Låter som ett skämt – men Ryssland får ledande roll i världen
2025 09 23
Det låter nästan som om det vore ett försenat aprilskämt.
Men om exakt en vecka, onsdag 1 oktober, tar Ryssland över en ledande position i världssamfundet.
Det handlar om ordförandeskapet i FN:s säkerhetsråd, vars huvudsakliga syfte bland annat är att verka för fred i världen, som vid månadsskiftet övergår till ryskt ledarskap.
Därmed blir det utrikesminister Sergej Lavrov som kommer att hålla i ordförandeklubban under oktober månad.
Mitt under invasionen
Ryssland tar över stafettpinnen medan den fullskaliga invasionen av Ukraina pågår för fullt.
Diktaturen står anklagad för en rad krigsbrott, diktatorn Vladimir Putin är efterlyst av Internationella brottmålsdomstolen i Haag och regimen har konsekvent avfärdat alla förslag till vapenvila.
Men att Ryssland ändå blir ordförande har sin förklaring.
Det beror på att regelverket i FN är uppbyggt som så att ordförandeskapet växlar mellan de 15 medlemmarna i alfabetisk ordning.
Varje medlem har ordförandeskapet en månad i taget. Ryssland hade bland annat posten i februari 2022, när invasionen och inleddes, och har sedan dess haft den både i april 2023 och i juli 2024.
“Väldigt stötande”
Nu är det alltså dags igen efter att Sydkoreas ordförandeskap går ut sista september.
Ryssland är dessutom en av rådets permanenta medlemmar. Enligt stadgarna har man ett särskilt ansvar att värna om just fred och säkerhet.
– Här har vi en stat som gjort motsatsen till detta. Att den staten nu blir ordförande i säkerhetsrådet är en utveckling som kan tyckas väldigt stötande, sade folkrättsexperten Ove Bring till DN inför det ryska ordförandeskapet 2023.
LÄS MER: Putin hävdar: Jag var nära att dö
Absurt
Många har påtalat det absurda i att Ryssland ska leda arbetet för fred och säkerhet.
Ordförandeskapet är till stor del dock enbart en formalitet och har liten effekt i praktiken.
Men det är inte heller helt utan betydelse.
– Visst kan de i viss mån styra vilka frågor som tas upp på dagordningen och ordningsföljden av frågor och när man kallar till möten. Men ordföranden är förpliktigad att låta alla som vill säga vad de har på hjärtat, säger Ove Bring.
LÄS MER: Ryssland fruktar flygkatastrof – vädjar till omvärlden
Foto: President of Russia Office
Text: Redaktionen