27 september 2026

Lavrov rasar efter reporterns fråga: “Detta är inget skämt”

2024 09 05

Ryska utrikesministern Sergej Lavrov varnar USA för att inte håna Rysslands "röda linjer".

Kärnvapenhoten från Ryssland har duggat tätt sedan den fullskaliga invasionen av Ukraina 2022.

Senast i helgen gick Kreml ut med att man överväger att ändra sin kärnvapendoktrin på grund av vad man betraktar som västerländsk eskalering av kriget.

Man har talat om “röda linjer” som inte får korsas – till exempel användning av amerikanska vapen mot ryskt territorium.

Trots varningarna har USA och Europa ökat det militära biståndet till Ukraina. Bland annat har avancerade robotar och F-16-plan har levererats.

"Skämta inte om det"

Det har också fått en del västerländska politiker att utgå från att Rysslands kärnvapenretorik är bluff och att USA och Nato borde gå “all in” för att hjälpa Ukraina att vinna kriget, rapporterar Reuters.

Ett stort misstag, enligt Sergej Lavrov.

– Jag kommer inte att bli förvånad över någonting. Amerikanerna har redan klivit över den tröskel de satt för sig själva. De uppmanas, och Zelensky ser förstås detta och utnyttjar det, säger Lavrov till rysk tv enligt nyhetsbyrån.

– Men de borde förstå – de skämtar om våra röda linjer här. De borde inte skämta om våra röda linjer.

Fick frågan av reporter

Uttalandet kommer på en presskonferens efter att utrikesministern fått frågor om potentiella leveranser av amerikanska långdistansrobotar till Ukraina.

Den ukrainska presidenten Volodymyr Zelensky har tidigare sagt att motoffensiven in i Ryssland som inleddes den 6 augusti är pinsamt för Ryssland och bör betraktas som ett hån.

Men enligt Lavrov vet USA var gränsen går.

Och att överträda den kommer inte bara att drabba Washington – utan hela Europa, påstår ministern.

– De har en genetisk övertygelse om att ingen kommer att röra dem, säger Lavrov och hänvisar sedan till maktbalansen under kalla kriget.

– Den här känslan av ömsesidig avskräckning –  av någon anledning börjar de tappa den. Det här är farligt.

Varnar för tredje världskrig

Lavrov hänvisar till uttalanden från Vita huset som gjorts under sommaren. Den nationella säkerhetsrådgivaren John Kirby framhöll då att en kraftig upptrappning av kriget i Ukraina kan få “potentiella katastrofer över hela den europeiska kontinenten”, vilket USA vill undvika.

Det här är andra gången på en vecka som Lavrov varnar USA för ett tredje världskrig.

– Amerikaner associerar otvetydigt samtal om tredje världskrig som något som, gud förbjude, om det händer, kommer att påverka Europa exklusivt, sade han enligt Reuters förra veckan.

LÄS MER: Lavrov dundrar mot Europa: “Ni leker med elden"

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


5 okt 2026

Sverige vägrar – Lavrov hotar med konsekvenser

2026 10 05

Ryssland har inlett en ny våg av attacker mot Kyjiv.

Bland annat har flera broar attackerats i massiva drönaranfall mot den ukrainska huvudstaden.

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov har samtidigt uppmanat utländska medborgare och diplomater att hålla sig undan. Lämna Kyjiv eller bär ansvaret för konsekvenserna, löd varningen som Lavrov utfärdade i helgen.

Nu kommer det svenska svaret.

Sverige vägrar lyda.

– Tillsammans med andra beskickningschefer i Kyjiv noterar vi med oro det ryska utrikesministeriets hot mot diplomater och utländska medborgare i Ukraina, skriver den svenska ambassaden i Kyjiv på X och fortsätter:

– Ryssland är bundet av Wienkonventionen och internationell humanitär rätt. Vi stannar i Kyjiv.

Lägger ansvaret på Sverige

Det var i lördags som Sergej Lavrov uppmanade utländska medborgare att lämna Ukrainas huvudstad.

– Ansvaret för eventuella negativa konsekvenser ligger helt och hållet hos dem som ignorerar denna varning, uppgav det ryska utrikesministeriet enligt Reuters.

Varningen kom efter att tre broar i Kyjiv som korsar floden Dnepr helt eller delvis stängts av till följd av ryska drönarattacker.

Läs mer: Historiskt besked till Ukraina

Merz dök upp 

Under söndagen attackerades även Pivnichnyibron, den norra bron, samtidigt som den tyska förbundskanslern Friedrich Merz dök upp i den ukrainska huvudstaden.

– Ukraina står inför avgörande veckor. Det är därför jag reste till Kyjiv idag med budskapet: ni kan lita på oss. Tysklands säkerhet beror också på resultatet av detta krig. Vi hjälper därför till också av egenintresse, framhöll Merz på X igår.

Tyskland, Italien, Spanien och Danmark har kommunicerat motsvarande svar som Sverige gjort efter Rysslands varningar. Samtliga lämnar beskedet att de kommer stanna i Kyjiv trots de ryska hoten.

Läs mer: Ryssland stoppas – ”På väg mot katastrof”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


4 oktober 2026

UPPGIFTER: C har gett upp hoppet

2026 10 05

Centerpartiets invit till S, V och Mp vittnar om en uppgiven förhoppning.

C gick till val med förhoppning om en mittenregering under kommande mandatperiod. Varken SD eller V skulle ges inflytande i en sådan konstellation, var beskedet från partiledaren Elisabeth Thand Ringqvist (C).

– Ytterkanternas politik gör inte Sverige rikare. Mittenalternativet är ett alternativ för alla de väljare som vet att tillväxt är en förutsättning för jobb, både i dag och i morgon, sade hon i ett uttalande inför valet.

”Kommer förändras i grunden”

Ambitionen från C har varit att bryta isär de två blocken som formerats i svensk politik. Det finns ett tredje spår som har starkt stöd bland väljarna, menade partiet.

– Vi ser att det här valet kommer att förändra svensk politik i grunden. Vi är redo att vara drivande för en förändring som ger Sverige en stabil regering i mitten, sade partisekreterare Hannes Hervieu (C), under valveckan.

Verkar ha gett upp

I fredags bjöd C-ledaren in sina partiledarkollegor i S, V och Mp till möte. Ett steg som tyder på att partiet har övergett sin förhoppning om en mittenregering, menar statsvetare Tommy Möller vid Stockholms universitet, rapporterar SR.

– Ja, jag tolkar det som att Centerpartiet, som ju har en nyckelroll här, är på väg att inse att det huvudspår som man har haft hela tiden, alltså en mittenbaserad regering där inget av ytterkantspartierna ingår, inte är möjlig i nuläget, säger han till radion.

Läs mer: 35 100 kronor i lön – många måste anställas nu

Svårlöst läge

V har ställt ett ultimatum i regeringsförhandlingarna. Partiet kommer inte stödja en statsminister som inte ger dem ministerposter. C vägrar att ge sitt stöd till en regering där V sitter med. Läget för Magdalena Andersson (S), som fått i uppdrag att sondera möjligheten att bilda regering, ter sig tämligen låst, anser statsvetaren.

– Det här tillhör ju kategorin med de allra svåraste nötterna att knäcka så att säga. Det är svårt att tänka sig att något av partierna skulle vika ner sig som det ser ut nu, men förr eller senare måste det ske, säger Tommy Möller, till radion.

Läs mer: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren”

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen