet med höjningen är att få allmänheten att panta mer.

– Sveriges pantsystem är världsledande, eftersom konsumenterna vet att det gör skillnad för miljön och klimatet att panta. Vi ser varje år en liten ökning av vår höga pantningsgrad som nu ligger strax under 90 procent, sade Tomas Kjellker, vd på Returpack/Pantamera, i samband med beslutet.

– Genom att göra den här höjningen ger vi systemet ytterligare en skjuts så att vi kan återvinna ännu fler burkar och flaskor, tillade Kjellker.

LÄS OCKSÅ: Biljätte har ”värsta året någonsin” – miljardförlust på elbilar

Foto: PantaMera

Text: Redaktionen