LARMET: Ryssland förbereder “gulag 2.0”

2025 07 17

Internationella bedömare uppger att Putin kan vara på väg att bygga ett “Gulag 2.0”.

Forskare vid CEPA – The Center for European Policy Analysis – uppger att Ryssland har stora planer.

Rysslands FSB arbetar med att bygga ett nytt gulag, menar organisationens forskare.

Förslag inlämnat

Sedan februari har statsduman förberett tre lagförslag – som förväntas antas i juli och bli lag i januari – som skulle skapa en ny “skärgård” av fängelser och häkten i hela Ryssland. 

Det första lagförslaget lämnades in i februari. 

Det kommer att göra det möjligt för FSB att skapa sina egna häkten.

– Ett av lagförslagen föreskriver att kriminalvården, i samarbete med FSB, ska ta fram ett förslag till schema för specialvagnar som kan kopplas till passagerar-, post- och bagagetåg, uppger CEPA.

“Överträffar allt”

CEPAs forskare fortsätter.

– Särskilda vagnar, fartyg, flygplan, befogenhet att eskortera misstänkta och full befogenhet att disciplinera och kontrollera interner – allt inrymt, skyddat och övervakat inom det växande FSB-imperiet – visar tydligt på förberedelser för förtryck i en skala som överträffar allt vi hittills har sett.

Läs mer: Ryska banker desperata – vädjar om hjälp

“Till skillnad från Europa”

Även The Barents Observer tar upp de ryska planerna.

– Personer som anklagas för förräderi, spioneri, extremism och terrorism kan snart hamna i häkten som kontrolleras av den ryska säkerhetstjänsten FSB, menas det.

– Människorättsaktivister befarar att detta kommer att leda till begränsad tillgång till advokater och försvagad rättslig tillsyn.

De har fått tag på en initiativtagare till lagförslaget, ledare för försvarsutskottet, Andrej Kartapolov.

– Till skillnad från Europa har vi ett helt öppet rättsväsende och straffsystem. Därför kommer allt att vara transparent och kontrollerat, säger han om saken.

Det är CEPA

Center for European Policy Analysis – CEPA – är en ideell, opartisk, offentlig institution med huvudkontor i Washington DC och kontor i London och Bryssel.

De fokuserar på att “stärka den transatlantiska alliansen genom banbrytande forskning, analys och program”.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Nya regler för svenska besökare – världens populäraste turiststad agerar

2025 09 04

Dubrovnik är världens mest besökta stad med 27 turister per capita under högsäsongen.

Den kroatiska staden är känd för sina välbevarade stadsmurar och som inspelningsplatsen för den fiktiva staden King's Landing i HBO-succén Game of Thrones.

Efter förekomsten i den populära serien har Dubrovnik noterat ett uppsving i turismen. Staden, som tidigare även var ett populärt resmål, pressas nu hårt av massturismen.

Nu väljer Dubrovniks borgmästare Mato Frankovic att agera. Frankovic meddelar att staden kommer att införa nya och hårdare regler för turister, inklusive svenska besökare.

Här är de nya reglerna

Följande regler kommer att implementeras från och med 2026, uppger Frankovic för The Independent:

-  Stadsmuren kommer endast vara tillgänglig för förhandsbokning. Den som vill vandra längs muren behöver således boka i förväg

- Endast två kryssningsfartyg får besöka staden per dag och de får stanna i max åtta timmar

- Hyresverksamheten och turistföretag ska granskas. Staden kommer att köpa upp flera lägenheter som familjer kan hyra för en låg peng

- Restauranger, souvenirbutiker och kaféer ska minskas till en mer hållbar nivå

”Kommer finnas en gräns”

Den som vill besöka  stadsmurarna kommer tvingas köpa ett så kallat ”Dubrovnikpass”, som kostar 35 euro – vilket motsvarar omkring 385 kronor.

– Nästa år måste man boka i förväg för att besöka stadsmurarna, och det kommer att finnas en gräns för hur många människor som kan promenera längs stadsmurarna samtidigt, säger borgmästare Frankovic till den brittiska tidningen.

LÄS MER: Rekordbesked om julmust – väcker stor förvåning

”Vill inte längre besöka”

Mato Frankovic tror att många turister kommer att uppskatta förändringarna. Han påpekar att flera besökare klagar över stadens trängsel.

– Turister vill inte längre besöka överbefolkade städer. Steg för steg kommer de överbefolkade städerna att trängas åt sidan. De städer som är förberedda för hållbar turism kommer att vara ledande, säger han till The Independent.

LÄS MER: Stockholm rasar på viktig lista – från plats 72 till 188

Foto: A. Pacara

Text: Redaktionen


Använd inte mobilen på toaletten – forskare uppmanar alla

2025 09 04

En ny studie varnar för att använda mobiltelefonen under toalettbesök.

Toalettbesökare som scrollar på telefonen löper betydligt högre risk att drabbas av ett otrevligt fenomen. Studien, som publicerats av universitetssjukhuset Beth Israel Deaconess Medical Center, fastslår att den som använder mobilen under toalettbesök löper högre risk för hemorrojder.

–  Att använda telefonen på toaletten kopplas till 46 procent högre risk för att drabbas av hemorrojder, säger studiens huvudförfattare Trisha Pasricha i ett uttalande.

– Vi fortsätter att upptäcka nya sätt som mobiltelefonen påverkar vår hälsa. Hur och var vi använder den – exempelvis på toaletten – kan få oavsiktliga konsekvenser.

Rådet: ”Lämna mobilen”

Den ökade risken för hemorrojder kopplas till att personer som scrollar på mobilen ofta tillbringar betydligt längre tid på toaletten – 37 procent av mobilanvändarna spenderar minst fem minuter åt gången, jämfört med endast 7 procent bland icke-användare.

– Det är otroligt lätt att tappa tidsuppfattningen när vi scrollar på våra telefoner – populära appar är utformade för det ändamålet, säger Trisha Pasricha.

Forskaren uppmanar alla att lägga ifrån sig telefonen vid toalettbesök.

– Vi behöver fortsätta att studera detta. Men för att vara på den säkra sidan är det klokt att lämna mobilen utanför badrummet när man behöver gå på toaletten.

LÄS MER: Börsbolag går i konkurs 

FAKTA: Så många använder telefonen på toaletten

- Bland studiens deltagare uppger 66 procent att de använder mobiltelefonen på toaletten

- Majoritet av de som använder telefonen tenderar att vara yngre än de som inte använder telefonen

-  Bland mobilanvändare är det vanligast att läsa nyheter och använda sociala medier under toalettbesöken

LÄS MER: Trumps besked – ”Putin kommer att fatta ett beslut” 

Foto: Point3D Commercial Imaging Ltd resp Edward

Text: Redaktionen